Porada dietetyczna: Czy jogurty naprawdę są zdrowe?

Wiele się mówi o ich prozdrowotnym działaniu oraz walorach dietetycznych. Jakie są naprawdę?
Porada dietetyczna: Czy jogurty naprawdę są zdrowe?
28.04.2010
>

Jogurty są w Polsce coraz popularniejsze. Wiele kobiet przechodzących na lekką, odchudzającą dietę, stara się włączać je do codziennego menu. Z dodatkiem owoców lub wielozbożowych opłatków, smakują świetnie, mają niewiele kalorii, a dostarczają cennych składników odżywczych oraz tak zwanych probiotyków.

Kraina jogurtem płynąca

Mowa oczywiście o Europie. Spożycie jogurtów w państwach Unii wzrasta z roku na rok. Coraz chętniej sięgamy po nabiał, rozumiejąc, że „zdrowy” można znaczyć „smaczny”. Naszym rodakom co prawda brakuje jeszcze do czołówki europejskiego zestawienia (w niektórych państwach przeciętny konsument rocznie zjada 15 kg jogurtu), ale jest coraz lepiej – na statystycznego Polaka przypada średnio 5 kg.

Pokaż kotku, co masz w środku

Jak wyjaśnia Medigo.pl,  jogurt to produkt fermentacji mleka, którą przeprowadza się przy pomocy kultur bakterii. W skład jogurtu wchodzą mleko pasteryzowane, mleko w proszku, substancje dodatkowe, takie jak zagęstniki i stabilizatory oraz aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi. Barwa oraz smak zależą od użytych dodatków. Najczęściej stosuje się ziarna zbóż, przeciery owocowe, aromaty, cukier lub słodziki oraz cząstki owoców.

Armia kultur bakterii

Prozdrowotne właściwości jogurtów wynikają z obecności żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej, czyli bytujących głównie w jelicie grubym i pomagających w fermentacji błonnika, który nie ulega trawieniu w górnych odcinkach układu pokarmowego. Mają także zdolność hamowania enzymu odpowiedzialnego za powstawanie w organizmie cholesterolu.  Obecność bakterii kwasu mlekowego wpływa natomiast na obniżenie pH w jelicie grubym, co sprzyja wchłanianiu wapnia, którego dużą ilość wprowadzamy do organizmu wraz z jogurtem. Wapń z kolei obniża nadciśnienie tętnicze, również to wywołane ciążą. Ma także znaczenie w profilaktyce osteoporozy, o czym powinni pamiętać wszyscy dorośli, nie tylko dzieci.

>

Siła probiotyków

Bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, wchodzące w skład większości produkowanych dziś jogurtów, zaliczane są do tzw. probiotyków, czyli bakterii kwasu mlekowego podwyższających właściwości dietetyczne i prozdrowotne pokarmów. Bakterie te są w stanie przetrwać w układzie pokarmowym nawet przez kilka tygodni. Ich szczepy dodawane do jogurtów przyspieszają proces trawienia, szczególnie u osób uskarżających się na zaparcia, zmniejszają częstość i nasilenie biegunek. Probiotyki są także przydatne podczas leczenia antybiotykami, przywracają bowiem w przewodzie pokarmowym równowagę flory bakteryjnej.

Mleczna alternatywa

Jogurty to prawdziwy ratunek dla osób nietolerujących laktozy. W ich organizmach brakuje laktazy, trawiącego ją enzymu. Na szczęście, podczas fermentacji mleka, prowadzącej do powstania jogurtu, ilość laktozy ulega znacznemu zmniejszeniu, więc ich spożywanie nie wywołuje niepożądanych następstw. Co ciekawe, regularne jedzenie jogurtów, może nawet pobudzić organizm do produkcji laktazy, prowadząc do redukcji problemu. Grupę jogurtów wspomagających nasze zdrowie określa się mianem funkcjonalnych.

Beztłuszczowa ofensywa

Generalnie jogurty nie należą do produktów wysokokalorycznych. Zawartość tłuszczu może w ich przypadku wynosić od 0% (w jogurtach beztłuszczowych) do 6% (w jogurtach wzbogaconych śmietaną). CiekawostkĄ może być wiadomość, że ostatnie badania amerykańskiego prof. Michaela Zemela wykazały, że osoby spożywające jogurty dwa razy dziennie miały większy ubytek masy tłuszczowej aniżeli te, które w ogóle nie uwzględniały jogurtów w swojej diecie.

Codzienna porcja zdrowia

Aby codzienna konsumpcja jogurtu była przyjemnością, a nie zdrowotną rutyną, spożywaj go na różne sposoby. W wersji śniadaniowej doskonale smakuje z musli (jednorazowa saszetka płatków zbożowych wzbogaci smak nabiału), na podwieczorek możesz wymieszać go z owocami (bananami, truskawkami, jagodami czy malinami),  na kolację postaw na jogurt naturalny z dodatkiem nowalijek (drobno posiekany szczypiorek, kilka pokrojonych rzodkiewek, zielony ogórek i koperek sprawdzą się w tej roli doskonale). Naucz się także zastępować jogurtami śmietanę, np. gdy gotujesz zupę albo przyrządzasz sosy sałatkowe. Pokaż swoim dzieciom, że fajnie skomponowany jogurt z atrakcyjnymi dodatkami może być tak samo smaczny jak czekoladowy deser z bitą śmietaną.

Na podstawie Medigo.pl, Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

Porada dietetyczna: Oczyszczająca moc cytryny

Porada dietetyczna: Dwudniowa dieta weekendowa

Polecane wideo

Komentarze (49)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2010 16:44
Mysle ze do zjedzenia na deser sa jak najbardziej odpowiednie.Jednak to co musze przyznac,nie sprawdzaja sie osłonowo-u mnie podczas antybiotykoterapii.Zdecydowanie skuteczniejsze sa probiotyki.Bo te działaja typowo na jelita ,i nie zawieraja jakiś sztucznych skałdników jak to jest w przypadku jogurtów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2010 18:23
Niestety nikt nie wspomnial, ze tylko nieliczne jogurty maja jakkolwiek wplywajaca na zdrowie ilosc bakterii w sobie. Wiekszosc jogurtow po prostu nie jest jogurtami(z definicji i ilosci zawartych w sobie kultur bakterii) o czym osoba piszaca z pewnoscia zapomniala, albo nie za takie informacje ten portal mial zamiar zaplacic... Dziekuje za takie "informacje", ktorymi mozna sobie podetrzec...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2010 22:11
szkoda tylko ze nie wspomniano o tym ze jogurtu z owocami albo jogurty o słodkim smaku maja sporo cukru...tym niemniej jogurty naturalne, bez cukru są super.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2010 17:47
Ja uwielbiam Bakome :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2010 00:23
najlepsze sa jogurty mullera!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie