Jak Ci szkodzi jedzenie w pośpiechu?

24 Września 2015

Jeść trzeba powoli. Spożywanie posiłków w biegu, byle jak i byle gdzie, niszczy zdrowie, samopoczucie i wygląd.

jedzenie w pośpiechu

Żyjemy szybko i często nie mamy czasu na jedzenie. Sięgamy po byle co, jemy w pośpiechu, niedokładnie przeżuwamy, podjadamy w przerwie między różnymi zajęciami. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini wynika, że 68 proc. Polaków nie znajduje czasu, by zjeść w pracy porządny posiłek. Nie jemy nic albo sięgamy po gotowe kanapki.

To fatalnie wpływa na stan zdrowia. Spożywanie posiłków w pośpiechu sprawia, że niedokładnie przeżuwamy i połykamy duże kawałki. Te natomiast są dla układu pokarmowego dużym wyzwaniem – jelita muszą ciężej pracować, żeby je strawić. Są na to dowody naukowe. Uczeni z Uniwersytetu w Surrey dowiedli, że spożywanie posiłków w biegu sprzyja przejadaniu się w późniejszych porach dnia. Sęk w tym, że gdy jemy w pośpiechu, nie kontrolujemy tego, co trafia do naszego organizmu. Skutek taki, że zwykle jemy za dużo. Zapominamy też, co wcześniej zjedliśmy. To wszystko sprawia, że zaczynamy odżywiać się niezdrowo – i jemy za dużo.

– Codziennie jesteśmy narażeni na działanie różnych czynników takich jak dostępność jedzenia, nastrój, otoczenie, które wpływają na nasze nawyki żywieniowe, na to, co jemy i ile jemy. Jednak nasze badania wykazały, że jedzenie w ruchu sprzyja przejadaniu się w późniejszych porach dnia – wyjaśnia Jane Ogden z Uniwersytetu w Surrey (cytat za PAP).

Spokojne trawienie

Szybkość jedzenia ma bardzo duży wpływ zarówno na zdrowie, jak i masę ciała. Gdy jemy w pośpiechu, zazwyczaj spożywamy więcej kalorii niż podczas spokojnego posiłku. Tutaj również przyczyną jest brak koncentracji i kontroli nad tym, co znajduje się na twoim talerzu. To nie wszystko – pamiętaj, że ośrodki sytości reagują dopiero po ok. 15-20 minutach, co oznacza, że potrzeba tyle czasu, abyś poczuła się najedzona. Gdy więc drugie śniadanie jesz w pięć minut, nic dziwnego, że wciąż czujesz się głodna.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz