Europejski Dzień Otyłości

15 Października 2009

Już 24 października będziemy obchodzić Europejski Dzień Otyłości. To doskonały moment na zmianę złych nawyków żywieniowych i zadbanie o swoje zdrowie!

Europejski Dzień Otyłości
>

Otyłość staje się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. W Polsce blisko 60% osób powyżej 50. roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Niestety, te wskaźniki rosną. Co więcej, sytuacja pogarsza się wśród osób młodych i dzieci.  

Przyczyny otyłości u osób chorych na cukrzycę są wynikiem dziedzicznej predyspozycji do tej przypadłości, jednakże głównym powodem jej rozwoju jest nadmierne spożycie kalorii. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. - około 90% diabetyków cierpi na otyłość brzuszną, która utrudnia walkę z cukrzycą. Otyłości mogą towarzyszyć inne zaburzenia gospodarki węglowodanowej, jak nieprawidłowa tolerancja glukozy czy nieprawidłowa glikemia na czczo. Jednym z elementów modyfikujących styl życia chorych na cukrzycę i otyłość jest leczenie dietetyczne. Dieta cukrzycowa powinna być urozmaicona, zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Zaleca się spożywanie produktów zawierających rozpuszczalne włókna roślinne – chleb razowy, świeże owoce i warzywa, nietłuste ryby. Pożądane jest spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Poza dietą nacisk powinno się położyć na aktywność fizyczną. Regularna porcja wysiłku zmniejsza tkankę tłuszczową w organizmie i poziom cukru we krwi oraz zapotrzebowanie na insulinę.  

Aby zwrócić uwagę na konsekwencje otyłości, 24 października obchodzony jest Europejski Dzień Otyłości. Podstawowym warunkiem skutecznej walki z cukrzycą jest umiejętność samodzielnego oznaczania glikemii oraz trafnego interpretowania wyników. Pod pojęciem samokontroli kryje się szereg zachowań umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia przez diabetyka i odpowiednie reagowanie na zaobserwowane zmiany. Choć powinna to być czynność naturalna i odruchowa, ponad 50% diabetyków nie przeprowadza jej, narażając się w ten sposób na zwiększone ryzyko powstania niewykrytych w porę powikłań cukrzycy czy też w skrajnych przypadkach stanów zagrożenia życia.

Pełna samokontrola obejmuje: pomiary stężenia glukozy we krwi przy użyciu glukometru, kontrolę stężenia glukozy i acetonu w moczu; kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała, oznaczanie mikroalbuminurii w moczu, kontrolę stóp i prowadzenie „Dzienniczka samokontroli”. Systematyczna samokontrola glikemii ogranicza ryzyko wystąpienia stanów zagrożenia życia – incydentów hipoglikemii (niedocukrzenia). Hipoglikemia jest często konsekwencją braku lub nieprawidłowej samokontroli cukrzycy.  

Pomiary glukometrami

Samodzielną kontrolę postępów w leczeniu cukrzycy umożliwiają glukometry. Rozróżnia się glukometry fotometryczne (kolorymetryczne) i biosensoryczne (elektrochemiczne). Glukometry biosensoryczne zostały znacznie udoskonalone w porównaniu do glukometrów fotometrycznych - ich działanie polega na tym, że mierzą przepływ prądu elektrycznego wywołanego przez reakcję między glukozą a odczynnikiem na pasku testowym. Nowoczesny glukometr jest urządzeniem niewielkich rozmiarów o intuicyjnej obsłudze. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) rekomenduje takie glukometry, które przedstawiają jako wynik badania stężenie glukozy w osoczu krwi (np. wszystkie z oferty firmy Genexo). Nie trzeba wówczas samodzielnie go przeliczać.  

Samokontrola cukrzycy znacznie poprawia wyniki leczenia. Warto ją wykonywać, tym bardziej że nie jest to trudne. Jeśli z kolei dokonujemy już samokontroli od pewnego czasu, może nadszedł dobry moment na wymianę dotychczas używanego glukometru na sprzęt wykorzystujący sprawdzoną i precyzyjną metodę pomiaru, łatwy i bezpieczny w użytkowaniu, jak iXell. 

Świadomość przede wszystkim

Bądźmy wszakże świadomi, że glukometry i paski służą do samodzielnej kontroli postępów w leczeniu cukrzycy, zaś do rozpoznania tej choroby niezbędne jest badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną.  

Materiały prasowe 

Zobacz także:  

PSYCHOTEST: Czy jesteś anonimowym żarłokiem? 

Odpowiedz na 15 pytań i dowiedz się, czy jesteś uzależniona od jedzenia! 

Tuczące emocje 

Powody otyłości są różne i często należą do nich nie tylko złe odżywianie i choroby, lecz także problemy tkwiące w sferze psychiki...

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (245)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-26 15:23:36

ta w różowym jest prawie że laską przy swoich koleżankach ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-14 21:55:40

Dla zainteresowanych tym tematem: "Chcesz schudnąć i czuć się lepiej niż dotychczas ? Mamy coś dla Ciebie. Razem z Tobą będziemy cieszyć się z Twoich rezultatów. Nie zwlekaj, czas odmienić swoje życie. Tel. 514289288 , lub email: hb.piotrek@gmail.com" Do kiedy nie spotkałam się z tym ogłoszeniem w internecie, nie sądziłam, że jest jeszcze ktoś w stanie mi pomóc. Naprawdę, niesamowita firma, niesamowici ludzie !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 17:27:10

poroniony pomysł z dniem otyłości. powinien być chyba dzień ZWALCZANIA otyłości. obrzydliwe, jak sadło się wylewa, cellulit jak skórka pomarańczy, brzuch jak u karykatury. ogarnijcie się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 20:36:17

I to ciekawy pogląd... Na pewno jest się do czego;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 16:24:01

OMG!!!Rozumiem jak ktoś miałby problemy z nadwagą...ale to!?One chyba specjalnie doprowadziły się do tego stanu skoro, się śmieją.Ja jakbym była w takim stanie to chyba bym się zabiła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie, pomyłka... NAPEWNO BYM SIĘ ZABIŁA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 15:41:29

Te baby są OBLEŚNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!wyj jak można mieć taką dupę???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 23:14:41

to brzuch....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 20:29:40

o.O To już lekka przesada. Pani nr 1 jak i 3 nawet nie widać majtek przez te ich pulchniejsze brzuszki. Równie dobrze mogą ich nie mieć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-24 22:34:47

podtrzymuje wały tłuszczu;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-22 14:04:34

Mmmm jest sie do czego przytulić;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-21 13:32:51

Ciekawe ile czasu im to zajeło .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz