Głodówka – tak czy nie?

06 Listopada 2011

To jedna z częściej stosowanych metod na pozbycie się zbędnych kilogramów. Czy głodówka jest bezpieczna dla zdrowia?

głodówka

Gdy chcemy zrzucić nadwagę, postanawiamy przede wszystkim ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Rezygnujemy ze słodyczy, kolacji, zaczynamy stosować dietę 1500, 1200, 1000 kalorii... Niektóre kobiety idą o krok dalej, stosując tzw. głodówkę, czyli post. Przez dzień bądź kilka dni. I nierzadko są za to krytykowane. Czy jednak słusznie? Oto cała prawda o głodówce.

Głodówka to nie asceza

– Post jest najsilniejszym odwołaniem się do naturalnych sił samoleczących człowieka, patrząc zarówno pod względem somatycznym, jak i psychicznym. Post nie jest jakąś wrogą ciału ascezą – uważa dr Heinz Fahrner, lekarz chorób wewnętrznych i naturalnych metod leczenia, autor książki „Post jako metoda leczenia”. I podkreśla, że aż 80 proc. wszystkich schorzeń jest związanych z nadmiernym lub nieprawidłowym odżywianiem, a także brakiem ruchu, używkami, nadużywaniem leków (sic!) itp. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uzdrowienie organizmu jest oswobodzenie się od uzależnienia od jedzenia, picia, używek czy lekarstw. Głodówka nie tylko oczyszcza i wzmacnia organizm. Pozwala również pozbyć się wielu chorób. Zachęcać do jej zastosowania może zwłaszcza świadomość, że każdego dnia postu możemy stracić od 0,5 do 1 kg!

Szok dla organizmu

Podstawowa zasada mówi, że podczas głodówki nie można jeść absolutnie niczego. Koniecznie jest za to picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie (woda, sok itp.). Dla każdego organizmu post jest szokiem. – Odpada wtedy naturalny bodziec do wydzielania soków w całym przewodzie pokarmowym. Wydzielanie soków trawiennych spada przynajmniej o połowę. Typowym tego następstwem jest suchość śluzówek jamy ustnej, trudność w przełykaniu śliny – wymienia dr Heinz Fahrner. Po opróżnieniu jelit ustaje również perystaltyka. Zmniejszeniu ulega całe krążenie wątrobowo-jelitowe. Poza tym podczas postu obniża się poziom cukru i ciśnienie krwi. Dlatego stajemy się senne, zmęczone, osłabione. Mogą się również pojawić zawroty głowy oraz nudności – dlatego niektórym zamiast głodówki poleca się oczyszczający detoks.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (26)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-25 06:28:48

re: Głodówka – tak czy nie?

Dziewczyny przstancie sie glodzic . Po pierwsze to nie możliwe aby w tydzien spadło 3-4kg . To nie tluszcz a sama woda . Każda która się odchudzanie powinna wiedzic ,że należy wagę wyzucic do kosza .Nie wazcie się bo waznie nie jest wyznacznikiem wyglądu a mierzenie. Sama przechodzilam przez okres diety i glodowki nie pomogą czy przyspieszą .Lista konsekwencji jest długa: opóźniony metabolizm, zanik okresu,wypadanie włsów, omdlenia itd . Musicie zrozumieć,że nadprogramowe kg nie przybrało się z dnia na dzień więc i nie zrzuci się tego bez ciężkiej pracy Ograniczcie kcal i ćwiczcie .Na poczatku niech to będzie trning cardio, który spala tkankę tłuszczowa (jazda na rowerze, jazda na rolkach, bieganie, pływanie itd)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
paweł
(Ocena: 5)
2013-08-22 16:03:49

tak

Głodówka to nie metoda na odchudzanie tylko (podobno potężna) terapia lecznicza regenerująca cały organizm. Nie stosować tego jako metody na odchudzanie bo nie do tego to służy! I nie da żadnych efektów. Po głodówce wraca się do starej wagi albo można nawet osiągnąć szybko wyższą wagę! Jak ktoś chce chudnąć to trzeba na stałe zmieniać nawyki żywieniowe, nigdy próbować się okazjonalnie głodzić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
B
(Ocena: 5)
2014-03-26 14:53:40

Piszesz nieprawdę. Stosowałem w tamtym roku głodówkę tylko 4-dniową. Zgubiłem 5 kilogramów. Minął rok i nadal ważę tyle samo, bez większych wyrzeczeń. Ważne jest tylko wychodzenie z głodówki a o tym może sobie każdy poczytać w internecie. Zanim więc coś napiszesz z przekonaniem godnym profesora medycyny może najpierw spróbuj na sobie lub nie pisz wcale, skoro nie masz w tym żadnego doświadczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 21:16:41

przemiana materii spada, spowalnia. I wedy jak juz zaczynasz znowu normalnie jesc, to więcej odkłada sie w organiźmie. Ja musze schudnac ok 10 kg. Tyle bym chciała bo po ciąży mi zostało. Mam to szczęście, że nie jestem typem obżeraczki, nie jem wogóle słodyczy, bo nie mam zwyczajnie na nie ochoty, chipsów itp. Nie jem fast fodów. Także stoje na wadze. Jak uda mi sie schudnac przez ograniczenie kalorii do 1000 i ćwiczeniach ( rozdzielenie lekkich posiłków na 5 w ciągu dnia -żeby organizm miał stałe zapotrzebowanie w energie i nie musiał nic odkłądać jako zapas) Nie będe miala problemów ż znowu przytyje :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 22:47:31

ja osobiście stosuję głodówki, ok. 3 razy w oku, w tym roku na początku lutego głodówka 5 dniowa, całkowita głodówka, co mnie dziwi miałam potrzebę częstego mycia zębów Oo ... następna głodówka 5 dniowa była w maju, kolejną planuje na początek grudnia, do tego 2 razy do roku stosuję detox na podstawie książki "ciało i ducha ratować żywieniem" tz. 6 tyg. jem tylko wybrane warzywa (wykluczając ziemniaki i warzywa strączkowe) oraz jabłka, grapefruity, cytryny Jestem świadoma tego co robię, a robię to od 3 lat, mam dużą tendencje do tycia kiedyś warzyłam 76kg od 3 lat i obecnie przy wzroście 169 warze 57 kg (ale mam dość umięśnione ciało gdyż chodzę 5 razy w tyg. na siłownie) Sukces uzyskania odpowiedniej wagi i jej utrzymanie to zmiana nawyków żywnościowych, wprowadzenia nawyku picia wody w dużych ilościach i ruch minimum godzina dziennie !! 2-3 miesiące i ponad 10kg w dół gwarantowane !! Pozdrawiam Cię papilocie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 22:20:15

Niby czemu osoby z niedowagą nie mogą stosować głodówek ? Ja mam 168cm i ważę 48, ale chcę oczyścić organizm .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 09:18:47

Bo przy głodówce się chudnie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 19:52:50

Jestem uzależniona od jedzenia. Lubię głodówki, wtedy wiem, że mam kontrolę nad swoim organizmem. Głodówka jest dla mnie czymś takim, jak dla nałogowego palacza dzień bez papierosa. Z tym, że jeśli miałabym głodzić się przez całe życie, to wiem, że dałabym radę. Natomiast jeśli do życia potrzebne mi jest jedzenie (a nie jak papierosy palaczowi) i wiem, że będę musiała wziąć coś do ust, to wystarczy, że mój chory mózg wyczuje, że coś zjadłam i cała dieta (już nie głodówka) pójdzie się je**ć. Dlatego zazdroszczę palaczom - w sensie, że nie miałabym problemu z rzuceniem tego nałogu. Poza tym i tak popalam od czasu do czasu, a nie ciągnie mnie do papierosów tak, jak do jedzenia :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 14:46:58

Ja tylko kolacji nie jem i jak chce sie oczyscić z toksyn piję herbatę zieloną

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-15 18:29:19

dokładnie, mogę zamienić niektóre produkty na inne, mniej przetworzone, ale do oczyszczenia organizmu najlepiej się nadaje zielona herbata; można nawet kupić gotowe herbaty przygotowane pod kątem oczyszczania organizmu, np. Irving produkuje sea detox, czyli zieloną herbatę z algami morskimi, właśnie na oczyszczenie organizmu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 12:58:00

'Jednodniową głodówkę zaleca się stosować każdemu przynajmniej raz na rok lub raz na pół roku. Post oczyszczający organizm z toksyn powinien trwać od trzech do 10 dni.' to jak w koncu, 1 dzien czy 3-10?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 13:48:05

głodówka 1 dzień, dieta oczyszczająca 3-10, za trudne do zrozumienia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 09:30:30

matko nie - w życiu się nie głodzić... raz spróbowałam i od tego czasu mam tak rozregulowany organizm, że szok w między czasie pojawiły się objawy bulimii... to nie jest sposób...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 07:51:15

dieta to sposób zycia, a nie ciagłe odchudzanie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 19:34:39

sposob ZYWIENIA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-07 21:17:54

życia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz