Choroby, przez które tyjesz

Ciągle jesteś na diecie i nie możesz schudnąć? Sprawdź, czy nie jesteś chora!
Choroby, przez które tyjesz
Fot. Thinkstock
30.01.2017

Są osoby, które mogą jeść wszystko w dużych ilościach. Są też osoby, które ćwiczą, przechodzą z jednej diety na drugą i nie widzą efektów, a przynajmniej zadowalających. W ich najbliższej rodzinie nie ma członków walczących z otyłością. Dlatego oprócz niezdrowego stylu życia trzeba odrzucić także przyczynę dziedziczności genetycznej. Problem może tkwić jednak w chorobie. Przyrost masy ciała jest zazwyczaj jednym z symptomów.

Jeżeli już długo walczysz z dodatkowymi kilogramami i nie wiesz, co może je wywoływać, najwyższy czas udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten zaleci odpowiednie badania, a potem dalsze postępowanie. Chociaż choroba nigdy nie jest dobrą wiadomością, świadomość, że przyczyna otyłości została ustalona, stanowi pewne pocieszenie.

Przekonaj się, czy któraś z tych przypadłości Cię nie dotyczy.

Zobacz także: Naukowcy ostrzegają: Lepiej znajdź sobie chłopaka, bo w przeciwnym razie będziesz GRUBA!

tycie

Fot. Thinkstock

Zespół Stein-Leventhala

Jest to odmiana zespołu policystycznych jajników. Co prawda choroba występuje rzadko, ale warto zyskać pewność, konsultując się ze specjalistą. Najczęściej pojawia się u kobiet pomiędzy 20. a 30 rokiem życia. Oprócz dodatkowych kilogramów objawami są: niepłodność, nadmierne owłosienie i zaburzenia miesiączkowania.

tycie

Fot. Thinkstock

Cukrzyca typu 2

W tym przypadku to cukrzyca prowadzi do otyłości. Chorobę wywołuje niedobór insuliny. Hormon ten odpowiada za przemianę materii, w związku z czym nie przebiega ona prawidłowo. Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 czują ogromny apetyt oraz pragnienie. Niestety zapadają na nią także młode osoby, nawet przed 19. rokiem życia. Do cukrzycy typu 2 bardzo często prowadzi niezdrowy tryb życia. Trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ przez długi czas może pozostać nieodkryta.

Zobacz także: Otyła fotografka zrobiła sobie 10 emocjonalnych zdjęć (Uwaga: NAGOŚĆ – tylko 18+)

 

tycie

Fot. Thinkstock

Niedoczynność tarczycy

Hormony produkowane przez tarczycę mają wpływ m. in. na przemianę materii. Ich niedobór prowadzi do otyłości. Jeżeli oprócz trudno zrozumiałego przyrostu masy ciała towarzyszy Ci suchość skóry, nadmierne odczuwanie zimna, senność, ból stawów, obrzęk powiek, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z koncentracją, powinnaś zrobić sobie badania, które wykażą stan hormonów. Przyczynami niedoczynności tarczycy mogą być inne choroby, np. Hashimoto.

tycie

Fot. Thinkstock

Zespół Cushinga

Jest powiązany z podwyższonym poziomem kortyzolu. Prawdopodobieństwo, że w Twoim przypadku chodzi o zespół Cushinga wzrasta, gdy przyjmowałaś przez dłuższy okres leki sterydowe. Zwróć też uwagę, w których miejscach przytyłaś. Ta choroba sprawia, że przyrost masy dotyka twarz, kark, tułów oraz obojczyki. Pozostałe objawy to zaburzenia snu, depresja, nieregularne miesiączki oraz rozstępy. Aby mieć całkowitą pewność, idź do lekarza, który zapewne zaleci badanie poziomu kortyzolu we krwi.

tycie

Fot. Thinkstock

Niedobór chromu lub magnezu

Jak często masz ochotę na słodycze? Zauważyłaś, że nagle łapie Cię głód na słodkie przysmaki, który bardzo trudno opanować? Niekoniecznie jesteś łasuchem. Przyczyną może być niedobór chromu lub magnezu. Najlepiej wykonaj badania i skonsultuj się z lekarzem odnośnie doustnego przyjmowania preparatów zawierających chrom i magnez. Być może to rozwiąże problem. Jeżeli czujesz niepohamowane łaknienie na słodycze, jest jeszcze inny sposób. Jedz pestki z dyni, rodzynki, śliwki i brzoskwinie. Te produkty są bogate w minerały. Po jakimś czasie pragnienie powinno się zmniejszyć.

tycie

Fot. Thinkstock

Zespół policystycznych jajników

Kwalifikuje się jako zaburzenie hormonalne. Oprócz nadwagi objawami tej choroby są: zanik miesiączki, owłosienie na twarzy i piersiach, tłusta skóra, trądzik oraz trudność z zajściem w ciążę. Jednocześnie mogą występować takie dolegliwości jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Jeżeli podejrzewasz u siebie zespół policystycznych jajników, odwiedź lekarza – najlepiej endokrynologa.

Zobacz także: Co faceci naprawdę myślą o PLUS SIZE?

 

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 4.9 / 5
daria s (Ocena: 5) 08.03.2017 22:19
Mam taki cel schudnąc jak najwięcej do lata aby w końcu wbić się w kostium dwuczęściowy i nie wyglądać jak monstrum.Mimo że mam niedoczynność tarczycy, więc spowolniony metabolizm, ale małymi krokami osiągnęłam już minus 6 kg, wspomagam się fajnym suplementem Bigup, ruszam się i wywaliłam prozapalny gluten z diety i cukier
odpowiedz
Julia (Ocena: 5) 20.02.2017 11:32
A ja się odchudzam z HIPNOZĘ NA ODCHUDZANIE - mnie pomogła schudnąć az 5KG/MSC. Choroby nie zawsze mają taka przyczynę - najczęściej przyczyną tycia jest otyłość.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.02.2017 14:32
Mam niedoczynność tarczycy, ale na własnym przykładzie wiem, że to nie powód do nadwagi. Od najmłodszych lat zdrowo się odżywiam, niedoczynność wykryto u mnie około 5 roku życia. Biorę codziennie rano tabletki na poprawę pracy tarczycy, nie mam nadwagi, wyglądam zdrowo i nikt nie domyśla się mojej choroby, a ci, którym o tym powiedziałam, byli zaskoczeni.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.02.2017 16:05
To prawda, że zaburzenia hormonalne mogą powodować tycie. Lekarze zwykle twierdzą, że po prostu jemy za dużo, a tu wystarczy kilka podstawowych badań.
odpowiedz
Sara (Ocena: 5) 05.02.2017 19:42
Moja mama zawsze powtarzała mi, że najlepszą dietą jest dieta NŻT... Ale podjęłam wyzwanie Actimela i spróbowałam z dietą Dukana, efekt był gorzej niż marny:( Więc szukałam dalej i dalej ! Wykopałam gdzieś zieloną kawę, ale smakuje jak sianko, więc odpuściłam... Wpadłam gdzieś przypadkiem na tabletki IQGreen poczytałam, popytałam i zaryzykowałam. Muszę przyznac, że jak do tej pory idzie dobrze ! Waga leci na łeb na szyję .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie