Leczenie otyłości będzie refundowane?

19 Kwietnia 2009

Posłanki PO walczą w Ministerstwie Zdrowia w imieniu osób borykających się z otyłością kliniczną. Być może już wkrótce pacjenci szpitali będą mogli uczyć się zdrowego trybu życia na koszt państwa.

Leczenie otyłości będzie refundowane?

W Polsce jest coraz więcej osób, których zmorą okazuje się być kliniczna nadwaga. Lekarze jednak rzadko kiedy starają się edukować w zakresie zdrowego trybu życia, a zamiast tego wysyłają na operacje, np. zmniejszenia żołądka. Są one refundowane przez NFZ, ale ich efekty nie zawsze są długotrwałe.

Posłanki Platformy Obywatelskiej - Beata Bublewicz i Joanna Skrzydlewska - zdecydowały się zawalczyć o zdrowie rodaków i wystosowały interpelację do Ministerstwa Zdrowia z postulatem o dofinansowanie leczenia otyłości (powyżej 40 BMI; już teraz możesz sprawdzić, czy twoja waga jest prawidłowa) przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ich zdaniem państwo powinno zapewniać pacjentom nie tylko operacje, ale także dodatkowe zabiegi (takie jak masaże, gimnastykę oraz opiekę dietetyka) służące leczeniu oraz zapobieganiu nawrotom zbędnych kilogramów. Do tej pory był to luksus dla nielicznych, bo np. tygodniowe turnusy dla „grubasów” w szpitalach to koszt powyżej 1000 złotych.

Posłanki słusznie zauważają, że otyłość trzeba leczyć nie tylko operacyjnie, ale i behawioralnie. Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, jeszcze nie odniosła się jednoznacznie do pomysłu swoich koleżanek, ale podkreśliła, że zdaje sobie sprawę z wagi problemu.

Wśród ludzi borykających się ze znaczną nadwagą nie brakuje również dzieci. Zachęcamy was do przeczytania rozpaczliwego listu jednej z Papilotek, która nie wie, jak radzić sobie z synem, który w wieku kilku lat waży więcej od niej.

Zobacz także:

Skąd się biorą grube dzieci?

Masz nadwagę? Nie licz na awans!

Czy twoja talia jest seksowna, a nogi dostatecznie szczupłe?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (532)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-28 11:34:01

Ja kocham otyłość

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-22 16:25:03

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-02 14:11:44

Po komentarzach ponizej własnie widac jakie to "nasze polskie społeczeństwo" jest zacofane i ograniczone umysłowo! osoba ktora sie tak obzera i nie radzi sobie z ograniczeniem jedzenia, jest chora i to poważnie. Nie każdy potrfi sobie powiedziec : ok, jestem gruba , nie bede jadla i schudne. Jakby tak bylo to w naszym kraju chodza same "patyki". Tym biednym ludzia nalezy pomoc, ja jestem za tym. A słowo GRUBAS jest nie na miejscu. To tak jakby do murzyna powiedzieć czarnuch- w USA idzie sie z tym do sadu i za obraze płaci duuuuze pieniądze. Jezeli sie wypowiadamy publicznie, to musimy miec chodz troche inteligencji i taktu, aby slowami nikogo nie ranic!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-10 20:43:12

OMG! Widzicie co ona je? TORT! A niektórzy będą płacić za to, że odessą jej tłuszcz, a za rok będzie znowu to samo? Aby schudnąć, potrzebna jest silna wola, motywacja i ZMIANA SWOJEGO STYLU ŻYCIA! A jeżeli jest chora czy nie może schudnąć bo no nie wiem, to niech będzie gruba. A taki co żre (bo on nie je) całe torty to niech sobie sam radzi. Jak można się tak spaść?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-07 19:39:00

[quote="Gosc"]TO NIESPRAWIEDLIWE, NIE CHCĄ REFUNDOWAĆ ZNIECZULEŃ PRZY PORODZIE, CESAREK, BADAŃ PRENATALNYCH ANI OPERACJI DLA WIELU NIEWINNYCH DZIECIACZKOW. NIE ŻYCZE SOBIE, ABY Z MOICH, PŁACONYCH NA NFZ PIENIĘDZY, BYŁA REFUNDACJA NA ODCHUDZANIE TYCH GRUBASÓW!!! [/quote] właśnie. może trzeba im zdefiniować słowo 'priorytet'. czemu takie grubasy, które obżerają się na własne życzenie mają mieć ufundowane leczenie? chociaż nazwa 'odwyk' lepiej tu pasuje...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-05 08:26:00

Jak dla mnie to głupota! Chyba że będzie brzydko mówiąc jakaś selekcja tych którzy są otyli na "własne życzenie" od tych ludzi którym waga wzrosła na skutek choroby. Rozumiem że można przytyć ale nie rozumiem tego jak można nie zauważyć tego że się tyje i nic z tym nie robić, nie mówie tutaj o ćwiczeniach ( sama musze zrzucić sporo kg po ciąży a ćwiczyć mi się nie chce ) ale o nie obżeraniu się, wprowadzeniu zdrowego trybu życia, herbatki wspomagające odchudzanie, suplementy itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-31 17:47:00

Wydaje mi się to troche dziwne... bez urazy ale jak ktoś jest tak gruby to takie nawyki żywieniowe powrócą nawet jak schudnie powiedzmy te 100kg to szybko je nadrobi. I wszystkie pieniądze pójdą się rypać. Dlaczego nie zajmą się tym że do ginekologa muszę czekać 5 miesięcy????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-30 21:34:00

Każdy kto chce ZESZCZUPLEĆ nie ma innego wyjścia, jak tylko się do takiego pożywienia DOSTOSOWAĆ. Należy swoją dietę ułożyć zgodnie z tabelami: ZALECANE i DOZWOLONE, wg __INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Pokarmy z tabeli: ZAKAZANE należy zwyczajnie wykluczyć. Wtedy dopiero mamy realny i prozdrowotny dla siebie i własnego organizmu __WYNIK. Zaczynamy zwyczajnie, OPANOWYWAĆ i ODCHUDZAĆ nasz organizm !!.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-29 22:19:00

ludzie co wy mówicie ..?!!! pomagać takim ludziom ? ! myślcie logicznie.. jak wyglądajać tak jak ta (no inaczej jej nie nazwe) świnia jeść jeszcze tort..? ! to jest niedorzeczne ! ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-29 22:17:00

[quote="Gosc"]TO NIESPRAWIEDLIWE, NIE CHCĄ REFUNDOWAĆ ZNIECZULEŃ PRZY PORODZIE, CESAREK, BADAŃ PRENATALNYCH ANI OPERACJI DLA WIELU NIEWINNYCH DZIECIACZKOW. NIE ŻYCZE SOBIE, ABY Z MOICH, PŁACONYCH NA NFZ PIENIĘDZY, BYŁA REFUNDACJA NA ODCHUDZANIE TYCH GRUBASÓW!!! [/quote] w zupełności się zgadzam z komentarzem wyżej.. !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz