Czym jest hormon szczupłych?

19 Lutego 2015

Jak to jest, że jedni nie przejmują się dietami i aktywnością fizyczną, a wyglądają świetnie? Czy może odpowiadać za to konkretny hormon?

Vicoria`s Secret

Przeciętna Polka waży 68 kg i ma 165 cm wzrostu. Według wielu z nas to za dużo. Z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator wynika, że aż połowa Polek nie jest zadowolona ze swojej wagi i chce schudnąć. Ile konkretnie? Średnio 5 kg. Co ciekawe, chęć schudnięcia jest wśród kobiet niezależna od wieku. A co z kobietami, które odchudzać się nie muszą? Czy to możliwe, że w ich organizmach stężenie któregoś z hormonów odpowiada za szczupłą sylwetkę?

Odkrycie z 1995 roku

Hormonem szczupłych nazywa się adiponektynę, polipeptydowy hormon złożony z dwustu czterdziestu czterech aminokwasów, który jest wytwarzany i wydzielany do krwi przez dojrzałe komórki tłuszczowe. To jedna z nielicznych adipokin produkowanych wyłącznie w komórkach tkanki tłuszczowej i wykazujących korzystny wpływ na gospodarkę lipidową i węglowodanową.

Adiponektynę po raz pierwszy opisano w 1995 roku. Wpływa ona na szereg procesów metabolicznych, szczególnie na przemianę glukozy i kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, pośrednio wpływając na wrażliwość na insulinę. Wykazuje w związku z tym działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i zwiększające insulinowrażliwość. Adiponektyna chroni przy tym śródbłonek naczyniowy przed zmianami zapalnymi, uszkodzeniami oraz procesami aterogennymi.

Im więcej, tym lepiej

Z badań naukowych wynika, że niskie stężenie adiponektyny we krwi jest ściśle związane z insulinoopornością, występowaniem cech zespołu metabolicznego, zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. W wielu pracach podkreśla się, że hipoadiponektynemia (niskie stężenie, niedobór) jest niezależnym czynnikiem ryzyka występowania cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz zespołu metabolicznego.

Badania naukowe potwierdziły, że niskie stężenie adiponektyny ma związek z otyłością, a wysokie – ze szczupłą sylwetką oraz długowiecznością. Zaobserwowano, że u osób z niższym stężeniem tego hormonu ma miejsce szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-05 08:20:33

re: Czym jest hormon szczupłych?

No ja tego hormonu najwyraźniej nie posiadam bo mi się utyło. Musiałam poszukać czegoś wyjątkowego żeby schudnac, tradycyjne diety na mnie nie działały - dopiero zadziałalo wspomaganie się suplementem acetoamle (nie jest drogi) no i zmiana nawyków żywieniowych. Schudłam i nie ma efektu jojo, wiec może takie tabletki dają to samo co hormon szczupłych? :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-21 19:22:13

re: Czym jest hormon szczupłych?

hej! Nie wiem czy tu moge, ale chcialabym sprzedac iphona 6, mam na stanie 3sztuki ktore wygralam w konkursie, oddam za 1999zł/szt Aaa wygralam je tutaj jakby co: tniesz.pl/9auwr

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-19 08:14:36

re: Czym jest hormon szczupłych?

Akurat ten artykuł jako masówka dla osób niezwiązanych z medycyną czy pokrewnymi kierunkami nie jest zły. Rozbawiły mnie natomiast komentarze - moje drogie co oznacza "hormony zmniejszające pokarm"? Miałaś tu chyba na myśli enzymy, bo to one trawią (powodują rozkład np schabowego do substancji drobnocząsteczkowych możliwych do wchłonięcia w przewodzie pokarmowym). A tak btw w jaki sposób wazopresyna ułatwia chudnięcie? Insulina? Kalcytonina? Itp itd... Doczytać nawet z podręcznika do liceum, a dopiero pózniej się wypowiadać i krytykować,;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-19 07:49:56

re: Czym jest hormon szczupłych?

Spodziewałaś się artykułu naukowego na Papilocie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-19 06:48:01

re: Czym jest hormon szczupłych?

Ten artykuł pisał jakiś nieuk, to nie sa jedyne hormony "szczupłej sylwetki". Hormonami zmniejszajacymi pokarm jest oczywiście i adiponektyna, ale i leptyna, Cholecystokinina , kalcytonina, leptyna, dopamina, insulina, glukagon, obestatyna, wazopresyna, CART, POMC i wiele innych... Ten artykuł nie jest artykułem naukowym, a wziętym z d*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-19 10:46:09

hormon zmniejszający pokarm? ty również się nie popisałaś

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
LOLZ
(Ocena: 5)
2015-02-19 14:03:17

Nie dość, że leptynę wspomniałaś dwa razy... to jest ona omówiona w artykule. Pozdro...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-20 12:21:55

dopamina nie jest hormonem tylko neuroprzekaźnikiem jeśli już. Nie wiem czy koleżanka chciała się popisac że nazwy hormonów zna, ale tylko może 3-4 z wypisanych bezpośrednio wpływa na otyłość.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-22 13:33:07

no tak, bo przecież neuroprzekaźnik nie może być jednocześnie hormonem....(?!) tak naprawdę każdy hormon wpływa na wydzielanie innego, więc każdy z wymienionych mniej lub bardziej wpływa na procesy odkładania tkanki tłuszczowej. Powtarzając po osobie powyżej - artykuł z "dupy". Jakby jeden hormon odpowiadał za chudnięcie, firmy farmaceutyczne już wymyśliłyby kupę "cudownych" preparatów z syntetyczną adiponektyną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz