Utrata wagi po ciąży: Co musisz wiedzieć?

Zanim pomyślisz o utracie wagi po ciąży, zapoznaj się z tymi wskazówkami. Natura sama Ci w tym pomoże...
Utrata wagi po ciąży: Co musisz wiedzieć?
Fot. Thinkstock
30.05.2016

Modelki takie jak Natalia Vodianova, Adriana Lima czy Miranda Kerr bardzo szybko wróciły do formy po urodzeniu dziecka. Świeżo upieczone mamy, które nie mają zapisane w genach idealnie proporcjonalnej sylwetki, podczas ciąży nie mogły liczyć na specjalistów, którzy ułożą im odpowiednie diety, ani na sztab trenerów, mogą im jedynie pozazdrościć. Ewentualnie powzdychać nad swoim losem. 

Ciąża to okres, w którym szaleją hormony i bardzo trudno jest odmówić sobie niektórych żywieniowych zachcianek. Niestety po dziewięciu miesiącach wiele kobiet uświadamia sobie, jakie są efekty tego szaleństwa.

Powrót do dawnej sylwetki nie będzie łatwy, ale to nie powód, aby się załamywać i topić smutki w kolejnej porcji ciasta. Nie łudź się, że niczym za pomocą automatycznego przycisku Twoja waga zredukuje się do wymarzonej cyfry. Ten proces potrwa. Musisz oswoić się z tą myślą i nie poddawać się pesymistycznemu nastrojowi. Na początek zapoznaj się z niektórymi faktami.

Zobacz także: 5 błędów w diecie. Jeśli je popełniasz, zamiast chudnąć – będziesz tyć!

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Karmienie piersią sprawia, że chudniesz

To prawda, że karmienie piersią jest dobrym sposobem na utratę tłuszczyku po ciąży. Im częściej oraz im dłużej będziesz to robić, tym bardziej schudniesz. Dziennie można utracić aż 700 kcal. Jak to możliwe? Zbędny tłuszcz jest wykorzystywany do produkcji mleka. Trzeba jednak dodać, że podczas karmienia możesz odczuwać także silniejsze łaknienie, dlatego uważaj, czym będziesz zaspakajać głód. Niewłaściwy wybór może utrudnić ten pozornie łatwy proces chudnięcia.

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Nie ma ustalonego czasu, w którym trzeba zrzucić zbędne kilogramy

To prawda, że są kobiety, które błyskawicznie wracają do wagi sprzed ciąży, ale tak naprawdę wiele z nich nie dojada podczas 9. miesięcy oczekiwań na dziecko. Z pewnością nie jest to dobre dla malucha, podobnie jak błyskawiczna utrata wagi po porodzie. Nowa dieta będzie miała wpływ na jakość pokarmu, a zatem na zdrowie i rozwój potomka. Specjaliści wskazują na odpowiedni moment dopiero trzy miesiące po porodzie. Poza tym proces chudnięcia powinien być rozłożony w czasie, tak samo jak trwał proces przybierania na wadze.

Zobacz także: Pewnie w to nie uwierzysz, ale... to TA SAMA dziewczyna! (Zaledwie 1,5 roku później)

 

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Chwilowy brak postępu w utracie wagi to fakt

Ostatnie kilogramy będą najtrudniejsze do zrzucenia. Kiedy zaczynasz chudnąć, metabolizm zaczyna zwalniać. Zdaniem niektórych lekarzy ten moment jest normalną odpowiedzią na proces pociążowego chudnięcia. Resztki tłuszczyku będą zrzucane przez najdłuższy czas, ale kiedy to nastąpi, możesz spodziewać się ogromnej satysfakcji.

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Gwiazdy nie mają specjalnego patentu na odchudzanie

Błyskawiczny powrót do normalnej wagi sprzed ciąży u modelek i gwiazd ciągle nas zaskakuje. Natalia Vodianova wróciła na wybieg w tydzień po urodzeniu swojego pierwszego dziecka. Choć z jednej strony zasługuje na podziw, z drugiej odradzamy podobny radykalizm. To może być duży szok dla organizmu. Modelki mają ogromną motywację do jak najszybszej utraty wagi, ale często odchudzają się w niezdrowy sposób. Dla dobra Ciebie i Twojego dziecka, utrata wagi powinna być rozłożone w czasie.

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Dieta na nie

Wszelkiego rodzaju diety odchudzające mogą spowodować jedynie efekt jojo oraz zniechęcenie. Młoda mama potrzebuje energii i jej braki zapewne będzie rekompensować sobie podjadaniem niezdrowych przekąsek. Dlatego dobrze jest się udać do dietetyka i ustalić, jakie błędy żywieniowe popełniłaś do tej pory i jak wcielić w życie prawidłowe zasady żywienia. W tym wszystkim istotna jest zwłaszcza regularność posiłków oraz właściwe odstępy czasowe między nimi. 

waga po ciąży

Fot. Thinkstock

Pomoc jak najbardziej wskazana!

Nowy członek rodziny, nowe obowiązki, brak czasu oraz niezadowolenie ze swojego wyglądu mogą podłamać każdą świeżo upieczoną mamę. Niektóre z nich zamiast się odchudzać uciekają się do wynagradzania sobie przeciwności losu podjadaniem. W efekcie potęgują swoją frustrację. Dlatego pomoc jest jak najbardziej wskazana. Możesz iść do dietetyka, zapisać się na zajęcia fizyczne albo poprosić przyjaciółkę, żeby codziennie pobiegała z Tobą przez pół godziny dziennie. Tata jak najbardziej powinien włączyć się do pomocy i odciążyć matkę swojego dziecka, tak by miała chwilę dla siebie.

Zobacz także: Dlaczego warto nie wiedzieć, jakiej płci będzie maluszek?

Źródło: cosmopolitan.com

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 4.8 / 5
matka (Ocena: 5) 21.06.2016 15:58
ja czekalam prawie rok zeby zaczac cos ze soba robic to po prostu zdrowie wczesniej mi na to nie pozwalalo. wystarczylo zaczac sie regularnie ruszac, odchudzic kuchnie, wyrzucic ciasteczka :P i do tego bralam tabsy iqgreen z zielona kawa i tak spadlo mi 18kg, ale przyznaje ze najtrudniejsze wyzwanie to teraz ta wage utrzymywac.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2016 09:10
nie ma sie co stresowac kazdy organizm dziala inaczej, jesli odrzucimy cukier i zastosujemy wlasciwa diete wszystko sie ulozy, ja na efekty czekalam pol roku po porodzie, byla blokada a potem spokojnie kilo, dwa , trzy i idzie
odpowiedz
Tomcio (Ocena: 5) 31.05.2016 17:54
Moja żona strasznie przytyła w trakcie ciąży, no ok to jeszcze byłem w stanie zrozumiec. Ale po ciąży to też się za bardzo nie zmieniało, a to już zaczęło mi przeszkadzac. W końcu dałem jej delikatnie dac do zrozumienia że powinna schudnąc. Na początku strzeliła focha, ale potem wzięła się za siebie raz dziennie brała iqgreen i wróciła do figury z przed ciąży.
odpowiedz
Jo (Ocena: 4) 30.05.2016 12:56
Ja jestem teraz w 3 ciąży. W pierwszej przytylam 18 a w II 24 kg udało mi się wrócić do wagi początkowej czyli 56kg. Co robiłam? Rozsądnie jadłam wszystko. Ćwiczylam najpierw w domu z Chodakowską a potem rolki i bieganie 6 dni w tyg. Troszkę to trwało. Piersią k armilam ale dopiero po odsawieniu od mojego mleka wracała mi moja waga czyli po 6-9 miesiącach od porodu. Lekko nie było. Ale upór w walce o siebie oplacily się. Ciekawe jak będzie tym razem. Obecnie już przytylam 15 kg a jeszcze 10 tyg do porodu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2016 09:10
Ja w ciąży jadłam zdrowo, jakaś niezdrowa zachcianka raz na 2 tygodnie, dużo spacerowałam, smarowalam się kremami i co ? Hormony tak zaczęły szaleć że przytyłam 16 kg, uda, piersi, brzuch całe w rozstępach. Po ciąży ćwiczę, ćwiczę, zdrowo się odżywiami nadal i co ? układ hormonalny tak mi się rozregulował że schudłam tylko 5,5 kg. Nie chce juz na siebie patrzec
odpowiedz

Polecane dla Ciebie