NIEZWYKŁA HISTORIA WYBIEGU

29 Lipca 2011

Kiedy powstały pierwsze wybiegi dla modelek? Na czym polegały parady mody? Gdzie początkowo organizowano pokazy dla klientek? Oto krótka historia modelingu!

wybieg

Modeling jest współcześnie jednym z najbardziej prestiżowych i dochodowych zawodów na świecie. Zarobki takich supermodelek, jak Anja Rubik, Gisele Bündchen, czy Naomi Campbell oscylują obecnie wokół nieziemsko wysokich kwot. Niewielu ludzi spoza branży orientuje się jednak, jak wyglądały początki modelingu. A były one naprawdę skromne!

Pierwsze wybiegi dla modelek powstały w XIX-wiecznej Francji. W paryskich salonach couture prezentowano wówczas ówczesne trendy, a pokazy te określano powszechnie mianem „parad mody”. Mogła je przy tym podziwiać jedynie śmietanka towarzyska, czyli ludzie na znaczących stanowiskach. Fotografowie i dziennikarze nie byli zaliczani do grona osób zaproszonych - dlatego właśnie dysponujemy obecnie tak małą ilością informacji na temat modelingu w tamtym okresie.

Wiadomo jednak, że początkowo ubrania były tworzone głównie na specjalne zamówienie klientek. Dopiero z czasem pojawili się krawcy, których wizja ubioru była na tyle silna, że przestali konsultować jego krój z konsumentkami. Podczas przymiarek dopasowywali oczywiście rozmiar stroju do gabarytów kobiety, jednak nie ingerowali w jego ogólny zamysł.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-29 16:05:07

Fajny artykuł. Mogłyby być jeszcze zamieszczane artykuły o historii mody np.: co tydzień jeden artykuł opisujący jedną epokę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-29 14:26:34

bardzo fajny tekst

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-29 11:45:44

ciekawy artykuł, więcej takich poprosimy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-29 10:48:48

ale dużo się dowiedziałam... jedna konkretna informacja w całym artykule

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-29 08:34:57

fajny artykuł, a nie jak zwykle blebleble

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1