Pokolenie Z deklaruje, że spędzi święta w piżamie. Ciekawe wyniki raportu

Ponad połowa Polaków na Wigilię zamierza założyć ubrania ze świątecznym wzorem. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. „ugly sweaters”.
Pokolenie Z deklaruje, że spędzi święta w piżamie. Ciekawe wyniki raportu
Fot. Pexels.com (Karolina Grabowska)
05.12.2023

Kobiety do kosmetyczki, a mężczyźni na siłownię. Klarna ujawnia, jak Polacy dbają o swój wygląd przed świętami:

● Co czwarty respondent z Pokolenia Z deklaruje, że spędzi święta w piżamie.
● Ponad połowa Polaków (53 proc.) na Wigilię zamierza założyć ubrania ze świątecznym wzorem. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. „ugly sweaters”.
● Podczas gdy kobiety w okresie przedświątecznym planują wizyty u kosmetyczek, mężczyźni chcą zadbać o swoją sylwetkę z trenerami personalnymi.

Grudzień to nie tylko czas ostatnich świątecznych zakupów i planowania potraw na wigilijną kolację. To także okres, kiedy Polacy kierują swoją uwagę na przygotowanie wyjątkowych stylizacji i angażują się w dbanie o swój wygląd. Klarna, globalna sieś płatności i zakupów, wspierana przez sztuczną inteligencję, przed świętami zapytała Polaków o to, jak przygotowują się do świąt również pod kątem mody i urody.

Zobacz także: Urocze SWETRY na Święta. Idealne na prezent dla bliskich lub… siebie!

W co ubieramy się na święta?

43 proc. respondentów zamierza w święta postawić na strój podkreślający powagę sytuacji, wybierając elegancką odzież. Pandemia wpłynęła jednak na nasze podejście do codziennych stylizacji. Spędzaliśmy większość czasu w domu, przez co dla wielu wygodne dresy stały się modowym wyborem numer jeden. Okazuje się, że wielu z nas przyzwyczaiło się do tego komfortu, jaki daje miękki materiał i luźny krój - co 4. Polak nawet w święta planuje pozostać przy swobodnych, codziennych ubraniach. Nieformalny wygląd częściej wybierają mężczyźni - 30 proc. stawia z nich na wygodę, podczas gdy wśród kobiet już tylko 18 proc. deklaruje, że podczas Wigilii wystąpi w luźnym, codziennym stroju. Najmłodsi respondenci idą jeszcze dalej - spośród wszystkich biorących udział w badaniu 9% rozważa spędzenie przynajmniej części świąt w piżamie, jednak wśród najmłodszych uczestników, z pokolenia Z jest to już 25 proc.

Bożonarodzeniowy motyw na ubraniu? Z przyjemnością!

Ubrania ze świątecznym wzorem są jednym z największych trendów w bożonarodzeniowych stylizacjach. Według danych Klarny aż 53 proc. badanych planuje uwzględnić Mikołaje, renifery, płatki śniegu czy inne świąteczne motywy w swoich kreacjach. Najbardziej entuzjastyczne w tej kwestii jest Pokolenie Z, w którym ponad dwie trzecie osób przyznało, że z chęcią zakłada elementy stylizacji z bożonarodzeniowymi detalami.

Prym w tej materii wiodą tzw. ugly sweaters, czyli przaśne, świąteczne swetry, które chce założyć 43 proc. Polaków. Niewiele mniej, bo 40 proc., założy świąteczne skarpetki. “Zetki” natomiast, nie tylko preferują spędzanie świąt w piżamach, ale także ponad jedna trzecia z nich (35 proc.), wybiera te z motywem Bożego Narodzenia.

Czas na wzbogacenie garderoby

Aż 52 proc. “Zetek” oraz 45 proc. Millenialsów planuje przed świętami kupić nowe elementy garderoby - ubrania bądź dodatki. Na liście życzeń znajdują się przede wszystkim biżuteria (22 proc.), wygodna odzież domowa (27 proc.), a także eleganckie i odświętne ubrania (30 proc.). Te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród pokolenia Baby Boomers - do ich zakupu przymierza się 37 proc. ankietowanych.

Nie tylko ubrania, ale też wygląd

Według danych przedstawionych przez Klarnę, aż 80 proc. badanych zamierza szczególnie zadbać o swój wygląd przed świętami. Zdecydowana większość, bo 58 proc., zamierza to zrobić samodzielnie, w zaciszu domowym. 13 proc. deklaruje, że skorzysta z pomocy różnych profesjonalistów. Na szczególną popularność mogą liczyć fryzjerzy - z ich usług zamierza skorzystać 71 proc. respondentów. 48 proc. i 37 proc. kobiet planuje z kolei odwiedzić odpowiednio manicurzystkę i kosmetyczkę.

Podczas gdy panie skupiają się przede wszystkim na twarzy i dłoniach, panowie chcą zadbać o sylwetkę całościowo. Ten trend zwraca uwagę zarówno w preferencjach mężczyzn, którzy chcą skorzystać z pomocy profesjonalistów - 14 proc. planuje wizytę w SPA, 13 proc. - wizytę u dietetyka, 11 proc. - spotkanie na siłowni z trenerem personalnym, jak i tych, którzy chcą do świąt przygotować się sami. 34 proc. z nich planuje zadbać o sylwetkę poprzez aktywność fizyczną, 28 proc. jeszcze przed świętami zamierza zmienić nawyki żywieniowe.

Mat. prasowe

Zobacz także: Śliczne spodnie z ekoskóry na zimę. Wersja skinny & wide leg – którą wybierasz?

Polecane wideo

Cudowne zimowe sukienki. To strzał w dziesiątkę na Wigilię, randkę i wyjście z przyjaciółmi
Cudowne zimowe sukienki. To strzał w dziesiątkę na Wigilię, randkę i wyjście z przyjaciółmi - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie