Załamanie metaboliczne: Gdy jesteś na diecie, a waga ani drgnie...

23 Grudnia 2016

Ciągle jesteś na diecie i ćwiczysz jak opętana, a waga nawet nie drgnie? Być może przechodzisz załamanie metaboliczne.

nie mogę schudnąć

Metabolizm to bardzo skomplikowany proces, a na nasze zdrowie i kondycję ogromny wpływ ma  szybkość, z jaką organizm zużywa energię na oddychanie, prawidłową pracę serca, mózgu, wątroby i nerek, odbudowę komórek, codzienną aktywność, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz spożywanie, trawienie i wchłanianie pokarmów.

U kobiet przemiana materii jest zwykle wolniejsza niż u mężczyzn, przede wszystkim ze względu na inny skład ciała (mają mniej mięśni, a więcej tkanki tłuszczowej). Istotną rolę odgrywają także geny, jednak badania naukowe dowodzą, że tempo metabolizmu przynajmniej w 50 procentach zależy od nas samych.

Dieta, która zapewni Ci figurę marzeń: Co z czym jeść, żeby schudnąć?

Dla utrzymania właściwej przemiany materii bardzo ważne jest pożywienie – paliwo, które spalone w komórkach dostarcza nam energii niezbędnej do codziennych funkcji życiowych. Tymczasem wiele Polek funkcjonuje na permanentnej diecie, sprawdzając na sobie kolejne rzekomo rewelacyjne programy żywieniowe mające pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów. Równocześnie stara się zrzucić wagę intensywnymi ćwiczeniami, np. treningami cardio, podczas których serce pobudzane jest do znacznie większej pracy i pompuje więcej krwi, a organizm czerpie energię z zapasów tłuszczu.

Połączenie nieracjonalnej diety z dużą aktywnością fizyczną może doprowadzić do radykalnego spowolnienia tempa przemiany materii, a w efekcie do tzw. załamania metabolicznego. Wówczas mimo usilnych starań nie chudniemy, za to czujemy permanentne zmęczenie i zaczyna zawodzić nasz system odpornościowy, czego konsekwencją jest skłonność do przeziębień oraz innych schorzeń wywoływanych przez bakterie czy wirusy.

Do załamania metabolicznego przyczynia się również nadmiar stresu. Naukowcy odkryli bowiem, że już jedno wydarzenie wywołujące negatywne emocje potrafi skutecznie spowolnić przemianę materii, podwyższyć poziom insuliny i zwiększyć produkcję tkanki tłuszczowej.  Wszystkiemu winien jest kortyzol, nieprzypadkowo zwany hormonem stresu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

lnianka
(Ocena: 5)
2017-03-08 22:26:50

trzeba sobie zdawać sprawę że to normalne, nie rezygnować i być konsekwentnym, przeczekać, waga drgnie na pewno, ćwiczymy, prowadzimy dietę i koniecznie jakiś dobre, sprawdzone suplementy,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Agnieszka
(Ocena: 5)
2017-02-13 22:49:16

Jak waga stoi w miejscu, a jesz jak mucha, to coś jest nie tak. Trzeba zrobić badania genetyczne typu igenesis. I tam stwierdza co jeść wolno, czego unikać, bo będzie problem, jak spalasz tłuszcze, które witaminy, minerały węglowodany jeść, jakie choroby niestety masz prawdopodobnie przed sobą (geny rodziców, dziadków, itd.). Kumpela zrobiła je chyba rok temu i swietnie wygląda. Wyszło jej, że nie może pic mleka (laktoza).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
olka
(Ocena: 5)
2016-12-23 20:50:53

jezeli waga stoi to nie zawsze znaczy ze cos robisz zle, czasem jest w pewnym momencie diety tak ze staje i musisz to przetrwac to taka walka z sama soba.. potem znowu rusza jak szalone, ja w ciagu 5 miesiecy z iqgreen mialam 2 razy taki przestoj i sie nie poddalam! o to wlasnie chodzi :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2016-12-23 09:20:55

Z tego co wiem to najważniejsze jest aby dobrze rozłozyć wysiłek i kalorie tak aby najwięcej ćwiczyc wtedy kiedy palimy tłuszcz a nie cukier. W książce Odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii jest to ładnie opisane. Wiem po sobie , ze jak się chce to można zrobić ładną formę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1