CHRONODIETA, czyli najzdrowsza metoda odżywiania - plan diety, szczegóły menu, prognoza efektów

Odżywianie się zgodnie z rytmem biologicznym organizmu zapewnia zdrowie i szczupłą sylwetkę. Dlaczego warto zdecydować się na chronodietę?
CHRONODIETA, czyli najzdrowsza metoda odżywiania - plan diety, szczegóły menu, prognoza efektów
17.03.2013

Specjaliści podliczyli, że każda kobieta w ciągu swojego życia jest na diecie średnio przez… 17 lat. Bywa, że odmawiamy sobie jedzenia, skrupulatnie liczymy kalorie, unikamy niezdrowych produktów, a i tak nie możemy schudnąć. Albo chudniemy, by wkrótce znowu przybrać na wadze. Takie nieustanne odchudzanie się i tycie jest dla zdrowia znacznie bardziej niebezpieczne niż pozbycie się nadwagi raz na zawsze. Z pomocą może przyjść wtedy chronoodżywianie.

Wsłuchaj się w siebie

Przedrostek „chrono” pochodzi od greckiego słowa „khronos” oznaczającego „czas”. W języku greckim „khronios” znaczy również „trwały”. Chronodieta opiera się właśnie na biologicznym rytmie organizmu. Chodzi o respektowanie domowego rytmu człowieka warunkującego wydzielanie się enzymów i hormonów. Chronoodżywianie opracował dr Alain Delabos, specjalista ds. żywienia z Europejskiego Instytutu ds. Badań nad Żywieniem (IREN). Zdaniem Delabosa powinniśmy rozplanować sobie posiłki i obecne w nich produkty spożywcze w odniesieniu do konkretnych pór dnia. Autor chronoodżywiania uważa, że opracował bardziej styl życia i nową metodę świadomego żywienia niż dietę w powszechnym rozumieniu.

Organizm w lepszej formie

Dr Alain Delabos zwraca uwagę, że konkretny produkt o jednej porze dnia może być znakomity źródłem energii, podczas gdy parę godzin później organizm zacznie go magazynować. Podstawowe zasady chronodiety są powszechnie znane – należy jeść 4-6 niedużych posiłków dziennie. Główną zaletą chronoodżywiania jest fakt, że jadłospis ten nie wymaga od nas wyrzeczeń. W zasadzie możemy jeść wszystko, na co mamy ochotę – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Organizmowi musimy bowiem dostarczyć białek, tłuszczów i węglowodanów. Należy również zadbać o odpowiednią dawkę snu każdego dnia. Chronodieta nie zawsze prowadzi do znacznego zgubienia nadwagi, ale wyraźnie poprawia kondycję całego organizmu.

Zdrowe jedzenie i ruch

W chronoodżywianiu najważniejsze jest, aby ściśle trzymać się ustalonych wcześniej godzin, kiedy możemy spożywać konkretne produkty. Nie wolno również podjadać. Wskazane jest ograniczenie soli i regularna aktywność fizyczna. Dr Alain Delabos radzi, aby jeść jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Poza tym najwięcej jemy na śniadanie (nawet jeśli nie odczuwamy głodu), a najmniej pod koniec dnia. Uwaga odnośnie owoców – należy spożywać je przynajmniej pół godziny przed posiłkiem, ponieważ zjedzone po nim zalegają w żołądku i fermentują. W ramach chronoodżywiania każdego dnia spożywa się ok. 1500 kalorii.

Posiłek pierwszy: śniadanie

Już wiesz, że śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia – ważne, aby było obfite, dostarczyło ci energii i niezbędnych materiałów budulcowych. W godz. 5-9 rano w organizmie występuje szczytowy poziom kortyzolu, który odpowiada za sprawne trawienie. Nad ranem rośnie także produkcja enzymów trawiennych, zarówno tych odpowiedzialnych za tłuszcze, białka, jak i węglowodany. Ale w tych godzinach organizm słabo trawi cukry, dlatego zapomnij o słodkościach na śniadanie (odpadają dżemy, miód, słodkie płatki, rogaliki itp.). Zgodnie z zaleceniami chronodiety rano najlepiej zjeść pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, sery, jogurty, jajka, szynkę, a nawet masło. Do popicia najlepszy będzie napój bez dodatku mleka oraz cukru.

Posiłek drugi: lunch/obiad

Chronoodżywianie zaleca, aby kolejny posiłek zjeść między godz. 12 a 14. To właśnie w tym czasie najbardziej aktywne są proteazy, czyli substancje trawiące białka. Poza tym w tych godzinach ma miejsce drugi szczyt kortyzolu, dlatego organizm z powodzeniem strawi „ciężkie” produkty. Warto zjeść teraz obiad – przyrządź chude grillowane mięso (może być to również jagnięcina czy cielęcina) albo rybę. Śmiało sięgnij po ryż, makaron albo ziemniaki, koniecznie z porcją warzyw, np. ugotowanych na parze. Dobrze byłoby podać posiłek z dodatkiem zdrowych olejów roślinnych. Odpadają natomiast tosty, grzanki, kanapki, a także trzydaniowy obiad, składający się z zupy, drugiego dania oraz deseru – to zbyt duże wyzwanie dla organizmu.

Posiłek trzeci: podwieczorek

W ramach chronoodżywiania należy jeść lekkie podwieczorki, najlepiej w godz. 16-17. W organizmie podnosi się wtedy poziom insuliny. Jeśli zrezygnujesz teraz z posiłku, stracisz energię, poczujesz się zmęczona i będziesz miała gorszy humor. Dr Alain Delabos twierdzi, że po południu można zjeść porcję owoców (również suszonych), sorbet, gorzką czekoladę, orzechy, a nawet miód czy dżem – oczywiście w umiarkowanych ilościach. W tych godzinach unikaj natomiast przekąsek tłustych, np. fast foodów, ponieważ odłożą się w postaci tłuszczu i spowodują skok wagi.

Posiłek czwarty: kolacja

Ostatni posiłek przypada na okres między godz. 18 a 20. Pod koniec dnia tempo metabolizmu spada, a organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Substancje odżywcze są teraz magazynowane do regeneracji organizmu w czasie snu. Aktywne nie są już enzymy trawiennie. Należy zatem zjeść bardzo lekką i łatwostrawną kolację, najlepiej ciepłą. Świetny będzie chudy drób, owoce morza, ryby, warzywa czy prosta, odżywcza sałatka. Zrezygnuj natomiast z roślin strączkowych i alkoholu.

Zalety i wady

Stosowanie chronodiety nie tylko pozwala w dłuższej perspektywie pozbyć się niedużej nadwagi, ale poprawia także formę całego organizmu i korzystnie wpływa na jakość snu. Chronoodżywianie jest polecane szczególnie aktywnym osobom, które w ciągu dnia potrzebują dużej dawki energii. Należy jednak zwrócić uwagę, że także po zakończeniu chronodiety może pojawić się efekt jo-jo, powinien być to więc raczej styl życia, prowadzący do zmiany nawyków żywieniowych. Wiele osób skarży się również, że w chronoodżywianiu po pewnym czasie dostosowywanie posiłków do konkretnych godzin staje się nużące.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (36)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2015 18:34
Śniadanie - dwie kanapki i jogurt, lunch batonik i sałatka - obiad, tutaj sobie nie żałuję + acetomale, wchłaniające tłuszcze, kolacja 5 kanapek i herbata. Schudłam 5 kg w tym miesiącu - dzięki acetomale oczywiście :)
odpowiedz
50+ (Ocena: 5) 05.06.2014 21:01
Polecam chronodietę jest bardzo skuteczna, ale to opracowanie nijak się ma do zaleceń dokotora, warto kupić książkę "Zeszczuplć na życzenie" i potraktować to odżywianie jako normalne ,a nie dietę.Nie liczyłam ilości kalorii , ale mam wrażenie ,że jest ich dużo więcej.W każdym razie nie jest się na niej głodnym nawet chodząc na siłownię.Efekty jak z HCG tłuszcz się "wsysa".Taki efekt zaobserwowałam po 7 dniach diety bez ćwiczeń.O żadnych płatkach nie ma mowy. Na sniadanie je się ser żółty z 30g chleba lub bułki , co komu pasuje plus 10-20g masła.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2013 21:12
1500 kalorii i byc aktywnym fizycznie hmm.. bardzo dziwne.. to chyba jak cwiczymy itd to powinnismy dostarczac organizmowi wiecej energii czyli jakies 1800 kalorii
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2013 19:30
ja odradzam diete dukana... sama a niej byłam schudłam 16kg w 3 miesiace wszystko fajnie na wadze przybrałam spowrotem tylko 4 kg wiec tragedii nie ma, ale musze sie ostro kontrolowac bo pomimo ukonczenia wszystkic faz(proteinowe czwartki do konca zycia-rzecz niewykonalna)i tego ze od diety minęło już 1,5roku to kiedy chcem sobie zjesc pizze lub jakiegos fastfooda to od razu przybieram na wadze jakas impreza alkoholowa waga rosnie, przedmiesiaczkowe wyjadanie slodyczny potrafie przybrac nawet 3kg jeda co dzien kilka cukierkow i kostek czekolady... waga sobie rosnia i potem spada potrafiu wzrosnac nawet 6kg w 3 dni jesli sie nie kontroluje i nie staje codziennie na wazde zeby sprawdzic czy przypadkiem nie przytyłam za duzo w ciagu dnia i zeby codziennie waga byla taka sama... to jest chore... jednyne co mi pomoglo to to ze mam diete ustalona przez dietetyka i to nie taka przy ktorej sie gubi kilogramy tylko taka przy ktorej waga powinna nie ustabilizowac i nie skakac jak gupia.... także dziewczyny nie róbcie sobie tego i niech zadna dieta dukana do was nie premawia, choc pewnie wiekszosc pomysli ze kazdy organizm jest inny i zareaguje inaczej tak jest inny, ale ja tez sobie to mowiłam ... pozdrawiam was serdecznie i jeszcze raz ostrzegam przed PROTALEM!!
odpowiedz
studentkadietetyki (Ocena: 5) 18.03.2013 16:22
1. ta dieta jest całkiem zbliżona do zasad zdrowego żywienia.( wiadomo że trzeba jeść dużo warzyw i owoców, jeść regularnie 4-5 posiłków, produkty pełnoziarniste. żadne odkrycia 2. żadna dieta cud. cokolwiek by się jadło dostarczając 1500kcal dziennie to się schudnie bo to poniżej zapotrzebowania 3. do Anonim - zanim zaczniesz polecać dietę dunkana komukolwiek a zwłaszcza MŁODYM DZIEWCZYNOM proszę zajrzyj do literatury naukowej - już dawno udowodniono że ta dieta jest SZKODLIWA. Jak ktoś lub mieć zdrowe nerki to polecam odchudzanie z głową. najlepiej u dietetyka ale niekoniecznie. odsyłam na stronę instytutu żywności i żywienia gdzie informacje piszą SPECJALIŚCI.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie