Supertrik: jedz ciasto na śniadanie i chudnij!

Czy to możliwe, by schudnąć, wcinając na śniadanie słodycze? Tak. Naprawdę.
Supertrik: jedz ciasto na śniadanie i chudnij!
Fot. Thinkstock
25.07.2017

To może wydawać się nieprawdopodobne, a jednak w tym szaleństwie jest metoda – na dokładkę poparta dowodami naukowymi. Słodycze, kto ich nie lubi? Słodki smak kojarzy nam się z dzieciństwem (słodkie jest mleko matki), bezpieczeństwem, radością, przyjemnością. Trudno oprzeć się tym wszystkim ciastom i ciastkom, bułeczkom, pączkom, lodom, deserom, galaretkom… To właśnie przez słodkości tak trudno zrzucić niechciane kilogramy i utrzymać efekt odchudzania – zwłaszcza że często mamy emocjonalny stosunek do tego typu przekąsek; po słodycze sięgamy w chwilach słabości, zdenerwowania, smutku, euforii, zniecierpliwienia, złości.

No dobrze, co więc zrobić, jeśli szalejesz za słodyczami, a chciałabyś stracić na wadze? Czy to oznacza dozgonne katowanie się niskokaloryczną dietą i omijanie szerokim łukiem każdej cukierni, kawiarni czy lodziarni? Ucieszysz się: nie, nie oznacza. Można zjeść ciastko i mieć ciastko, czyli schudnąć, jedząc… ciasto.

Zacznijmy od węglowodanów, bo to od nich tyjesz – nie od tłuszczu. Węglowodany (potocznie zwane „węglami”) to cukry. Dzielą się na monosacharydy (cukry proste, jednocukry), oligosacharydy oraz polisacharydy (cukry złożone, wielocukry). Słodycze to cukry proste. Z jednej strony są istotnym źródłem energii w naszej diecie. Z drugiej strony ich nadmiar prowadzi do nadwagi i otyłości oraz wielu innych przykrych dla zdrowia schorzeń (m.in. cukrzycy, stłuszczenia wątroby, chorób układu sercowo-naczyniowego, próchnicy).

Węglowodany proste to nie tylko słodycze, ale też białe pieczywo, dżemy, kolorowe i gazowane napoje, miód, mleko. Najrozsądniej byłoby zastąpić je węglowodanami złożonymi, które znajdują się w kaszach, płatkach (owsianych, żytnich, gryczanych itp.), pieczywie pełnoziarnistym, orzechach, otrębach, nasionach roślin strączkowych, surowych warzywach i owocach.

A co z tym ciastem? Węglowodany można śmiało spożywać w pierwszej połowie dnia bez obaw o sylwetkę. Wielu dietetyków zaleca śniadania białkowo-tłuszczowe, jednak śniadania węglowodanowe również są dobrym rozwiązaniem. Trwają badania nad tym, czy śmiało możemy jeść węglowodany na kolację i jaki ma to wpływ na organizm – niewykluczone, że „węgle” można zjeść na kolację i schudnąć, jednak wymaga to starannego rozkładu makroskładników w przypadku pozostałych posiłków. Wstępne badania nie obejmowały np. aktywności fizycznej, nie sprecyzowano ponadto, z jakiego źródła pochodziły węglowodany.

Zobacz także: Kiedy chłopak nazwał ją TŁUŚCIOCHEM, zaczęła robić 50 tys. brzuszków dziennie! Co stało się z jej ciałem?

ciasto na śniadanie

Fot. Thinkstock

Nie można więc jeszcze ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że optymalne kolacje są węglowodanowe. Ta teoria wymaga dalszych badań. Wiadomo natomiast, że unikanie „węgli” w pierwszej połowie dnia może spotęgować uczucie głodu i doprowadzić do rozbudzenia wilczego apetytu pod wieczór. Może też skutkować spadkiem koncentracji, osłabieniem, sennością, rozdrażnieniem. Zanim jednak zaczniesz skakać z radości, uważaj – nie jest to przyzwolenie na wcinanie rurek z kremem w porze śniadania ;-). W praktyce wszystko sprowadza się do źródła węglowodanów w twojej diecie.

Już w 2012 roku uczeni informowali, że można zjeść ciasto na śniadanie i schudnąć. Wtedy pod lupę wzięto ciasto czekoladowe. Endokrynolog i internista prof. Daniela Jakubowicz (zupełnie nieznana w Polsce!) z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodniła, że poranek to najlepsza pora na spożywanie słodkości, bo to czas, gdy metabolizm jest najaktywniejszy, a przy tym pozostaje reszta dnia na spalenie dostarczonych w ten sposób kalorii. Ale przy zaznaczeniu, że w daniu przeważają białka. Prof. Jakubowicz, wbrew pozorom, nie jest zwolenniczką przewagi węgli nad białkiem w pierwszym posiłku dnia. Cukier jest po to, by łatwiej było wytrwać na diecie przez resztę dnia i nie ulec zachciankom.

Jedno nie ulega wątpliwości: cukry proste szkodzą. Jeśli nawet nie przytyjesz, to przyczynią się do rozwoju chorób. Tłuszcz nie tuczy. Zatroszcz się o porcję białka na śniadanie. Jeśli masz się najeść, to lepiej wcześniej. Wybierasz ciasto? Podaj je ze szklanką mleka, przygotuj je ze strączków (tylko spróbuj brownie z fasoli albo ciecierzycy!), dodaj do masy orzechy, nasiona oraz pestki, nie bój się jajek (chyba że masz na nie uczulenie), posmaruj porcję ciasta masłem orzechowym. Uwaga! Generalnie łączenie białek i węglowodanów w jednym posiłku nie jest zalecane, dlatego najpierw spożyj węglowodany, dokładnie je przeżuwając, a dopiero potem zjedz białko.

A jakie ciasto możesz zjeść na śniadanie i nie przybrać na wadze, a nawet schudnąć? Zdrowe. Co to znaczy „zdrowe ciasto”? To znaczy domowe, bez cukru stołowego, chemii i innych niekorzystnych dla twojego organizmu składników. Jeśli natomiast upieczesz ciasto sama, wykorzystując odżywcze produkty, możesz zjeść takiego ciasta porządny kawałek na śniadanie bez wyrzutów sumienia! Zwolenniczki śniadań białkowo-tłuszczowych porcję ciasta mogą zjeść na drugie śniadanie.

ciasto na śniadanie

Fot. Thinkstock

Jeśli chcesz jeść ciasto na śniadanie, sprawdź, z jakich składników je przyrządzić.

Polecane mąki:
•    Bezglutenowe – ryżowa, gryczana, jaglana, kukurydziana, z ciecierzycy, amarantusowa, kokosowa.
•    Glutenowe – pełnoziarnista, orkiszowa, żytnia, owsiana, graham.
•    Dobrym zamiennikiem mąki są zblendowane na pył (albo przepuszczone przez młynek do kawy) orzechy.

Polecane zamienniki cukru:
•    Ksylitol (cukier brzozowy), cukier kokosowy, syrop daktylowy, syrop klonowy, rodzynki, daktyle (najlepiej świeże, a jeśli suszone, to namoczone we wrzątku minimum przez kwadrans), dojrzałe banany, bataty, miód.

Polecane zamienniki nabiału:
Jeśli dobrze tolerujesz nabiał, możesz wybrać nabiał krowi bądź łagodniejszy nabiał kozi. Uwaga! Nabiał zwierzęcy najlepiej wybierać pełnotłusty.

Jeśli nie tolerujesz nabiału zwierzęcego…
•    Zamiast mleka zwierzęcego wybierz mleko roślinne (ryżowe, owsiane, kokosowe, migdałowe).
•    Zamiast śmietany lub jogurtu naturalnego/greckiego wybierz: śmietankę ryżową, kokosową, sojową.
•    Zamiast twarogu wybierz tofu, zmiksowaną na gładko ugotowaną kaszę jaglaną, gęste mleczko kokosowe, namoczone przez noc i zmiksowane nerkowce.

Polecane zamienniki masła:
•    Masło klarowane (ghee), smalec gęsi, olej kokosowy, oliwa z oliwek.

Polecane zamienniki mlecznej czekolady:
•    Gorzka czekolada bez cukru, minimum 70 proc. kakao.
•    Surowe kakao w proszku.
•    Karob.

Polecane zamienniki żelatyny:
•    Agar-agar.
•    Namoczone siemię lniane.
•    Namoczone nasiona chia.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 4.5 / 5
lovesport (Ocena: 5) 06.09.2017 23:15
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
odpowiedz
Klara (Ocena: 5) 26.07.2017 06:33
Moje odchudzanie z Slimunox dobiegło końca i tak jak się spodziewałam od samego początku efekty są.Nie wiem jak dla innych ale dla mnie rewelacyjne 12 kg mniej to jest jednak wyczyn.
odpowiedz
Beza (Ocena: 3) 25.07.2017 16:45
Tym ciastkiem raczej nie da się najeść. Olej kokosowy jest niezdrowy i na szczęście coraz częściej o tym mówią.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.07.2017 15:34
WON Z TYM SPAMEM!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie