MENU DLA STUDENTKI

Co jeść, żeby mózg pracował na pełnych obrotach, a centymetrów w biodrach nie przybywało?
MENU DLA STUDENTKI
19.09.2011

Po latach spędzonych w domu, gdzie regularnie serwowane były matczyne posiłki, pałaszowane na studiach może być dla organizmu szokiem. Szczególnie gdy chce się zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę. Podczas wielogodzinnych zajęć trudno o zbilansowaną dietę. Problemem staje się brak czasu, samozaparcia do przygotowania posiłków czy po prostu funduszy. Spokojnie – studia w innym mieście nie muszą oznaczać, że dieta destrukcyjnie wpłynie na twój organizm. Sprawdź, jak powinnaś się odżywiać.

Królewskie śniadanie

Dorosła kobieta w wieku 20-25 lat, umiarkowanie aktywna fizycznie powinna jeść 1800-2200 kalorii dziennie. Zapewni jej to zdrowie, energię i siłę, zwłaszcza do nauki. Ale zapotrzebowanie kaloryczne to jedno, a treść posiłków – co innego. Kobieta, która chce racjonalnie odżywiać się na studiach, powinna spożywać około pięciu niedużych posiłków dziennie. Absolutną podstawą jest śniadanie. Bez niego będziesz głodna przez resztę dnia, a pod wieczór rzucisz się na jedzenie. Pierwszy posiłek powinien być smaczny, pożywny i dawać ci energię na cały dzień. Może być to np. chudy twaróg z ziołami, jogurt naturalny z musli, sałatka owocowa albo płatki kukurydziane z mlekiem. Zwłaszcza te ostatnie są doskonałym źródłem wapnia. O tym, które wybrać, przeczytasz w osobnym tekście. Zadbaj również o odpowiedni napój. Sięgnij po czerwoną, zieloną albo białą herbatę, sok warzywny lub owocowy bez cukru. Unikaj za to picia kawy na pusty żołądek, bo szkodzi zdrowiu.

Posiłki między zajęciami

Największym problemem dla studentki jest zazwyczaj drugie śniadania. Perspektywa wielu godzin spędzonych na uczelni może skutecznie zniechęcić do trzymania się diety. Bo jak wtedy zadbać o regularność i pożywność posiłków? Okazuje się jednak, że jest to możliwe. Po pierwsze – musisz (!) zabierać ze sobą jedzenie. Nieprawda, że odmawiając sobie posiłków, łatwiej będzie ci zachować szczupłą sylwetkę. Spowolnisz metabolizm i z dużym prawdopodobieństwem dopadnie cię wieczorny atak na jedzenie. Poza tym naukę z pustym żołądkiem trudno nazwać efektywną. Postaraj się zjadać cokolwiek raz na trzy, cztery godziny. Opcji masz całkiem sporo. Podczas przerw warto zjeść jakiś owoc, sałatkę warzywną, chudy twarożek, jogurt czy kanapkę z ciemnego pieczywa i chudą wędliną. Dobrze byłoby zapakować do pojemnika na żywność pokrojonego w ćwiartki pomidora, ogórka, parę rzodkiewek, kawałek arbuza, jabłko, gruszkę, maliny, śliwki czy nawet... kalarepę. Takie przekąski w przerwie między zajęciami będą jak znalazł. Przepisy na zdrowe sałatki w oddzielnym artykule.

menu

Jeść zdrowo

Zastanawiasz się, co z obiadem w czasie zajęć? Odkładanie go na późny wieczór, gdy wrócisz do domu, nie jest dobrym pomysłem. Najlepsze rozwiązanie to posiłek w akademickim bufecie. Nieprawda, że to najprostsza droga do wrzodów i nadwagi. Również stołując się w takim miejscu możesz jeść zdrowo. Unikaj smażonych, tłustych potraw i makaronów. Wybieraj posiłki gotowane (zupę, warzywa itp.), łącz je z sałatką bez sosu – to on ma najwięcej kalorii. Taki obiad popij herbatą albo kompotem, nigdy gazowanym napojem. A jeśli stołujesz się w mieście, zapomnij o budkach z fast foodami czy pizzeriach. Zamów ciepły, gotowany posiłek, który może kosztuje trochę więcej, ale na pewno w dłuższej perspektywie (zdrowotnej) się opłaci. O ile to możliwe, możesz również poprosić kogoś z rodziny (mamę, babcię), żeby raz na jakiś czas przygotowały ci pożywne zapasy jedzenia. Poproś, żeby były to twoje ulubione, pełne zdrowia i składników odżywczych potrawy. Nie zapominaj, że posiłek powinien zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, witamin, tłuszczów czy soli mineralnych. Hamburger ci tego nie zapewni.

Orzechy i czekolada na mózg

Wiesz już, jak przetrwać studencki dzień wypełniony zadaniami do wieczora. Pora pomyśleć o kolacji. Jeśli czeka cię nauka do późnych godzin, lepiej zawczasu zadbaj o kolację. Miej zawsze na wyciągnięcie soki warzywne i owocowe. Są smaczne i korzystnie wpływają na organizm. Dobrze mieć również pod ręką zdrowe przekąski, np. pestki dyni, orzechy (doskonale wpływają na pracę mózgu!), ziarna słonecznika, umyte i posiekane w słupki warzywa oraz owoce czy migdały, oczywiście w odpowiedniej ilości. Grzechem nie będzie również spałaszowanie gorzej czekolady, która podobno jest zdrowsza od owoców. Naukowcy z Johns Hopkins University odkryli także, że czekolada chroni mózg. Do podobnego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu Northumbria w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Udowodnili, że umiarkowane spożycie czekolady wpływa zbawiennie na mózg człowieka, a szczególnie na jego umiejętności matematyczne.

menu

Uwaga na używki

Unikaj niekontrolowanego picia kawy, która może spowodować problemy z sercem i ciśnieniem krwi. Ponadto, wypłukuje magnez z organizmu, który odpowiada za koncentrację i odporność na stres. Odradzamy również sięgania po napoje energetyczne i gazowane. Te drugie wypełniają żołądek i przyśpieszają wchłanianie alkoholu. Pij za to dużo niegazowanej wody mineralnej, herbaty ziołowe, wspomniane soki. Studenckie życie to jeszcze jedna pułapka – używki. Pamiętaj, że alkohol szkodzi zdrowiu, jest kaloryczny i nie zawiera żadnych składników odżywczych. Nie jest również tajemnicą, że kobiety są mniej odporne na szkodliwe działanie alkoholu niż mężczyźni. Powód? Niższy poziom enzymów rozkładających alkohol w organizmie, mniejsza masa ciała i więcej tkanek tłuszczowych. I jeszcze jedno – połączenie tłustych potraw z alkoholem może doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego.

Co prócz diety?

Jeśli zależy ci na atrakcyjnym wyglądzie, niespożytej energii oraz – przede wszystkim – na zdrowiu, będąc na studiach powinnaś ze szczególną uwagą kontrolować to, co jesz. Nie musisz sobie wszystkiego odmawiać, lepiej jest jednak przed zakrapianą imprezą zjeść coś pożywnego (kurczaka, sałatkę, rybę), a między kolejnymi drinkami nie sięgać po słone, tuczące przysmaki. Przy okazji sprawdź, jak nauczyć się odmawiać kalorycznych przekąsek na imprezie. Bardzo ważny jest również ruch. Bez niego nawet kontrolowanie jadłospisu może nie wystarczyć, żeby na studiach cieszyć się zdrowiem. Skrzyknij koleżanki i zacznijcie razem biegać, pływać czy chodzić na aerobik. Dobrym pomysłem będą również ćwiczenia w mieszkaniu, pod warunkiem, że systematyczne. I koniecznie wybieraj się na długie spacery – schudniesz, wymodelujesz sylwetkę i dotlenisz się, co zapewni ci świetną kondycję na długi czas.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

PORADA DIETETYCZNA: Co jeść na śniadania?

Śniadanie powinno być smaczne i zdrowe. Sprawdź, jak je przyrządzić.

Jak utrwalić efekty odchudzania?

Nie sztuka zrzucić zbędne kilogramy. Sztuka zachować szczupłą sylwetkę.

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 5 / 5
Pastka (Ocena: 5) 26.07.2017 17:58
Moim zdaniem można też jak najbardziej postawić na dania gotowe. Czasem maja one naprawdę bardzo dobry skład, są smaczne i wcale nie są drogie! Chociażby te od frykasa - to chyba moi faworyci. Jak nie mam czasu sama nic ugotować, to mnie ratują
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2011 15:16
Ta, bede siedzieć i na przerwie jakieś kalarepy wpi**dalać :|
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.09.2011 21:06
zapraszam na moj pasaż szopcik.pl/profil/114763/gabriela1994.html
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 21:06
1800-2200kcal dziennie? chyba to jest jakiś zart!!!! trenuję 3 razy w tygodniu i jem 1200kcal góra, tu jest mowa o porcjach chyba dla górnika;) jak któraś dziewczyna je 1800-2200kcal i UMIARKOWANA aktywnosc fizyczna to gratuluje 10kg dodatkowo :] masakra kto to pisal!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 14:19
jak dobrze, ze dwie bramy od mojego wydzialu jest przepyszny i tani bar mleczny: wrocławski Misiu, kocham cię za pomidorową i kopytka!:*
odpowiedz

Polecane dla Ciebie