Czy można pić wodę z kranu?

Przez lata uważano, że picie wody z kranu szkodzi zdrowiu, jednak ostatnie doniesienia rzucają na kranówkę nowe światło.
Czy można pić wodę z kranu?
29.03.2015

Jedną z najczęściej powtarzających się opinii jest ta, że spożywanie kranówki przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Wiele mitów krąży również wokół obecnego w wodzie kranowej chloru. „Kranówka to syf” – wpisy tego typu można znaleźć na forach dyskusyjnych. Polacy zaczęli masowo kupować filtry, a nawet gotować wodę mineralną, kranówkę wykorzystując jedynie do mycia.

Niechęć Polaków do wody z kranu potwierdzają badania. Z tych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych we wrześniu 2013 roku wynika, że jedynie 12,5 proc. z nas najczęściej do picia wybiera kranówkę – większość Polaków zdecydowanie bardziej woli wodę butelkowaną albo kranową, tylko że przegotowaną bądź przefiltrowaną. Badanie wykazało, że co czwarty respondent źle ocenia jakość wody z kranu, natomiast blisko 40 proc. stwierdziło, że obawia się, że kranówka może być niezdrowa. Nie podoba nam się osad, który zostaje na naczyniach, a także kamień w dzbanku.

Zdrowa i czysta

Na temat wody z kranu faktycznie powstało wiele mitów, z których jednak większość nie ma pokrycia w rzeczywistości. Państwowa Inspekcja Sanitarna, która pełni nadzór nad jakością wody w naszym kraju (wspólnie z przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi), informuje, że woda z kranu jest zdrowa i czysta – spełnia wszelkie normy i jest dla nas bezpieczna. Dzieje się tak, ponieważ jest ona stale monitorowana przez zakłady wodociągowe i służby sanitarne. W procesie uzdatniania uczestniczą obecnie nowoczesne technologie, co zapewnia czystość wody, która płynie z naszych kranów.

„W przeszłości z czystością wody bywało różnie. Dzisiaj jest naprawdę bezpieczna. Wszystkie procedury, które zapewniają nam wodociągi, są zgodne z przepisami, wymogami międzynarodowymi co do bezpieczeństwa czystości wody” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Kranówkę mogą pić nawet dzieci (powyżej czwartego roku życia). „Trzeba mieć świadomość, że pijąc wodę, dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko to, co na chemii nazywamy H2O, ale także cały szereg różnych rzeczy, które są w tej wodzie rozpuszczone. Chodzi o różnego rodzaju elektrolity, pierwiastki, które w wodzie nadmiernie oczyszczonej, na przykład w wodzie przegotowanej, już są w mniejszej ilości. To, co tak naprawdę jest nam potrzebne do zdrowia, to przede wszystkim woda z niewielką ilością różnego rodzaju elektrolitów” – tłumaczy Konstanty Radziwiłł.

miles algridge

Dobra woda prosto z kranu

Mitem jest stwierdzenie, że twarda woda może powodować powstawanie kamieni również w organizmie. Wodociągi Krakowskie, które w 2013 roku zainaugurowały kampanię „Dobra woda prosto z kranu”, tłumaczą, że powstawanie kamieni w organizmie człowieka wynika głównie z zaburzeń metabolizmu i nie ma związku z twardością spożywanej wody. Kamienie w organizmie człowieka to złogi z nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów fosforanów, struwitu lub cholesterolu.

Nie jest również prawdą, że obecny w kranówce chlor nam szkodzi – jest on środkiem dezynfekującym i gwarantem mikrobiologicznego bezpieczeństwa wody; stosowane w wodzie kranowej dawki chloru nie mają szkodliwego działania. W kranówce nie ma ponadto bakterii.

„Ocena wyników badań pięćdziesięciu próbek wody pozyskanych z wodociągów z dziesięciu miast Polski pozwala stwierdzić, że woda przeznaczona do spożycia (pobierana z wodociągów) w miastach objętych badaniem spełnia wszystkie wymagania normatywne” – komentuje prof. Ewa Bulska z wydziału chemii Uniwersytetu Warszawskiego wyniki badań marki Brita dotyczących jakości wody z kranu.

miles algridge

Zachęcić do spożywania wody kranowej ma m.in. akcja „Zawodnicy” realizowana przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych. Celem kampanii jest promowanie picia wody wśród dzieci, a także wśród ich rodziców i opiekunów. W ramach akcji jej realizatorzy chcą promować picie wody z kranu tam, gdzie jest to możliwe, a tam, gdzie nie ma takiej możliwości, picie wody butelkowanej.

Kolejną prowadzoną akcją tego typu jest kampania „Piję wodę z kranu”. „Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu w Londynie, Paryżu i Warszawie spełnia te same wymagania” – zapewniają jej twórcy. „Piję wodę z kranu, bo jest bardzo dobrej jakości, bo jest znacznie tańsza od butelkowej, kupowanej w sklepie oraz dlatego, że czuję się odpowiedzialny za przyrodę wokół mnie” – komentuje prof. dr hab. Stanisław Czachorowski z wydziału biologii i biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

miles algridge

Nie gotować i nie filtrować?

Trzeba wiedzieć, że picie przegotowanej wody nie jest najszczęśliwszym pomysłem, ponieważ w wysokiej temperaturze traci ona cenne składniki takie jak m.in. magnez, wapń, mangan czy cynk. „Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu” – tłumaczą twórcy kampanii „Dobra woda prosto z kranu”. Co ważne, tych składników pozbawia wodę również proces filtrowania.

Warto wiedzieć, że to właśnie magnez i wapń przyczyniają się do stopniowego osadzania się kamienia w czajnikach i innych urządzeniach, w których używa się gorącej wody.

Konstanty Radziwiłł z Naczelnej Izby Lekarskiej uważa, że kranówka może być alternatywą dla słodzonych napojów czy soków z kartonu. „Tak zwane wody smakowe, które są do kupienia i które często uważa się, że są po prostu wodą tylko z takim jeszcze przyjemnym dodatkiem smakowym, zawierają około 10 łyżeczek cukru na litr. Z całą pewnością ten cukier nie ma najmniejszego, korzystnego znaczenia dla człowieka, który go wypija. Szczególnie wobec różnego rodzaju plag jak próchnica zębów, nadwaga, otyłość i związanych z tym chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych”.

miles algridge

Kranówka nie jest mineralną

„Gazeta Wyborcza” zwróciła jednak uwagę, że choć wodę z kranu możemy śmiało pić surową, to nie należy uważać, że jest ona lepsza do mineralnej. „To przesada, właściwie nieprawda. Woda mineralna z kranu nie będzie płynęła nigdy. Natomiast, owszem, jakość wody z kranu jest na poziomie wody stołowej sprzedawanej w pięciolitrowych baniakach, czasem dorównuje tzw. źródlanej” – mówi autorowi artykułu „Kranówka nigdy nie będzie wodą mineralną” Bartoszowi Piłatowi pracownik jednego z wodociągów.

Eksperci zwracają uwagę, że wody wodociągowe oraz wody butelkowane to zupełnie inny rodzaj wód i podlegają innym klasyfikacjom, dlatego nie można ich porównywać.

Wnioski? Na pewno nie należy bać się kranówki. Możemy śmiało spożywać ją bez przegotowania, co nie znaczy, że zastąpi ona wodę mineralną. „Najlepszą dla zdrowia jest woda mineralna wydobywana z głębi ziemi, bez zanieczyszczeń bakteriologicznych i szkodliwych substancji, o odpowiednim poziomie składników mineralnych. Ma oddziaływanie profilaktyczno-zdrowotne, gdy zawartość któregoś ze składników mineralnych osiąga wartość wykazującą działanie fizjologiczno-odżywcze” – pisze Tadeusz Wojtaszek dla portalu Woda dla zdrowia, który powstał pod patronatem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 3.88 / 5
obiektywny (Ocena: 5) 13.05.2015 11:19
Nigdy się wody z kranu nie bałem i zdarzyło mi się ja pić dość często, ale z żalem stwierdzam, że wiele rzeczy nadaje się do spożycia, ale pić lub jeść ich nie chcemy i polska woda z kranu taka właśnie jest. Minerały i inne potrzebne mikroelementy wolę dostarczyć ze zdrowym jedzeniem, a wodę pić mineralną, (z kranu po przefiltrowaniu, przegotowaniu, do zaparzania, gotowania). Rewelacyjna woda z kranu jest w Szwajcarii, ale nie będę pił wody lecącej komunistycznymi rurami, uzdatnionej tak, że w prywatnych badaniach (sam widziałem) wyniki kilkukrotnie przekraczają normy (nie pamiętam jakich substancji/pierwiastków), a kamienia tyle, że można go odzyskiwać i zacząć sprzedawać. Kiedyś jakaś szwedzka firma po podłączeniu wody wystosowała pismo, że chcieli wodę spożywczo-użytkową, a nie przemysłową.
odpowiedz
polon (Ocena: 5) 30.03.2015 15:19
Jest bardzo prosty sposób na to aby pić wodę prosto z kranu bez żadnych obaw. Ja od kilku lat mam zainstalowany w domu filtr odwrócona osmoza Puricom Stella i jestem naprawdę zadowolony. Woda jest smaczna, nie ma na niej żadnych zanieczyszczeń, nie jest mętna. Może u Was w domach też warto by coś takiego zainstalować aby nie martwić się tym jakiej jakości wodę pijecie. Pozdrawiam
odpowiedz
Sia (Ocena: 5) 30.03.2015 00:24
We Włocławku i okolicznych wioskach wodę z kranu można pić na luzie - jest brana z głębokich ujęć na terenie całego miasta i poza nim.
odpowiedz
Olaaa (Ocena: 1) 29.03.2015 17:47
Tak, chlor z procesów oczyszczania wody jest na pewno dla naszego zdrowia obojętny. Woda kranowa zawiera sporo minerałów, to prawda, ale większość z nich są dla nas niekoniecznie dobrze przyswajalne (dlaczego w rurach oprócz kalcytu wytrącają się różne sole, zeolity i gips?). Kolejną bzdurą jest, że woda jest pompowana z zasobów wód podziemnych. Gdyby tak było, woda miałaby zupełnie inny smak, inny skład i inne właściwości. W dużych miastach albo w tych nad dużymi rzekami pobory wód zlokalizowane są na rzekach właśnie. Woda jest następnie filtrowana i oczyszczana, ale ja jednak jestem nieufna wobec takiej wody. Mieszkałam w kilku miejscach w Polsce i za granicą, na tej podstawie stwierdzam, że kranówka kranówce nierówna. Jeśli macie dobrej jakości wodę kranową, warto ją pić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.03.2015 12:14
do 24 lat piłam wodę z kranu i zero uczulenia, zero chorób , teraz nie pije bo ciagle ktoś mi coś gadał na ten temat, aczkolwiek sama uwazam,że woda z kranu jest ok
odpowiedz

Polecane dla Ciebie