Jak przetrwać święta na diecie?

21 Grudnia 2011

Skorzystaj z prostych porad dietetyka i przepisów na świąteczne potrawy.

święta na diecie

Za co najbardziej uwielbiamy święta Bożego Narodzenia? Przede wszystkim za wyjątkową atmosferę, możliwość spędzenia ciepłych chwil z najbliższymi, radość z otrzymywania i obdarowywania prezentami, a także za pyszne, staropolskie potrawy. Bez karpia, barszczu z uszkami czy makowca nie wyobrażamy sobie tradycyjnych świąt. Niestety kilkudniowe ucztowanie może mieć negatywne konsekwencje dla naszej sylwetki. Zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie i staramy się ograniczać niektóre produkty, a w czasie świąt ulegniemy zbyt wielu słodkim pokusom. Czy powinniśmy zatem zrezygnować z pysznych, świątecznych dań? Niekoniecznie, wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach żywieniowych dotyczących przyrządzania i spożywania potraw. Warto również skonsultować świąteczne menu z dietetykiem.

Zdrowe zasady nie tylko od święta

Najważniejszą zasadą jest regularne spożywanie posiłków. W ferworze świątecznych przygotowań zdarza nam się zapomnieć o zjedzeniu czegoś w ciągu dnia, czasami nawet świadomie nic jemy przed przyjęciem i jest to niestety duży błąd. A wystarczy szklanka soku warzywnego, owoc lub serek wiejski, aby pobudzić nasz metabolizm do działania – mówi Małgorzata Kamionowska, dietetyk z Centrum Naturhouse. Jeśli już zasiądziemy do suto zastawionego stołu, pamiętajmy o zdrowym umiarze. Chcąc spróbować wszystkich potraw, powinniśmy nakładać sobie małe porcje, robić przerwy pomiędzy kolejnymi daniami i nie łączyć kalorycznych posiłków. Ostrożność należy zachować również w piciu, zwłaszcza alkoholu (który naprawdę tuczy) i słodkich napojów gazowanych, dostarczających organizmowi pustych kalorii. Jako że rodzinne spotkania trwają bardzo często wiele godzin, starajmy się ograniczyć posiłki spożywane późnym wieczorem. Ostatnie danie najlepiej zjeść trzy, cztery godziny przed snem, aby nadmiar spożytych kalorii nie zamienił się w tkankę tłuszczową.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (28)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

iga
(Ocena: 5)
2014-11-21 08:53:51

re: Jak przetrwać święta na diecie?

Slimette stosowałam ja, moja siostra i moja mama, każdej z nas pomógł, chociaż u każdej dał inny rezultat, w zalezności od tego czy była wprowadzona dieta czy nie, czy aktywność fizyczna czy nie. Oczywiście, najlepsze rezultaty uzyskuje się z dietą i ćwiczeniami, ale i bez tego efekt jest, jak dla mnie zadawalający.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natalka
(Ocena: 5)
2014-11-18 13:20:55

re: Jak przetrwać święta na diecie?

tylko z suplementem, inaczej cała praca może pójść na marne w kilka dni :/ tylko, który tu wybrać? słyszał ktoś o slimette.pl? sporo się o nim pisze na blogach pozytywów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
WSEIII
(Ocena: 5)
2012-12-19 11:55:26

Szanowni Państwo, przygotowanie racjonalnego jadłospisu to wyzwanie nie tylko przed wigilijną kolacją. O właściwe nawyki żywieniowe powinniśmy dbać przez cały rok. To ułatwi przygotowywanie świątecznych dań i pozwoli uniknąć przejedzenia czy niechcianych kilogramów. Jeśli skomponowanie zbilansowanej diety sprawia nam trudności, po pomoc można zwrócić się do specjalisty. Absolwent dietetyki, wie, jak ułożyć jadłospis, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników, witamin i minerałów, jak zdrowo urozmaicać dietę i w jaki sposób pomóc osobom mającym kłopoty z utrzymaniem optymalnej wagi. Wsparcie specjalistów do spraw żywienia jest cenne również w okresie, kiedy częściej niż zazwyczaj odwiedzamy rodzinę i wspólnie świętujemy – mogą wówczas służyć fachową poradą, jak racjonalnie przygotowywać świąteczne potrawy. Najrozsądniej jest na taką specjalistyczną konsultację udać się już wcześniej, aby zdrowe podejście do Świąt nie było przykrym obowiązkiem, ale naturalną kontynuacją całorocznych właściwych nawyków. Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 19:27:01

nie da się :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-22 23:26:08

właśnie, to jest NIEMOŻLIWE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 17:39:50

barszcz na grzybach nie na buraczkach??????????????????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 17:24:32

ja w święta olewam dietę ; D To w końcu święta !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 16:28:29

Te ciasto jest niedobre ! ; /

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 15:30:55

Przez 3 dni najwyżej nabierzecie wody.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 12:23:20

Mnie święta w tym roku czekają z pysznościami dukanowskim :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-21 09:53:07

oj tam dziewczyny, w ten jeden dzień w roku zapomnijmy o kaloriach :D trzeba sobie trochę użyć ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz