Porada dietetyczna: Czy mleko szkodzi dorosłym?

Skoro jest takie zdrowe, dlaczego tak wiele osób odradza jego spożywanie? Dowiedz się, czy pić mleko bez opamiętania, czy może lepiej... się opamiętać.
Porada dietetyczna: Czy mleko szkodzi dorosłym?
16.06.2010
> -->

„Pij mleko, będziesz wielki” to trwająca od kilku lat w Polsce kampania społeczna, której celem jest nakłonienie dzieci, a także ich rodziców do picia mleka. Wagę tej akcji podkreśla fakt, że zaangażowało się w nią wiele gwiazd (w tym przede wszystkim sportowcy), a spot promujący kampanię media emitowały i publikowały zupełnie za darmo. Mało tego - niedługo po rozpoczęciu kampanii pojawiła się kolejna akcja promująca picie tego zdrowego napoju – „Szklanka mleka”, w ramach której uczniowie szkół podstawowych otrzymują kilka razy w tygodniu kartoniki pełne mleka, a także owocowe jogurty – także nieodpłatnie. 

Jednak równoległe obok kampanii promujących picie mleka, zaczęły pojawiać się akcje zniechęcające. Hasło „Pij mleko, będziesz kaleką” można było usłyszeć równie często jak „Pij mleko, będziesz wielki”. Odezwali się nawet sami specjaliści – część z nich przyznała, że mleko nie jest dla nas dobre, a większość ludzi po prostu go nie trawi. Podawanie dużych ilości mleka zwłaszcza bardzo małym dzieciom, może zrobić im krzywdę. Jaka zatem jest prawda? 

Należy przede wszystkim zaznaczyć, że mleko samo w sobie jest bardzo zdrowym i cennym płynem (przecież to na nim wychowują się niemowlęta, prawda?). Znajdują się w nim witaminy A, D, E oraz B i składniki odżywcze – przede wszystkim białko. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że największą wartością mleka jest wapń. Teoretycznie mogłoby się zatem wydawać, że mleko powinno stanowić podstawę naszej diety. W praktyce jednak nie jest tak ciekawie. Żeby mleko zachowało wszystkie wartości odżywcze, musiałoby pochodzić prosto od krowy. To, co jest wlewane do kartoników, traci wiele najcenniejszych składników odżywczych. Przetwarzanie mleka sprawia, że zostają zabite jego probiotyczne bakterie. Dlatego jeśli sięgamy po mleko rozlanego do kartoników, wybierajmy te o obniżonej zawartości tłuszczu (1,5 – 2 proc.). Mleko tłuste (3,2 proc.) jest równie bezwartościowe jak odtłuszczone. 

kuchnia i diety
> -->

Najwięcej kontrowersji budzi kwestia wpływu picia mleka na osteoporozę. Jest to choroba, w której następuje ubytek masy kostnej, przez co kości często się łamią. Te składają się w 2/3 z wapnia – a ponieważ wapń znajduje się w mleku, specjaliści zalecają spożywanie przetworów mlecznych, jako najlepszą ochronę przed osteoporozą. Uważa się nawet, że tego typu produkty powinny stanowić podstawę diety kobiet znajdujących się w okresie przekwitania. Zdaniem lekarzy, panie, u których nasila się utrata wapnia, powinny spożywać nawet pięć szklanek mleka dziennie. 

Ale przeciwnicy mleka dalecy są  od optymizmu. Przede wszystkim zaznaczają, że wapń w mleku, owszem, jest, ale razem z fosforem, który ogranicza jego przyswajanie. Już jakiś czas temu w Papilocie zastanawialiśmy się, czy jogurty naprawdę są zdrowe. A wyniki badań dotyczących mleka mówią same za siebie – największa zachorowalność na osteoporozę (a także ciągły wzrost liczby chorych) notuje się w krajach o wysokim spożyciu mleka – przede wszystkim w państwach Europy Północnej, w Kanadzie i USA. Zasada tutaj jest prosta: Amerykanie piją najwięcej mleka na świecie i to właśnie oni najczęściej cierpią na osteoporozę. Dlatego niekontrolowane picie mleka w nadziei, że w ten sposób uchronimy się przed tą podstępną chorobą, może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. 

Jednak podstawowym przeciwwskazaniem do spożywania mleka jest nietolerancja laktozy, czyli cukru zawartego w tym białym napoju. Cierpi na nią co dziesiąty człowiek. Laktozy nie tolerują przede wszystkim przedstawiciele rasy żółtej. Jeżeli w naszych jelitach brakuje enzymu, który trawi cukier mlekowy, pojawiają się różne dolegliwości: przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki, a także nudności oraz wymioty. Dlatego jeśli nie możesz pić mleka, nie bądź obojętna na sugestie twojego dziecka, które wykręca się za każdym razem, gdy widzi na śniadanie płatki z mlekiem czy jogurt. Gdy po każdym spożyciu mleka boli go brzuch, malec koniecznie musi przejść na dietę bezmleczną.

porada dietetyczna
> -->

Uwaga, alergicy! Mleko może także uczulać. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które jednak zazwyczaj wyrastają z tej dolegliwości już po 3. roku życia. Warto zaznaczyć, że uczulenie na mleko dotyczy białka mleka krowiego, jednak zdarza się, że na alergię zapadają maluchy karmione piersią. Typowymi objawami uczulenia na mleko są: zaczerwienienie policzków, wysypka w zgięciach łokciowych oraz w okolicach kolan, pękanie płatka ucha, a także ciemieniucha, czyli nadmierne złuszczanie się owłosionej skóry głowy. Jeśli do tego dojdzie kolka, wymioty, brak apetytu, biegunka, katar, suchy kaszel, duszność krtaniowa i oskrzelowa czy zapalenie ucha, możesz być pewna, że maluch ma alergię na mleko. 

Co ciekawe, zdaniem specjalistów, nie ma potrzeby odsuwania dziecka od piersi – nawet jeśli twoja pociecha jest na mleko uczulona, mleko mamy mu nie zaszkodzi. Gdy przestaniesz go karmić, koniecznie wprowadź do jego diety produkty uzupełniające – owoce, warzywa, mięso, jajka, pieczywo, kasze. Pod żadnym pozorem alergikowi nie wolno jeść słodyczy, a także śmietany, bułeczek maślanych, płatków, makaronów, masła, maślanki, topionego sera.

Co zatem zrobić – pić mleko czy usunąć je z diety? Pić, ale najlepiej niepasteryzowane, zawsze świeże i lekkostrawne, np. z obniżoną zawartością  laktozy. Sięgnij także po mleko, które jest mieszanką owsa, ryżu, a także soi – mogą je pić zwłaszcza osoby, które są na mleko uczulone. Takie produkty mają zwykle wyższą cenę, jednak w obliczu wielu wątpliwości, które budzi spożywanie mleka, warto nieco dołożyć, żeby cieszyć się zdrowiem. 

Julia Wysocka 

Zobacz także: 

Matka sprzedaje swoje mleko przez Internet, żeby spłacić kredyt! 

26-letnia Toni oferuje własne mleko – i zarabia na tym niemałe pieniądze. 

Czy produkty light są zdrowe? 

Każdy się nimi zachwyca. Ale czy rzeczywiście są dla nas odpowiednie?

 

Polecane wideo

Komentarze (69)
Ocena: 5 / 5
ja (Ocena: 5) 08.06.2015 21:43
6z umiarem tak oczyszcza organizm piję po ciężkim melanrzu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2015 21:37
16
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2014 02:32
(przecież to na nim wychowują się niemowlęta, prawda?) - Nie, nieprawda. Na mleku które pijemy wychowują się cielęta a nie niemowlęta.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2014 15:45
co za bzdury.. pić niepasteryzoane mleko. żeby zarazić się np gruźlica od krowy, lub innym bakcylem?
odpowiedz
bJ0Woqoujh (Ocena: 5) 11.08.2013 16:13
Jestes Slodziak, jestes! Ani sie tatus obzerjy jak te lekcje latania wezmiesz na serio i bedziesz chciala z domu wyfrunac!!! Ale wtedy nie za bardzo pewnie bedzie Cie chcial puscic ..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie