GDA - jak to interpretować? PORADA DIETETYCZNA

15 Grudnia 2010

Coraz częściej na produktach pojawiają się informacje o GDA. Jak interpretować te opisy na opakowaniu? Czy one do czegoś służą?

GDA - jak to interpretować? PORADA DIETETYCZNA

GDA to z ang. Guideline Daily Amounts, czyli wskazane dziennie spożycie. Jest to oznakowanie żywności dobrowolnie stosowane przez producentów. Na ten moment nie ma nakazu pokazywania GDA na opakowaniu. Pomimo tego wielu wytwórców żywności przystępuje do programu jej znakowania zgodnie z jego polityką. Zwiększa to nie tylko wiedzę konsumentów na temat zaleceń żywieniowych, ale także zaufanie do producentów.

Wybór ma znaczenie

Cała koncepcja znakowania żywności przez GDA ma pomagać konsumentom w racjonalnym odżywaniu. Przykładowo nie wiedząc, które spośród płatków wybrać wystarczy spojrzeć na wartości GDA na porównywanych produktach. Tam uzyskasz informację, w którym produkcie jest danego składnika więcej lub mniej. Chcąc wybrać zdrowe płatki śniadaniowe porównaj np.: zawartość w nich błonnika pokarmowego. W tych płatkach, w których pokrycie dziennego zapotrzebowania jest wyższe, te są dla zdrowia lepsze. Natomiast osoby, które chcą ograniczać spożycie soli mogą porównywać GDA na tych produktach z tego samego asortymentu pod względem zawartości soli. Tam gdzie będzie jej mniej, ten produkt należy wybrać.

GDA ułatwia konsumentowi żywieniowe wybory w ramach porównywania produktów spośród tego samego asortymentu. Czy ten system sprawdzi się w powszechnie dokonywanych wyborach żywieniowych i wpłynie na poprawę świadomości, to dopiero się okaże. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-15 10:00:35

GDA jest to wskaźnik dziennego zapotrzebowania w przeliczeniu na jedną osobę o średniej aktywnosci fizycznej, masie 60kg oraz zdrowej :) papilocie nie pisz głupot!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-15 08:54:10

pierwsza!!!!:) Olecko czyta papilota;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1