Czy wegetarianizm szkodzi?

Od poniedziałku trwa Ogólnopolski Tydzień Wegetariański. Czy dieta bezmięsna na pewno nie szkodzi zdrowiu?
Czy wegetarianizm szkodzi?
14.05.2009

Wegetarianizm niezmiennie wywołuje burzliwe dyskusje. Teraz pojawiła się szczególna okazja, aby do nich powrócić – od poniedziałku trwa Ogólnopolski Tydzień Wegetariański, a temat bezmięsnej diety pojawia się w mediach z większą częstotliwością niż zazwyczaj. Bez wątpienia dieta pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego wpływa na stan zdrowia. Pytanie tylko, w jaki sposób?

Lekarze biją na alarm, twierdząc, że wegetariańska dieta może przyczynić się do powstania niedoborów cennych dla organizmu witamin i mikroelementów. Jej zwolennicy natomiast odpierają te zarzuty i bronią swojego stylu życia, wymieniając liczne jego zalety. Po czyjej stronie leży racja?

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu - bardzo łagodne, wyłączające z diety jedynie mięso, odrobinę bardziej zaostrzone, a także całkiem restrykcyjne, pozwalające spożywać jedynie to, co spadnie z drzewa. Oto cechy i zasady każdej z odmian, według Wikipedii:

  • Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.
  • Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów.
  • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza spożywanie jedynie jajek.
  • Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem nie spożywa się też mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań. Według części definicji weganizm jest proekologicznym stylem życia, niewykorzystującym produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki, zaś sama dieta odrzucająca pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywana jest wówczas ścisłym wegetarianizmem.
  • Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata.
  • Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa.

Zdaniem specjalistów dietetyków, znajomość podstawowych zasad odżywiania i komponowanie różnorodnych posiłków wyklucza jakiekolwiek szkody czy spustoszenia. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców rekompensuje braki witamin czy minerałów, a orzechy lub miód są dodatkowymi źródłami cennych składników. Wegetarianizm może wywołać negatywne skutki tylko wtedy, gdy jest źle stosowany. Dlatego, zanim zdecydujesz się na tej rodzaj odżywiania, dowiedz się o nim maksymalnie dużo. Dzięki temu unikniesz kłopotów, takich jak: nagły spadek masy ciała, uczucie zimna czy brak energii.

Jakie są największe zalety wegetariańskiej diety?

  • Jest lekkostrawna i mniej tłusta niż dieta zawierająca mięso;
  • Nie ma w niej hormonów i antybiotyków, które kumulują się w mięsie;
  • Zawiera mniejsze ilości toksyn;
  • Jeśli spożywamy dużo owoców i warzyw, możemy być pewni, że jest bogatsza w witaminy;
  • Wg wyników badań opublikowanych przez "British Medical Journal", wegetarianie są bardziej odporni na choroby - ryzyko zachorowania na raka jest mniejsze o 40%, zapadnięcia na chorobę wieńcową - o 30, a przedwczesnej śmierci - o 20.
  • Dieta wegańska świetnie sprawdza się w przypadku alergików i astmatyków, a także osób borykających się z zaparciami oraz mających skłonność do choroby nowotworowej;
  • Wegetarianizm może pomóc otyłym zrzucić nieco na wadze.

Jakich zasad należy przestrzegać, przechodząc na dietę wegetariańską?

Należy dbać, aby zachować równowagę dietetyczną. Oznacza to wybieranie składników do posiłków z jak najszerszej gamy produktów. W diecie bezmięsnej nie może zabraknąć świeżych warzyw, owoców, nieoczyszczonych ziaren zbóż, orzechów, roślin strączkowych, olejów roślinnych, drożdży, jaj oraz produktów mlecznych. Należy wyszukiwać produkty jak najmniej przetworzone, nierafinowane, unikać cukru (chyba że pod postacią miodu), zrezygnować z białej mąki, mocnej kawy i herbaty, alkoholu oraz papierosów. Warto także pamiętać, że soja nie jest antidotum na wszystko.

Czy dzieci mogą stosować dietę wegetariańską?

Nawet wielbiciele i miłośnicy bezmięsnej diety przyznają, że dzieci stosujące wegetariańską dietę są zazwyczaj lżejsze i niższe niż rówieśnicy, ale ich zdaniem w późniejszych latach życia wszystko się wyrównuje. Zwolennicy tradycyjnego sposobu żywienia sugerują natomiast, aby nie narzucać maluchom rodzaju diety, poczekać, aż dorosną i pozwolić im wybrać. Na pewno szkodliwe w przypadku dzieci są jednak skrajne formy wegetarianizmu, które uniemożliwią prawidłowy rozwój. Warto wspomnieć o skrajnym przypadku, kiedy to wegańscy rodzice doprowadzili do śmierci swojego sześciotygodniowego dziecka. Karmili je wyłącznie mlekiem sojowym i sokiem z jabłek. Sąd w Atlancie skazał ich na dożywotnie więzienie, twierdząc, że nie interesują go ich nawyki żywieniowe, natomiast interesuje go życie dziecka, które zostało zagłodzone.

Zobacz także:

Wegetariańska dieta dla ciężarnych

Czy można urodzić zdrowe dziecko, nie jedząc mięsa?

Ile jest mięsa w mięsie?

Czy wiesz, co jesz? Jak sądzisz, ile jest mięsa zająca w pasztecie z zająca albo drobiu w drobiowym kabanosie? Zaskakująco mało…

Polecane wideo

Komentarze (322)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2012 21:56
ja mam 13 lat i jestem wegetarianinką! Chcę ratować zwierzęta od okrócieństwa!!
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2011 00:18
jestem wege od prawie 10lat zaczelam w wieku 15lat,zanim zaczelam byc wege czesto chorowalam przez co opuszczalam szkole,odkad nie jjem miesa poprostu przestalam chorowac nie wiem co na to wplywa dokladnie ale sama bylam tym zaskoczona,wiadomo ze czasem przyplacze sie jakis katar ale tego raczej nie da sie uniknąc.Jesli chodzi o schudniecie przez wegetarianizm to jakas bzdura,co innego jesli mamy na mysli diete weganska,i jeszcze jedno zeby wreszcie bylo jasne WEGETARIANIZM TO NIE DIETA TO STYL ZYCIA!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2010 11:32
Ja mam 14 lat. Normalnie jem mięso bo wiem że to jest potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jednak sądzę, że gdy już osiągnę odpowiedni wiek, to odrzucę mięso.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2010 16:41
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2010 15:51
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie