Jakich produktów nie wolno odgrzewać?

05 Kwietnia 2018

Przy poddawaniu ich kolejnej obróbce termicznej mogą stać się rakotwórcze.

Czy zdarza wam się nagotować zbyt dużo jedzenia, a potem odgrzewać je nawet kilka razy? Niektórzy być może specjalnie przyrządzają większą ilość potrawy, aby starczyło na dwa dni. To oszczędność czasu i wygoda.

Zła wiadomość jest taka, że niektóre produkty po podgrzaniu stają się szkodliwe dla zdrowia. Dobrze jest posiadać taką wiedzę. Jeżeli do tej pory nie miałaś o tym pojęcia, koniecznie przeczytaj, co musisz skonsumować od razu.

Zobacz także: 29-letnia Brytyjka uzależniła się od energetyków. Wypija... 30 puszek dziennie!

Grzyby

Z nimi trzeba uważać nie tylko podczas zbierania. Pomijając to, że niektóre z nich są trujące, najlepiej spożyć je od razu po przygotowaniu. Te rośliny szybko się psują. Jeżeli o to nie zadbasz, ucierpi twój żołądek.

Ryż

Ryż często gości w naszej kuchni. Gotujesz więcej paczek ryżu niż jest potrzebne, aby potem zaoszczędzić na czasie? Jeżeli przechowujesz go w temperaturze pokojowej dłużej niż godzinę, wytworzą się w nim bakterie wywołujące biegunkę i wymioty. Podobnie stanie się, gdy będziesz trzymać ugotowany ryż w lodówce dłużej niż jeden dzień.

Jaja

Zdarzyło ci się podgrzewać jajecznicę albo gotowane jaja? Zbyt krótki czas poddawania ich kolejnej obróbce termicznej prowadzi do powstania toksyn.

Kurczak

Kurczak jest najważniejszym składnikiem wielu potraw. Czy wiedziałaś, że pod wpływem odgrzewania staje się szkodliwy dla zdrowia? Dzieje się tak, ponieważ zmienia się struktura białka. Rozwiązaniem jest podgrzewanie go przez dłuższy czas w niskiej temperaturze.

Seler

W przypadku selera problemem są azotany. Podczas odgrzewania stają się rakotwórczymi azotynami. Jeżeli przygotowałaś zupę z selerem, spożyj go od razu. Resztę zupy możesz zachować do odgrzania.

Buraki ćwikłowe

Wiele osób zachwyca się, że są takie zdrowe, ale one również mogą być rakotwórcze. Nie odgrzewaj ich.

Szpinak

Ze szpinakiem dzieje się dokładnie to samo, co z selerem. Dobra wiadomość jest taka, że możesz go schłodzić do – 5 stopni Celsjusza. To zapobiega zamianie azotanów w azotyny.

Marchew

Odgrzewana marchew również jest rakotwórcza.

 


 
 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
4.2/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ANN
(Ocena: 1)
2018-04-05 11:37:58

Grzyby to nie rośliny, nieuki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-05 22:49:43

Grzyby to grzyby. Ale po co zaraz te nerwy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-05 09:09:39

Jasne, najlepiej wszystko wywalić i kupować nowe produkty. I tak będę odgrzewać bo nie lubię marnować jedzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-05 12:37:23

To gotuj mniej. Po co gotowac na kilka dni j jesc juz nieswieze jedzenie? Ryz gotuje sie sam, ten w torebkach. Trzeba wymyslec jakie dania sie lubi i przyrzadzac je szybko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-04-06 03:20:22

Jak popracujesz jak ja po 10h, dwie godziny na dojazd i tak 6 dni w tygodniu pogadamy po co. Gotuje raz na kilka dni jak mam wolne, w międzyczasie musli i jajka N miekko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1