Legenda Wayfarerów

Okulary, które pokochało Hollywood, trafiły na polską ulicę.
Legenda Wayfarerów
23.06.2008

Ray Ban to jedna z najsłynniejszych firm produkujących okulary. Na swoim koncie ma kilka modeli, które stały się legendą. Najpierw pojawiły się klasyczne Aviatory, które od dziesięcioleci święcą triumfy, teraz do mody powróciły klasyczne Wayfarery.

Wayfarery trafiły na rynek w 1952 roku, ich nazwa oznacza po prostu włóczykija. Plastikowe oprawki i spiczaste zakończenia od początku towarzyszyły rock and rollowi - ich uniwersalność i trwałość idealnie pasowały do tych imprezowych czasów (w przeciwieństwie do dużych i przyciężkich Aviatorów). Miłośnicy chronienia oczu przed promieniami UV w latach 50. nie mieli wielkiego wyboru, dlatego stylowe Wayfarery od razy pokochał świat.

Po te okulary często sięgali twórcy filmowi, oczywiście najsłynniejsza jest Holly Golightly ze ”Śniadania u Tiffany'ego”, w którą wcieliła Audrey Hepburn. Potem w "włóczykijach" chodzili bracia Blues z „Blues Brothers”. Jake (John Belushi) nosił klasyczne Wayfarery w brązowej oprawce, natomiast Elwood wybrał Wayfarery II w czarnej. Sonny Crocket, czyli Don Johnson z „Policjantów z Miami” też lubił do swojego słynnego stroju - mokasyny, luźne spodnie, T-shirt i marynarka - założyć Wayfarery podczas pościgów po słonecznej Florydzie.

Wayfarery są na tyle uniwersalne, że idealnie pasują kobietom i mężczyznom. Ich kształty pokochało Hollywood, z Lindsay Lohan, Nicole Richie i Paris Hilton na czele. W Ray Banach pokazuje się Sienna Miller i Kate Moss. Gwiazdy wybierają zarówno klasyczne - czarne, jak i kolorowe odmiany. Bez Wayfarerów na miasto nie ruszają się bracia Maddenowie z Good Charlotte.

Mnie najbardziej podobają się kolorowe wersje - biała, czerwona i niebieska, którą udało mi się nabyć na ebayu. W Polsce, między innymi w H&M, można znaleźć imitacje Wayfarerów, które kształtem nawiązują do legendy.

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2009 21:27
powiedzcie mi, co to za koleś w górnym rzędzie? O.O <3!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2009 00:16
mam takie z bodajże 1988 roku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2009 00:16
mam takie z bodajże 1988 roku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2009 23:04
świetne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2009 19:04
Takie były (albo będą ;p) w filmie Zmierzch (Twilight) xDD
odpowiedz

Polecane dla Ciebie