Kawa - zdrowa czy nie? (Piją ją wszyscy, ale jak wpływa na organizm?)

22 Września 2015

Pić kawę albo nie pić – oto jest pytanie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez kawy życia. Tylko jak jej spożywanie wpływa na zdrowie?

kawa

Kawa to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków napój. Z globalnego badania Euromonitor Int. wynika nawet, że kawę pijemy częściej od herbaty. Przeciętny Polak spożywa ok. 3 kg kawy w ciągu roku, co oznacza, że wypija więcej niż jedną filiżankę tego aromatycznego naparu dziennie. Najbardziej odpowiada nam klasyczne, mocne espresso.

W wielu krajach kawa to napój narodowy. I o ile jedni rozkoszują się nią bez wyrzutów sumienia, o tyle inni zastanawiają się, czy spożywanie kawy jest zdrowe. Pod względem jej wpływu na zdrowie rzeczywiście zdania specjalistów są podzielone. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Na celowniku: kofeina

Europejczycy odkryli kawę ok. XVI wieku. Włoski kompozytor Giuseppe Verdi mawiał, że kawa to „balsam dla serca i ducha”. By przyrządzić małą czarną, ziarna kakaowca pali się, a następnie mieli.

Kawa zaliczana jest do używek – chodzi o obecną w niej kofeinę. To alkaloid purynowy będący środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna dzień od filiżanki mocnej kawy – to napój, który skutecznie pobudza i dodaje energii. Kofeina dostarczana organizmowi w niewielkich ilościach usuwa zmęczenie, usprawnia koncentrację, zwiększa wydolność organizmu, poprawia samopoczucie. Niektórzy uważają jednak, że działa jak narkotyk, powodując uzależnienie.

Według najnowszych danych zaleca się, aby dobowa dawka kofeiny nie przekraczała 400-500 mg w przypadku zdrowych, dorosłych osób (oprócz diabetyków oraz osób z nadwrażliwością na działanie kofeiny) i 200-300 mg dla kobiet w ciąży. Eksperci z Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) zauważają, że przeciętna zawartość kofeiny w jednej filiżance palonej kawy (150 ml) wynosi ok. 85 mg, w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej – ok. 60 mg, a w jednej filiżance kawy bezkofeinowej 3 mg. Szklanka napoju zwierającego kofeinę zwykle zawiera 20-60 mg kofeiny.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

stefka
(Ocena: 5)
2015-11-05 08:52:19

re: Kawa - zdrowa czy nie? (Piją ją wszyscy, ale jak wpływa na organizm?)

ja nie przepadam za piciem kawy, ale za to od jakiegoś czasu biore zieloną kawę forte i powiem szczerze, że jestem zachwycona, mam więcej energii i przyspieszoną przemianę materii, dzięki czemu łatwiej chudne :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-22 14:14:03

re: Kawa - zdrowa czy nie? (Piją ją wszyscy, ale jak wpływa na organizm?)

Bardzo mądry komentarz, zgadzam się z Tobą całkowicie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-22 03:49:22

re: Kawa - zdrowa czy nie? (Piją ją wszyscy, ale jak wpływa na zdrowie?)

Uważam, że artykuł mógłby być całkiem interesujący, ale jego potencjał został zmarnowany. Myślę, że jest tu za dużo przypuszczeń (jak np. "Fińscy uczeni uważają, że mała czarna może pomóc nam uchronić się przed rozwojem cukrzycy. Co prawda, jeszcze nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób spożycie kawy chroni przed tą chorobą" - czyli w sumie nic to nie wnosi do niczyjego życia, więc można pominąć), niesprawdzonych informacji, brak wyjaśnień (np. napisane jest, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale nie jest podane, w czym jeszcze oprócz herbaty, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ona nawet i w czekoladzie; i kilka innych), dowodów, konkretów, źródeł wielu podanych informacji... Samo kopiowanie wypowiedzi innych i opieranie się na słynnych "amerykańskich naukowcach". Możecie pomyśleć, że się czepiam, bo to nie jest portal medyczny i doskonale znam tematykę tej strony, ale jednocześnie uważam, że jak już ktoś bierze się za pisanie czegoś takiego, to dobrze byłoby się do tego przyłożyć. Tak poza tym jako bonus ode mnie - kofeina spożywana w dużej ilości w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach kiedy płód i wszystkie jego organy się dopiero rozwijają, a ciało przygotowuję się do tworzenia nowego życia, może spowodować np. poronienie i na to też są badania, a w artykule napisane jest, że "nie rozstrzygnięto". Czasami warto spojrzeć na sprawę z więcej niż jednej strony. Ilość max. 200mg kofeiny dziennie w różnej postaci dla kobiet w ciąży ustalona jest tylko dlatego, że nie ma badań przeprowadzanych na kobietach spożywających mniej niż to. Jednocześnie wielu lekarzy twierdzi, że gdy kobiecie w ciąży nagle przyjdzie ból głowy, spożycie filiżanki kawy jest lepsze, niż przyjęcie leków przeciwbólowych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1