Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

29 Listopada 2013

Są wrogiem zdrowia numer jeden. Szkodzą każdemu i powinniśmy trzymać się od nich z daleka. W czym siedzą tłuszcze trans?

fast food

Niewykluczone, że już wkrótce stosowanie tłuszczów trans będzie zabronione w całych Stanach Zjednoczonych. Amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) zainaugurował debatę dotyczącą tego, w jaki sposób tłuszcze trans stopniowo wycofać z użycia. Tłuszcze trans obecne w żywności w USA są przyczyną 7 tys. zgonów i 20 tys. zawałów serca rocznie. Zakaz miałby dotyczyć tłuszczów wytwarzanych sztucznie.

Pierwszy krajem, który wprowadził zakaz sprzedaży przetworzonych produktów spożywczych ze zwiększonym stężeniem tłuszczów trans, była Dania. Również w niektórych amerykańskich miastach, między innymi w Nowym Jorku, lokalni samorządowcy uchwalili apele o niestosowanie tłuszczów trans w restauracjach. Natomiast w 2005 roku Kanada wprowadziła zakaz sprzedaży produktów, w których ilość tłuszczów trans w stosunku do innych tłuszczów przekracza 5 proc.

Szkodliwe utwardzanie

Gra jest warta świeczki. Dietetycy na całym świecie ostrzegają, że tłuszcze trans są szalenie niebezpieczne i należy z nich całkowicie zrezygnować. Trans to rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Są to utwardzone oleje roślinne – a taka obróbka sprawia, że stają się bardzo niezdrowe. Utwardzanie polega bowiem na dodaniu wodoru do olejów roślinnych i następnie poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury. Taki proces niszczy wszystko, co w tłuszczach roślinnych korzystne, zamieniając je w bardzo szkodliwe tłuszcze trans.

Warto wiedzieć, że występują one naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Na przykład w tłuszczach zwierzęcych pochodzących m.in. od bydła domowego i owiec izomery trans stanowią ok. 3-5 proc. objętości tłuszczów. Obecne są one w wołowinie i baraninie, mleku oraz produktach powstających z jego przetwarzania.

Natomiast w znacznie większych ilościach występują one w wielu, choć nie wszystkich półsyntetycznie otrzymywanych stałych tłuszczach roślinnych – takich jak margaryna i masło roślinne, które są otrzymywane w wyniku częściowego uwodorniania naturalnych tłuszczów roślinnych.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 23:13:39

re: Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

No raczej nie od dziś wiadomo, że tłuszcze szkodzą i trzeba je wyeliminować z diety oraz organizmu. Dobrze sobie z tym radzę acetomale, tabletki które wchłaniają tłuszcze w taki sposób, że nawet po kuracji odchudzającej jedząc coś szkodliwego nie nabawimy się efektu jojo. - 5 kg w miesiąc, warto spróbować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
weronika
(Ocena: 5)
2013-12-01 15:44:13

re: Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

Zdobądź wiedzę na naszym forum www.Diety.pl dowiesz się czym są ww. tłuszcze.... szkoda życia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Pameryka
(Ocena: 5)
2013-11-29 12:26:39

re: Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

Bylam miesiąc w USA, wracałam do Polski z ulgą, między innymi z racji normalnego jedzenia! W Ameryce NIC nie ma smaku, wszystko jest sztuczne, modyfikowane genetycznie, napchane kaloriami (raz kupiłam sobie okrągłe ciastko "domowe", niby zdrowe, ziarenka, zboże, taka przekąska - miało... 500 kalorii!). Chleb nie jest chlebem tylko tostową gumą, która się nigdy nie psuje. Najgorzej wspominam kupione raz kurczaki w bufecie na jakiejś stacji benzynowej w Oklahomie (głód już ćmił, a nic innego nie było w okolicy). Myślałam, że zwymiotuję, je jedząc. Utonkane w oleju, modyfikowane genetycznie mięso. Karać można by tym żarciem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-11-29 10:31:36

re: Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

Należałoby jeszcze zaznaczyć, że tłuszcze trans, które naturalnie występują w niektórych produktach, NIE SĄ szkodliwe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
m
(Ocena: 5)
2013-11-29 11:26:15

dokladnie !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1