Czy można pić wodę z kranu?

29 Marca 2015

Przez lata uważano, że picie wody z kranu szkodzi zdrowiu, jednak ostatnie doniesienia rzucają na kranówkę nowe światło.

miles algridge

Jedną z najczęściej powtarzających się opinii jest ta, że spożywanie kranówki przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Wiele mitów krąży również wokół obecnego w wodzie kranowej chloru. „Kranówka to syf” – wpisy tego typu można znaleźć na forach dyskusyjnych. Polacy zaczęli masowo kupować filtry, a nawet gotować wodę mineralną, kranówkę wykorzystując jedynie do mycia.

Niechęć Polaków do wody z kranu potwierdzają badania. Z tych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych we wrześniu 2013 roku wynika, że jedynie 12,5 proc. z nas najczęściej do picia wybiera kranówkę – większość Polaków zdecydowanie bardziej woli wodę butelkowaną albo kranową, tylko że przegotowaną bądź przefiltrowaną. Badanie wykazało, że co czwarty respondent źle ocenia jakość wody z kranu, natomiast blisko 40 proc. stwierdziło, że obawia się, że kranówka może być niezdrowa. Nie podoba nam się osad, który zostaje na naczyniach, a także kamień w dzbanku.

Zdrowa i czysta

Na temat wody z kranu faktycznie powstało wiele mitów, z których jednak większość nie ma pokrycia w rzeczywistości. Państwowa Inspekcja Sanitarna, która pełni nadzór nad jakością wody w naszym kraju (wspólnie z przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi), informuje, że woda z kranu jest zdrowa i czysta – spełnia wszelkie normy i jest dla nas bezpieczna. Dzieje się tak, ponieważ jest ona stale monitorowana przez zakłady wodociągowe i służby sanitarne. W procesie uzdatniania uczestniczą obecnie nowoczesne technologie, co zapewnia czystość wody, która płynie z naszych kranów.

„W przeszłości z czystością wody bywało różnie. Dzisiaj jest naprawdę bezpieczna. Wszystkie procedury, które zapewniają nam wodociągi, są zgodne z przepisami, wymogami międzynarodowymi co do bezpieczeństwa czystości wody” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Kranówkę mogą pić nawet dzieci (powyżej czwartego roku życia). „Trzeba mieć świadomość, że pijąc wodę, dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko to, co na chemii nazywamy H2O, ale także cały szereg różnych rzeczy, które są w tej wodzie rozpuszczone. Chodzi o różnego rodzaju elektrolity, pierwiastki, które w wodzie nadmiernie oczyszczonej, na przykład w wodzie przegotowanej, już są w mniejszej ilości. To, co tak naprawdę jest nam potrzebne do zdrowia, to przede wszystkim woda z niewielką ilością różnego rodzaju elektrolitów” – tłumaczy Konstanty Radziwiłł.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

obiektywny
(Ocena: 5)
2015-05-13 11:19:37

re: Czy można pić wodę z kranu?

Nigdy się wody z kranu nie bałem i zdarzyło mi się ja pić dość często, ale z żalem stwierdzam, że wiele rzeczy nadaje się do spożycia, ale pić lub jeść ich nie chcemy i polska woda z kranu taka właśnie jest. Minerały i inne potrzebne mikroelementy wolę dostarczyć ze zdrowym jedzeniem, a wodę pić mineralną, (z kranu po przefiltrowaniu, przegotowaniu, do zaparzania, gotowania). Rewelacyjna woda z kranu jest w Szwajcarii, ale nie będę pił wody lecącej komunistycznymi rurami, uzdatnionej tak, że w prywatnych badaniach (sam widziałem) wyniki kilkukrotnie przekraczają normy (nie pamiętam jakich substancji/pierwiastków), a kamienia tyle, że można go odzyskiwać i zacząć sprzedawać. Kiedyś jakaś szwedzka firma po podłączeniu wody wystosowała pismo, że chcieli wodę spożywczo-użytkową, a nie przemysłową.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
polon
(Ocena: 5)
2015-03-30 15:19:58

re: Czy można pić wodę z kranu?

Jest bardzo prosty sposób na to aby pić wodę prosto z kranu bez żadnych obaw. Ja od kilku lat mam zainstalowany w domu filtr odwrócona osmoza Puricom Stella i jestem naprawdę zadowolony. Woda jest smaczna, nie ma na niej żadnych zanieczyszczeń, nie jest mętna. Może u Was w domach też warto by coś takiego zainstalować aby nie martwić się tym jakiej jakości wodę pijecie. Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sia
(Ocena: 5)
2015-03-30 00:24:56

re: Czy można pić wodę z kranu?

We Włocławku i okolicznych wioskach wodę z kranu można pić na luzie - jest brana z głębokich ujęć na terenie całego miasta i poza nim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Olaaa
(Ocena: 1)
2015-03-29 17:47:45

re: Czy można pić wodę z kranu?

Tak, chlor z procesów oczyszczania wody jest na pewno dla naszego zdrowia obojętny. Woda kranowa zawiera sporo minerałów, to prawda, ale większość z nich są dla nas niekoniecznie dobrze przyswajalne (dlaczego w rurach oprócz kalcytu wytrącają się różne sole, zeolity i gips?). Kolejną bzdurą jest, że woda jest pompowana z zasobów wód podziemnych. Gdyby tak było, woda miałaby zupełnie inny smak, inny skład i inne właściwości. W dużych miastach albo w tych nad dużymi rzekami pobory wód zlokalizowane są na rzekach właśnie. Woda jest następnie filtrowana i oczyszczana, ale ja jednak jestem nieufna wobec takiej wody. Mieszkałam w kilku miejscach w Polsce i za granicą, na tej podstawie stwierdzam, że kranówka kranówce nierówna. Jeśli macie dobrej jakości wodę kranową, warto ją pić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-29 12:14:05

re: Czy można pić wodę z kranu?

do 24 lat piłam wodę z kranu i zero uczulenia, zero chorób , teraz nie pije bo ciagle ktoś mi coś gadał na ten temat, aczkolwiek sama uwazam,że woda z kranu jest ok

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 4)
2015-03-29 09:22:37

re: Czy można pić wodę z kranu?

Co z tego, że woda czysta jak rury zardzewiałe...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1