Moda męskim okiem: Dlaczego Twoje dziecko nie powinno plażować nago?

Tomek apeluje do matek, by zadbały o strój kąpielowy dla swojej pociechy.
Moda męskim okiem: Dlaczego Twoje dziecko nie powinno plażować nago?
Fot. Thinkstock
13.07.2017

W ramach tego cyklu zajmowałem się do tej pory wyłącznie modą damską. To chyba jednak najlepszy moment, by napisać kilka słów o tej dziecięcej. Powód jest prosty - to temat na czasie i dotyczący nas wszystkich. Albo sami jesteśmy rodzicami, którzy nie dbają o plażowe stroje swoich pociech, albo to nas rodzice narażają na oglądanie nagich ciał małoletnich plażowiczów. To powszechne zjawisko, które powinno się wreszcie skończyć.

Na odkrytych basenach, nad morzem, rzeką i jeziorem aż roi się od bardzo młodych ludzi, którzy świecą pośladkami i genitaliami. Wszystko w imię dziecięcej swobody i niewinności. Zupełnie tak, jakby wstyd i dobre obyczaje dotyczyły wyłącznie osób w pewnym wieku. Za młodu można bezkarnie biegać bez majtek, bo to przecież nic złego. Akurat w tej kwestii mam nieco inne zdanie i korzystając z okazji zwracam się z apelem:

Drogie Mamy, nie obnażajcie swoich dzieci. Kąpielówki i stroje kąpielowe w małych rozmiarach istnieją i warto z nich skorzystać. Dlaczego?

Zobacz również: Matka zrobiła córce kolczyk w policzku? „Moje dziecko, moja własność!”

 

dziecko nago na plaży

źródło: Instagram (instagram.com/angelinahills)

Genitalia to genitalia

Rodzice wychodzą z założenia, że dziecięce ciało jest ładne i niewinne, więc nie trzeba go niczym zasłaniać. Genitalia dorosłych sieją zgorszenie, a te należące do młodszych już nie. Wynika to z tego, że zdążyliśmy się przyzwyczaić do takiej niekonsekwencji. Małoletnie golasy od lat pojawiają się na polskich (i nie tylko) plażach. Co nie zmienia faktu, że warto z tym skończyć.

Dzieci też mają poczucie wstydu

To prawda, że wstyd pojawia się dopiero z wiekiem i przez pierwsze lata jest nam wszystko jedno. Czym innym jest jednak paradowanie nago w obecności najbliższych, a czym innym pokazywanie gołej pupy setkom obcych plażowiczów. Nawet nieświadome problemu dziecko odczuwa związany z tym dyskomfort. Nie ma sensu go na to narażać.

Zobacz również: Blogerka zafarbowała włosy... 2-letniej córce. Szczyt nieodpowiedzialności czy niegroźna zabawa?

dziecko nago na plaży

źródło: Instagram (instagram.com/esme8403)

To niezbyt higieniczne

Odsłonięte krocze jest narażone na wiele niebezpieczeństw. Dodatkowa warstwa bielizny plażowej stanowi barierę ochronną dla wilgoci, piasku, bakterii i innych nieczystości. Ale działa także w drugą stronę - nie pozwala przedostać się do wody w basenie (czy innym zbiorniku wodnym) brudu znajdującego się już na ciele. To fakt, który nie podlega dyskusji.

Nie wszyscy chcą na to patrzeć

Warto pamiętać o tym, że każdy ma swoją wrażliwość. Dla ciebie nagie dziecko na plaży może być widokiem bardzo naturalnym, ale dla innych - kłopotliwym towarzystwem. Właśnie w tym celu wymyślono ubrania (w tym także bieliznę). Zakładając strój kąpielowy dla malucha, zadbasz o komfort zarówno pociechy, jak i najbliższego otoczenia.

Zobacz również: Najsłodszy sposób na wykorzystanie piżamek dziecka

dziecko nago na plaży

źródło: Instagram (instagram.com/souzu.co.uk)

Wybór jest ogromny

To już nie te czasy, kiedy kąpielówek i strojów kąpielowych dla dzieci po prostu nie było, albo bardzo trudno było je zdobyć. Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep odzieżowy dla najmłodszych. To nie jest duży wydatek. Odpada więc argument, że nagość jest praktyczna i oszczędna.

Nagość w miejscu publicznym nie jest normą

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego uczycie swoje dzieci, że mogą wszystko i nie obowiązują ich żadne normy społeczne. Moim zdaniem należy od samego początku uświadamiać je, że istnieje coś takiego jak konwenanse. Nie wszystko wszystkim wypada i czasami trzeba zachować grę pozorów. Ta lekcja na pewno im się przyda.

Tomek

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 3.81 / 5
M (Ocena: 5) 31.01.2018 13:18
Tomek, a kto to powiedział, że warto z tym skończyć? Ty? Pilnuj własnej dupy, a nie cudzej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.01.2018 13:05
Jezcze 25 lat temu gołe dzieciaki na plażach nawet w Polsce komukolwiek nie przeszkadzały. A niektórzy i też nawet dorośli i tak będą łazić po plażach z gołymi dupami i to w Polsce i słusznie, a jak tobie się to nie podoba to siedź w domu lub jedź do muzułmańskich krajów jak Egipt. Tamtejsze obyczaje dla Ciebie powinny być na najwyższym poziomie.
odpowiedz
M (Ocena: 1) 31.01.2018 12:57
Ale wielu z was przeszło pranie mózgów. Ulegliście anglosaskiej obłudzie i nawet tego nie zauważyliście. 30..25 lat temu dzieciaki niecały nago też po Polskich plażach i komukolwiek to nie przeszkadzało. Poza tym nagi Jezus na obrazkach religijnych też wam przeszkadza?
odpowiedz
M (Ocena: 1) 31.01.2018 12:52
Co za bzdury!!! A żona i ja uczęszczaliśmy z dziećmi na plaże naturystów zamiast na tzw. textylne gdy tylko możliwe i co ty na to? Kto ci kazał jechać do takiego kraju i iść tam na plażę? Wiecznie niezadowolona malkontentów. Pojechałaś bo chciałaś, zobaczyłaś bo chciałaś zobaczyć i narzekasz. Trzeba było siedzieć w domu. Pojedź sobie do kraju anglosaskiego. Tam obłudy hipokryzji seksualnej jest dużo. Środowisko w sam raz dla ciebie. Poza tym to bielizna często bywa problemem schorzeń intymnych zwłaszcza u kobiet. Mnóstwo kobiet uniknęłoby wielu schorzeń i infekcji intymnych gdyby chodziła nago. Chodzi tu o odparzenia i infekcje w okolicach sromu i pochwy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.07.2017 12:41
Dzisiaj wróciłam z wakacji i miałam to samo cały czas w głowie. Byłam poza granicą polski a i tak było pełno nagich dzieciaków. Dziewczynki, chłopcy, niemowlaki a nawet takie wyglądające spokojnie na 6 lat. Gdybym była matką nigdy nie dopuściłabym do sytuacji aby mój maluch paradował nago wokół tysięcy osób wśród których mogą znajdować się jacyś pedofile i zboczeńcy ! Wielka część matek wystawia dzieci w ich łapy a potem płaczą i użalają się nad sobą ''bo ktoś skrzywdził mi dziecko''. Już nawet nie wspomnę o tym że dzieci też mają narządy płciowe które są podobne jak u dorosłych. Osoba dorosła aby kąpać się nago musi iśc w specjalne miejsce do tego przeznaczone więc z czym te dzieci są lepsze ? Nagość to nagość niezależnie od wieku czy płci. Powinien być zakaz czegoś takiego bez najmniejszych ustępstw.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie