Czerwone mięso powoduje raka

02 Października 2008

Jest tak samo szkodliwe jak tytoń. Wegetarianie chcą, aby tak jak na paczkach papierosów, na opakowaniach mięsa były napisy ostrzegające przed skutkami spożywania wołowiny, czy też wieprzowiny.

Czerwone mięso powoduje raka

Powodem działań wegetarian są informacje Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, według których jedzenie czerwonego mięsa i wędlin powoduje raka jelita grubego. Działa w podobny sposób jak palenie papierosów wpływa raka płuc.

Jak się okazuje najbardziej szkodliwe jest mięso konserwowane. Chodzi o tworzące się szkodliwe związki kancerogenne. Małgorzata Rzeszutek, specjalistka ds. medycyny żywienia wyjaśnia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą":

„Na przykład azotany i azotyny dodawane do wędlin dla smakowitego koloru i miłego zapachu tworzą n-nitrozaminy. A te uszkadzają komórki i mogą zapoczątkować proces nowotworowy. Z kolei w mięsie niekonserwowanym znajduje się tzw. żelazo hemowe, które łatwo się wchłania. Problem w tym, że wchłania się niezależnie od tego, czy organizm go potrzebuje. Tymczasem nadmiar żelaza w organizmie działa jak tzw. wolne rodniki: niszczy komórki."

Czerwone mięso zawiera zbyt dużo tłuszczów nasyconych, a lepszym źródłem żelaza są rośliny strączkowe, albo zielone warzywa. jedzenie wędlin nie tylko powoduje wzrost możliwości zachorowania na raka jelita grubego, ale także raka prostaty i piersi.

Według naukowców codzienna dopuszczalna dawka czerwonego mięsa to około 50 gram, przekroczenie tej dawki powoduje wzrost możliwości zachorowania. Polacy codziennie jedzą kilkakrotnie większą ilość.

Od dawna wiadomo o złym wpływie czerwonego mięsa na organizm, ale postawienie w jednej linii wędlin i papierosów daje do myślenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (83)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-25 21:56:41

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-07 23:52:00

nie jem miesa od 9 lat i czuje sie super! raczej nie choruje, mam dobre samopoczucie i nie wyobrazam sobie znowu jesc miesa 0o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-07 18:22:00

ja jem codzien okolo 200-500 gram miesa nie mam nadwagi choruje raz na 3 lata na grypę i robie w 30sek 34 pompki agroch i fasola chłoną azotany z nawozów nawet naturalnych i mają go kilka krotnie wiecej to tylko poto by nikt niejadł miesa i nie jadł nabiału i pił mleka by popsuć sobie cerę i kupować kremy leki i operacje tzw zapewnienie bytu produktowi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-17 12:54:00

Choroby ukladu pokarmowego powoduje tez gnicie w nim rzeczy ciezkostrawnych do ktorych zalicza sie m.in. mieso, ale poza nim jest jeszcze wiele rzeczy o ktorych sie nie mowi wiec eliminacja jednego elementu nic nie da. Sa tez zalety miesa - jest zrodlem bialka wiec to czy mamy je jesc czy nie nie zalezy raczej od tego czy "powoduje raka" tylko z naszych przekonan...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-11 22:59:00

Zabijanie zwiarzat... typie nosisz buty ze skory lub cos innego?? Pewnie tak ale nie obchodzi cie to ze zeby pozyskac ta skore tez trzeba zabic zwierze. To cie nie bulwersuje a czepiasz sie jedzenia YO ziomuś jakbyś nie wiedział to nie wszystkie buciki są ze skóry jest wiele innych materiałów np NUBUK a vegetarianie (czyli tak jak ja) nie kupują skórzanych żeczy i butów ani nie jemy produktów pochodzenia zwierzęcego :D Ziomus a dasz sobie lape uciac ze wszyscy vegetarianie tak robia??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-11 19:33:00

Zabijanie zwiarzat... typie nosisz buty ze skory lub cos innego?? Pewnie tak ale nie obchodzi cie to ze zeby pozyskac ta skore tez trzeba zabic zwierze. To cie nie bulwersuje a czepiasz sie jedzenia YO ziomuś jakbyś nie wiedział to nie wszystkie buciki są ze skóry jest wiele innych materiałów np NUBUK a vegetarianie (czyli tak jak ja) nie kupują skórzanych żeczy i butów ani nie jemy produktów pochodzenia zwierzęcego :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-10 15:47:00

to nie propaganda...czrwone mięso podnosi ryzyko zachorowania na wiele nowotworów przewodu pokarmowego...najgoresze jest smażone oczywiście....takie mieso wystarczy jesc kilka razy w miesiacu, żeby bylo ok a nie na sniadanie szyneczka, na obiad kotlecik a na kolacje kiełbaska..i tak przez cale życie...tak jak z papierosami...jeden papieros nikogo nie zabil, ale jedna paczka dziennie prezez 10 lat-juz tak..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-05 23:45:00

Dla glomba z linkiem youtube. Jakbys nie wiedzial pola uprawne sa pryskane roznymi substancjami ktore zabijaja szkodniki. Szkodniki czyli organizmy ktorych dana roslina jest pokarmem i ktore jedza ja w celu przezycia. Smierc owada czy czego innego tez jest smiercia. Uswiadom sobie ze wszystko co jesz robione jest po trupach, nawet warzywa...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-05 23:41:00

dalszy ciag 3: PS ale ten filmik byl naprawde smutny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-05 23:39:00

dalszy ciag 2: gdybym byl toba to bym chyba teraz w odpowiedzi na ten filmik dal linka pokazujacego jak rolnik zabija w bestialski sposob mysz lub zajaca na polu z warzywami. czy to mialoby sens? chyba nie. ten filmik z linka tez nie ma sensu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz