Odszedł genialny kreator Issey Miyake. Co zawdzięcza mu świat mody?

Issey Miyake był jednym z najbardziej utalentowanych projektantów wszech czasów.
Odszedł genialny kreator Issey Miyake. Co zawdzięcza mu świat mody?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/isseymiyakeofficial/)
14.08.2022

5 sierpnia odszedł w wieku osiemdziesięciu czterech lat Issey Miyake, jeden z najwybitniejszych kreatorów wszech czasów. Od kiedy tylko zaczął projektować, zawsze o wiele kroków wyprzedzał swoją epokę. Był prawdziwym wizjonerem, dzięki któremu było możliwe wprowadzenie całkowicie odmiennej odsłony mody - awangardowej i bardzo nowoczesnej.  

Co jeszcze świat mody zawdzięcza genialnemu Japończykowi?

Zobacz także: List: „Mój partner naciska na ślub kościelny, mimo że oboje jesteśmy ateistami”

Czar Hollywood

Issey Miyake urodził się w 1938 roku w Hiroszimie jako Kazumaru Miyaketo. Kiedyś marzył, aby być tancerzem, jednakże gdy jako dziecko przeżył wybuch bomby jądrowej i na bardzo długi czas podupadł na zdrowiu, jego koncepcja na życiowe zajęcie diametralnie się zmieniła.

Spędzając długie miesiące na rekonwalescencji, aby choć na moment oderwać się od bólu, oddawał się oglądaniu rozmaitych czasopism. Często były to wydawnictwa poświęcone amerykańskiemu show biznesowi. Gdy przeglądał zdjęcia najpopularniejszych hollywoodzkich gwiazd, olśniło go, że najbardziej interesują go ich stroje. Zapragnął, aby samemu zająć się projektowaniem ubrań. Dzięki nie lada determinacji i wielkiemu talentowi, marzenie małego Kazumaru się spełniło.

Issey Miyake: ojciec współczesnej mody

Jako młody człowiek Kazumaru przeprowadził się do Paryża i podjął naukę w bardzo prestiżowej szkole krawiectwa. Potem pracował jako asystent legendy francuskiej mody, Huberta Givenchy. Po inspirującym pobycie w stolicy Francji i późniejszym w Nowym Jorku, postanowił że wróci do Tokio i założy własny dom mody. Wtedy też przyjął pseudonim Issey Miyake.

Jako projektant z nie lada brawurą rozprawiał się z utartymi wizualnymi schematami. Nie chciał, żeby jego ubrania były wyłącznie ładne, ale też nieszablonowe, jedyne w swoim rodzaju, a poza tym bardzo wygodne. Miały nie krępować ruchów i być jak droga skóra, tak aby można było zupełnie zapomnieć o ich istnieniu. 

Isseya Miyake śmiało można uznać za ojca współczesnej mody i stylu, jaki określamy mianem minimalizmu. Jako jeden z pierwszych projektantów mody zaczął fascynować się współczesną architekturą. Jej niebanalne, często geometryzujące formy zaczął odtwarzać w krawiectwie. W efekcie powstały projekty, jakich świat jeszcze nie widział: niebywale finezyjne, awangardowe, bardzo nowoczesne i mające w sobie ładunek poezji, jako że Isseya poza architektonicznymi dokonaniami pociągała także filozofia zen. 

Zobacz także: Proste ćwiczenia na owal twarzy. Będziesz zachwycona efektem!

Polecane wideo

Miłosny algorytm zgodności: Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie
Miłosny algorytm zgodności:  Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie