Kawa - trucizna czy eliksir zdrowia?

10 Sierpnia 2008

Kawa jest napojem, który wzbudza wiele kontrowersji już od lat. Przeprowadzono szereg badań, mających na celu wskazanie pozytywnych i negatywnych jego cech.

Kawa - trucizna czy eliksir zdrowia?

Zazwyczaj pijamy kawę na tzw. "rozruch". Faktem bowiem jest, iż zawarta w kawie kofeina sprawia, że już po około pół godzinie od spożycia możemy odczuć jej działanie. Co istotne, nie ma potrzeby wypijania kilku filiżanek raz za razem, bowiem najsilniejsze działanie kawy obserwuje się po 3 - 4 godzinach od spożycia.

Zasada działania kofeiny polega na rozszerzeniu obwodowych naczyń krwionośnych, przez co organizm ulega dotlenieniu. Wypicie kawy przynosi często ulgę w przypadku bólu głowy, nasila także działanie leków przeciwbólowych. Można zatem powiedzieć, że przyjęcie środka przeciwbólowego wraz z kawą pozwoli nam na zmniejszenie dawki leku, a jednocześnie da ten sam efekt terapeutyczny. Na podstawie wyników najnowszych badań przypuszcza się, iż kofeina zawarta w kawie czy herbacie może wspomagać leczenie alergii. Przyczynia się bowiem do obniżenia stężenia histaminy, która jest wiodącym czynnikiem w procesie zapalnym. Od lat z kolei znane jest korzystne działanie kofeiny w przypadku ataku duszności w przebiegu astmy oskrzelowej. Rozszerzając światło oskrzeli, ułatwia oddychanie.

Czysty napar kawy dostarcza niewielkich ilości kalorii, zatem osoby, będące na diecie redukcyjnej, nie mają powodów do zmartwienia. W przypadku picia kawy białej i słodkiej, zaleca się korzystanie z mleka o zawartości tłuszczu do 2% oraz minimalnej ilości cukru, np. pół łyżeczki dla złamania gorzkawego smaku.

Stopień, w jakim kawa wypłukuje z kości wapń, jest niewielki, jednak przy nadużywaniu tego napoju dojść może do spotęgowania powyższego działania. Podobnie w przypadku chorób serca. Do najszerzej opisywanych negatywnych skutków picia dużych ilości kawy zalicza się tzw. zdenerwowanie kofeinowe - gdy stężenie kofeiny w organizmie jest zbyt wysokie, obserwuje się często działanie przeciwne do zamierzonego. Przyjmuje się, że już po trzeciej filiżance kawy w ciągu dnia trudniej jest się skupić, wzrasta poziom irytacji, drażliwości. Charakterystyczna jest tzw. "gonitwa myśli". Nadmiar kawy utrudnia zasypianie, choć znane są także przypadki, w których działa ona sedatywnie, czyli usypiająco.

Zaleca się picie kawy. Jednocześnie, decydując się na wprowadzenie kawy do dziennego jadłospisu, należy zachować umiar. Mimo wszystko nie została ona uznana za składnik polecany w zdrowej diecie. Przyjmuje się, że maksymalna dobowa dawka kofeiny nie powinna przekraczać 300 mg. Przy czym pamiętać należy, że znajduje się ona nie tylko w kawie, ale także w herbacie czy napojach energetyzujących oraz w coca - coli. Co istotne, osobnicza wrażliwość na kofeinę jest różna. osoby, które piją kawę rzadko lub są na nią szczególnie podatne, powinny spożywać ją w niewielkich ilościach, jako słaby napar.

Unikać kawy powinni wszyscy ci, u których stwierdzona została jakakolwiek choroba, której objawy mogą się nasilać po spożyciu tego napoju. Zaliczamy tutaj zatem osoby cierpiące na zapalenia żołądka, wrzody żołądka czy dwunastnicy, choroby jelit, nadciśnienie. Również kobiety w ciąży powinny unikać wypijania zbyt dużych dawek tego napoju.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (64)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-23 14:36:00

jaa po kawie chodze spac ;d . alee rozpuszczalna z mleczkiem;d mmm ;d pyychaaa.! xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-21 20:33:00

ma mi po kawie chce się spać;p serio...wypijam kawę i po kwadransie zasypiam może mi ktoś powiedzieć czemu tak się dzieje??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-21 16:03:00

Fajnie, że cos dobrego w końcu przeczytałam o piciu kawy... :) I jest jak ze wszystkim - umiar nie szkodzi. Jestem niskociśnienioiwcem, wiec rano musi być kawa... lub kroplówka :) Zgadam się z misiową1, ze reakcja na kawe jest zupełnie indywidualna sprawą, jednym daje "popalić" jedna, ini mogą wypić znacznie więcej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-21 12:06:00

Nie wydaje mi się, żeby kawa mia.ła na to wpływ, jeśli pije się ją z umiarem/. Znam ludzi, którym po wypiciu jednej filiżanki trzęsą się dłonie, innych zaś kawa wcale "nie rusza". Uważam, że to zależy od każdego indywidualnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-20 00:43:00

Zauważyłem, że kawa ma wpływ na spermę. Po wypiciu kawy ejakulat jest jak by rzadszy. Poza tym zmienia się jego zapach i (jak twierdziła moja była partnerka) smak. Czy to rzeczywiście skutek wypicia filiżanki kawy?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-19 09:39:00

Ja w ogólę nie pijam kawy chociaż może powinnam ...czesto zdarza mi sie chodzic spac o godzinie 19, 20.... jednak nie potrafię się do niej przekonać ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-17 21:54:00

zgadzam się kawa jest nie zdrowa ale jedna dziennie musi być przynajmiej w moim przypadku tylko nie na pusty żąłądek

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 23:54:00

zgadzam się z tym że kawa to trucizna, byłam od niej uzależniona wypijałam ok 6-7 kubków dziennie kawy, a oprócz tego ok 2l czarnej herbaty dziennie... najśmieszniejsze jest to że jak nie wypiłam kawy to chodzilam zdenerwowana, a kawa mnie uspokajała ;)) całe szczęście porzuciłam ją i czarną herbate ;] ahh... zapomniałam dodać, kawa strasznie źle wpływa na cere, nie potrafiłam dojść do siebie po odtrąceniu kawy z dziennego jadłospisu i ciężko było mi porzucić ten nałóg...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 20:54:00

Poranek bez kawy to poranek stracony, heh.. Nie da rady bez kawy, oj, nie da.. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-15 20:15:00

Mimo dotychczasowego wieku nie nauczyłam się pić kawy i chyba nie warto się już uczyć. Osobiście uważam, że jeżeli osoby potrzebują filizanki kawy aby właściwie funkcjonować to powinny ją wypić. Nie warto chyba nadużywać tego..........hehhehe, zgodnie z przysłowiem co za dużo to niezdrowo. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz