Wszystko, co powinnaś wiedzieć o diecie 1000 kalorii (Plusy, minusy, przykładowe menu)

Dieta 1000 kalorii cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób dbających o linię. Tylko czy to zdrowa i bezpieczna metoda odchudzania?
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o diecie 1000 kalorii (Plusy, minusy, przykładowe menu)
04.07.2013

Kobiety powyżej 21. roku życia, wykonujące lekką pracę, powinny dziennie spożywać 2100-2300 kalorii. Jeśli wykonują pracę umiarkowaną – 2400-2800, natomiast te pracujące ciężko mogą spożyć nawet do 3200 kalorii dziennie. Wyraźnie widać zatem, że obniżenie zapotrzebowania energetycznego do 1000 kalorii dziennie wiąże się z bardzo poważnym zmodyfikowaniem jadłospisu. Dieta ta ma jednak wiele zwolenniczek. Przede wszystkim pozwala zgubić sporo, bo średnio 4-8 kg w ciągu miesiąca. Czy jednak taki ubytek wagi jest bezpieczny?

Wady diety

Dieta 1000 kalorii budzi sporo zastrzeżeń, właśnie ze względu na obniżoną kaloryczność i bardzo szybkie tempo chudnięcia. Nie brakuje opinii, że tak ograniczony jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników, a zatem również mikro- i makroelementów oraz niezbędnych witamin. Inne krytyczne głosy na temat tej diety dotyczą tego, że po tak obniżonej kaloryczności dań musi pojawić się efekt jo-jo, a sama dieta po pewnym czasie staje się monotonna oraz coraz mniej smakuje. Są osoby, które skarżą się, że mozolne oraz trudne może być codzienne przeliczanie kalorii. Poza tym diety 1000 kalorii nie należy stosować dłużej niż przez miesiąc, ponieważ przy dłuższym stosowaniu może ona spowolnić metabolizm i wyjałowić organizm.

 

Prawidłowe rozłożenie kaloryczności: w diecie 1000 kalorii na śniadanie należy spożyć 250 kalorii, na drugie śniadanie – 100, na obiad – 350, na podwieczorek – 100 kalorii, na kolację – 200 kalorii.

- Dieta powinna być tak ułożona, aby dostarczała organizmowi wszystkie niezbędne składniki takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikro- i makroelementy; tylko w mniejszych ilościach niż zazwyczaj. Jadłospis musi być urozmaicony. Przede wszystkim jedz ryby, owoce, warzywa, chude mięso, nabiał, produkty z pełnego ziarna itp.

- Pij dużo wody. W czasie stosowania diety 1000 kalorii każdego dnia należy wypijać 2-3 litry wody, która przyśpiesza metabolizm, wypłukuje toksyny i zmniejsza uczucie głodu. Sięgnij także po zdrowe herbaty, np. zieloną, czerwoną albo białą.

 

Może być zdrowo!

Nie oznacza to jednak, że od diety 1000 kalorii należy trzymać się z daleka. To jadłospis bardzo dobry dla skrupulatnych osób, które są gotowe codziennie liczyć kalorie, aby wyszczuplić sylwetkę i pozbyć się niechcianych kilogramów. Dieta 1000 kalorii będzie bezpieczna i zdrowa, jeśli nie złamiemy kilku ważnych zasad.

- Zanim zastosujesz dietę 1000 kalorii, przeanalizuj swój codzienny jadłospis. Najlepiej przez tydzień zapisuj wszystko, co zjadasz. Może się np. okazać, że obecnie sporą część twojej diety zajmują słodycze. Już samo wyeliminowanie z jadłospisu słodkich przekąsek znacznie obniży codzienną kaloryczność dań. W diecie 1000 kalorii nie ma miejsca na „puste kalorie” i „bomby kaloryczne”. Odpadają także tłuste mięsa, sery, majonez, duże ilości soli i alkohol.

- Należy jeść pięć posiłków dziennie. Założeniem każdej diety jest jedzenie niewielkich porcji co trzy, cztery godziny. Dieta 1000 kalorii jest tak ułożona, aby posiłków było pięć. Ogromnym błędem jest zatem spożywanie np. dwóch dań, po 500 kalorii każde. Takie rozłożenie kaloryczności fatalnie wpływa na przemianę materii i obciąża żołądek – niewskazane jest również wtedy, gdy nie jesteś na diecie odchudzającej. Jedz często, ale mało, a będziesz chudnąć zdrowo.

 

- Stosuj triki. Krój produkty na małe plasterki i rozkładaj je na talerzu – stworzy to pozory obfitości posiłku. Jedz na niewielkich talerzykach. Przez posiłkiem wypij szklankę wody, która wypełni żołądek. Posiłki najlepiej gotuj na parze albo piecz w folii. Doprawiaj dania przyprawami, które pobudzają metabolizm. Dodawaj do dań kiełki. Każdy kęs należy bardzo dokładnie przeżuwać. Jedz powoli, nie śpiesz się. Nie dopuszczaj również do uczucia głodu. Jeśli „ssie” cię w żołądku, sięgnij po niskokaloryczną przekąskę, np. jabłko.

- Rozsądnie i zdrowo obniżaj kaloryczność dań. Usuwaj skórkę z drobiu. Śmietanę zastąp jogurtem naturalnym albo greckim. Unikaj cukru, ale jeśli nie możesz go sobie odmówić, sięgnij po słodzik albo stewię (to roślina spożywana w formie świeżych lub sproszkowanych liści; jest słodsza od cukru, praktycznie nie ma kalorii, a nawet obniża ciśnienie). Sól zastąp sosem sojowym. Sięgaj po owoce sezonowe. Od czasu do czasu pozwól sobie np. na kilka kostek ciemnej czekolady. Ważne, aby zgadzała się kaloryczność posiłków.

 

Przykładowe menu:

Śniadanie – jajko roztrzepać z łyżką wody. Dodać pół pęczka drobno posiekanego koperku albo szczypiorku, doprawić do smaku. Usmażyć na łyżeczce masła. Podać z kromką chleba z pełnego przemiału.

Drugie śniadanie – mały banan albo 10 dag serka homogenizowanego z garścią truskawek albo filiżanka zupy pomidorowej z ryżem.

Obiad – sporego ziemniaka ugotować w mundurku i pokroić. Mały kawałek czerwonej papryki pokroić w kostkę. Wymieszać łyżkę octu winnego, łyżeczkę oliwy, sól i pieprz. Marynatą polać warzywa. 100 g fileta z morszczuka, dorsza, flądry, pstrąga lub soli usmażyć na maśle lub margarynie. Wszystko podać razem.

Podwieczorek – dwie brzoskwinie lub trzy kulki lodów owocowych lub szklanka maślanki z kromką chrupkiego pieczywa.

Kolacja – sałatka ze 100 g chudej wędliny, cykorii, ogórka kiszonego, kwaśnego jabłka i 100 ml jogurtu naturalnego.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
malma (Ocena: 5) 18.09.2013 11:09
Próbowałam... Efekt? Straciłam 4 kg, a wróciło 6 kg... 1000 kalorii to zbyt mało dla normalnie pracującego człowieka. u mnie trwałe odchudzanie przyszło dopiero po wprowadzeniu tabletek foreverslim. Straciłam wtedy w zasadzie całą nadwagę, wróciłam do normalności, wyglądam tak jak chciałam, no i te ciuchy ze studiów. Nie wierzcie w takie diety. To ma fatalny wpływ na zdrowie!
zobacz odpowiedzi (1)
wisła (Ocena: 5) 17.07.2013 12:44
zdecydowanym minusem takiej diety jest to, że nawet jedząc bardzo niekaloryczne rzeczy w dużych ilościach, to itak jest się głodnym, można zawsze ratować się takimi aptecznymi zapychaczami jak figura noappetait, ale ja jestem fanką ruchu, a nie restrykcyjnych diet
odpowiedz
dunka (Ocena: 5) 16.07.2013 22:51
Ja tam wolę się nie katować dietami tylko jeść wszystko ale mniej, oczywiście ograniczyć słodycze itd. Do tego regularnie co jakiś czas kupuję w aptece Jeliton który jest czystym naturalnym błonnikiem. Nie chce mi się po nim jeść a dodatkowo usuwa złogi pokarmowe.
odpowiedz
demotmen (Ocena: 5) 11.07.2013 15:49
zdjecia super facetów :) zapraszam na demotmenpl
odpowiedz
olo (Ocena: 5) 09.07.2013 23:42
czy tylko ja mam wrażenie, że wizerunek Anji jest wykorzystywany do większości artykułów na papilocie?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie