Dlaczego warto jeść awokado?

To jeden z najzdrowszych produktów na świecie! Trzeba je docenić, bo korzystny wpływ awokado na nasz organizm jest niezaprzeczalny.
Dlaczego warto jeść awokado?
08.09.2015

Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna, to owoc tropikalny pochodzący z wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Awokado było prawdopodobnie wykorzystywane już 7000 lat p.n.e. – uprawiali je Majowie i Aztekowie. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Dzisiaj awokado uprawiane jest głównie w Meksyku, Izraelu, na Florydzie, w Australii, Nowej Zelandii i Afryce Południowej.

Owoce awokado zaczynają dojrzewać dopiero po zerwaniu z drzewa, więc sezon na nie trwa cały rok! To dobra wiadomość, bo ten niepozorny zielony owoc jest skarbnicą zdrowia. Istnieje wiele powodów, dla których warto na stałe włączyć awokado do swojego jadłospisu.

Moc dobroczynnych substancji

Niektórzy martwią się, że awokado jest tłuste. Tak, ale to zdrowe tłuszcze, bardzo potrzebne naszemu organizmowi! Awokado jest znakomitym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają stężenie tzw. złego cholesterolu LDL we krwi. Kwasy te zapobiegają chorobom serca i obniżają wysokie ciśnienie.

Awokado to również bardzo dobrze źródło cennej witaminy E zwanej eliksirem młodości i płodności. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem – opóźnia procesy starzenia i zabezpiecza organizm przed groźnymi chorobami, w tym nowotworami. Witamina E korzystnie wpływa na stan skóry, odpowiada za dobry wzrok, zapewnia wigor i energię, sprzyja prokreacji, a także jest zalecana w ciąży, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka.

Na uwagę w awokado zasługuje glutation – kolejny przeciwutleniacz, który chroni komórki organizmu przed uszkodzeniem. Glutation to ponadto substancja odtruwająca. Potocznie nazywa się go „naturalnym strażnikiem zdrowia człowieka”.

Cenne w awokado są również: beta-sitosterol, który blokuje wchłanianie cholesterolu w jelitach; kwas foliowy (witamina B9) chroniący przed chorobami serca, a przyszłym mamom pomagający uchronić rozwijające się dziecko przed wadami cewy nerwowej; luteina – cenna substancja chroniąca przed nowotworami i chorobami oczu; potas, który reguluje gospodarkę wodną organizmu; magnez, który zapewnia dobrą pamięć i koncentrację, usprawnia przemianę materii i wpływa na właściwe funkcjonowanie mięśni.

awokado

W awokado znajduje się także błonnik, niewielka ilość białka, witamina A (ona również odpowiada za dobre widzenie), witamina C (uszczelnia naczynia krwionośna i wpływa na produkcję kolagenu), witamina K (uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi) i kwas pantotenowy (witamina B5), który bierze udział w kluczowych dla naszego organizmu procesach biochemicznych, uczestniczy w syntezie cholesterolu i niektórych witamin. Zapewnia skórze regenerację i wzmacnia odporność.

Te wszystkie dobroczynne substancje obecne w niepozornym owocu awokado sprawiają, że jego regularne spożywanie korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Awokado zapewnia mocne serce i sprawny mózg, chroni przed miażdżycą, korzystnie wpływa na dziecko rozwijające się w brzuchu matki, zapewnia doskonały wzrok, obniża ciśnienie, zbija cholesterol, działa przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na układ pokarmowy i przemianę materii, ma działanie przeciwstarzeniowe, może nawet chronić przed cukrzycą, nowotworami i chorobą Alzheimera.

awokado

Na zakupach

Awokado może mieć różną wielkość i odcień skórki – zależy to od odmiany i miejsca uprawy. Podczas zakupów wybierajmy owoce ciężkie, bez wgnieceń i obić oraz zapadniętych miejsc. Miąższ dojrzałego awokado powinien uginać się pod delikatnym naciskiem dłoni. By upewnić się, czy awokado jest dojrzałe, przyda się tzw. test wykałaczki. W tym celu spróbuj wsunąć wykałaczkę w miejsce po łodyżce – jeśli okaże się, że wchodzi i wychodzi z łatwością, owoc jest w pełni dojrzały i gotowy do jedzenia!

Ciekawostką może być fakt, że awokado – w odróżnieniu od innych owoców – traci cukier podczas dojrzewania. Jeśli twoje awokado jest jeszcze twarde, nie martw się – dojrzeje w temperaturze pokojowej w ciągu kilku dni. Dojrzałe owoce możesz natomiast przechowywać w lodówce do 4-5 dni. Uwaga: nie należy wkładać do lodówki niedojrzałego awokado.

awokado

Z awokado można zrobić wiele zdrowych przysmaków. Najprostsza jest pasta – po usunięciu pestki utrzyj miąższ na purée. Dopraw sokiem z cytryny, solą, ewentualnie startym parmezanem. Gotowe! Bardzo smaczne jest purée z awokado wymieszane z kiełkami i posiekanymi warzywami.

Awokado służy do przygotowywania smacznego meksykańskiego sosu guacamole. Oprócz awokado potrzebne są: czosnek, sól i sok z cytryny albo limonki. Można dodać też pół posiekanej niedużej cebulki, kolendrę, pieprz, oliwę z oliwek, miąższ pomidora, chili, sos tabasco. Sos guacamole najlepiej pasuje do chipsów kukurydzianych, może być też dodatkiem do pokrojonych w słupki i plasterki surowych warzyw.

Pokrojone w kostkę albo plasterki awokado wzbogaci smak sałatki. Plasterki można też ułożyć na kanapce. Uwaga: awokado gorzknieje w wysokiej temperaturze, dlatego jeśli chcesz dodać je do gorącej potrawy, to tylko, jeśli została wcześniej ugotowana – w ostatniej chwili, zaraz przed podaniem.

awokado

Awokado nadaje się również na deser! Przepyszny mus „czekoladowy” zrobisz, miksując miąższ awokado z kilkoma wydrylowanymi daktylami i dosypując 2-3 łyżeczki kakao. Dla podkręcenia smaku możesz dorzucić banana i raz jeszcze zmiksować. Pycha! Zjedz od razu albo przełóż do miseczki i włóż do zamrażalnika. Awokado w wersji na słodko można również utrzeć z dodatkiem niewielkiej ilości cukru albo miodu i sokiem z cytryny.

Owoce awokado można wykorzystać do pielęgnacji urody. Z miąższu zrobisz odżywczą i odświeżającą maseczkę – miąższ rozgnieć widelcem, dodaj kilka kropli cytryny i tak otrzymaną papkę nałóż na twarz na 20 minut, po czym spłucz ciepłą wodą.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

„Potęga warzyw”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2005

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
justa (Ocena: 5) 05.11.2015 09:26
ja też lubie awokado, a ostatnio odkryłam olej z awokado oleofarmu i teraz juz nic innego nie stosuje do sałatek, jest pyszny i w dodatku słyszałam że pomaga na bóle stawów, więc od razu zamówiłam tez dla babci :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2015 12:15
Uwielbiam awokado :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie