OPERA: Nowa kolekcja Roberta Kupisza. Grungowo, sexy i z pazurem!

Inspiracją do stworzenia OPERY była fascynacja projektanta tańcem i światowymi ikonami baletu.
OPERA: Nowa kolekcja Roberta Kupisza. Grungowo, sexy i z pazurem!
03.12.2014

2 grudnia 2014 r. w industrialnej hali w warszawskiej Soho Factory odbył się pokaz najnowszej kolekcji Roberta Kupisza - OPERA by QПШ, Zima 2015/2016.Inspiracją do stworzenia OPERY była fascynacja projektanta tańcem i światowymi ikonami baletu. Na najnowszą kolekcję tradycyjnie składają się zarówno sylwetki damskie, męskie, jak i unisex.

Taniec, obok sztuki projektowania, jest największą pasją Roberta Kupisza. Najnowsza kolekcja projektanta to sentymentalna podróż do czasów kiedy Robert był zawodowo związany z tańcem. Dodatkową inspiracją była praca stylisty fryzur w Operze Paryskiej przy przedstawieniach: „Sprawa Makropulos”, „Ifigenia w Taurydzie” i „Parsifal” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Ta ekscytująca przygoda dała Robertowi niepowtarzalną możliwość przyglądania się życiu i pracy za kulisami jednej z najlepszych scen świata. Wówczas projektant delektował się magiczną atmosferą teatru: podziwiał codzienną, wyczerpującą pracę tancerzy, jak i doświadczał blichtru ich późniejszego sukcesu.

Olbrzymie wrażenie zrobiła na projektancie mnogość wyspecjalizowanych pracowni perukarskich, scenograficznych, kostiumów teatralnych i charakteryzatorni. Roberta fascynują postacie legendarnych tancerzy baletu XX wieku. Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew, Maria Plisiecka czy Anna Pawłowa to charyzmatyczni Bogowie i Boginie sceny. Zaciekawionyt ą tematyką, nierzadko sięga po biografie tych słynnych artystów, w których odnajduje inspirujące historie o talencie, determinacji w pracy, i niepewnym losie pozornie pewnych karier. Dziełem, które wywarło na projektancie niezapomniane wrażenie była inscenizacja Bolera Maurice`a Ravela z primabaleriną Mają Plisiecką, w choreografii Maurice’a Béjarta.

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

OPERA byQπш Robert Kupisz

Kolekcja OPERA na sezon Zima 2015/16 zachowuje charakterystyczny styl grunge, który projektant ujmuje w efektownej konwencji glamour. Niezmiennie, Robert patrzy na modę w niestandardowy sposób. Na wybiegu pojawił się motyw maski, ujęty w szczególny sposób. Maska Kupisza nie kojarzy się z teatrem greckim czy z karnawałem w Wenecji. Jest to maska gazowa. „Ten element inscenizacji mojego pokazu – mówi projektant - symbolizuje poczucie zagrożenia, w jakim w skutek różnych wydarzeń współczesnego świata żyjemy. Wielu twórców teatralnych unowocześnia klasyczną sztukę poprzez dodawanie symboliki obecnego świata. Ja także postanowiłem wykorzystać taką możliwość poprzez zaskakujące połączenie mody z symboliką zagrożenia”. W pokazie często pojawiał się również motyw pegaza, który jako symbol natchnienia poetyckiego jest częstym zdobieniem sklepień, panteonów oper i teatrów w Europie.

„Po raz pierwszy w mojej kolekcji jest dużo srebra, ozdób i połysku. – mówi dalej Robert - Starałem się połączyć wyrafinowaną elegancję z charakterystycznym dla mnie stylem.”Po raz pierwszy w kolekcji pojawia się także kolor gołębi i kamelowy. Kroje inspirowane są kostiumami baletowymi, jak i klasyczną elegancją elit towarzyskich minionych epok. Proponowane tkaniny to obok cekinów i ręcznie zdobionych tiuli, naturalne bawełny, bambus, szlachetne jedwabie i wiskozy, miękkie wełny, kaszmiry oraz skóry. Pojawiły się płaszcze z futrzanymi kołnierzami oraz peleryny. Połyskujące srebrem kożuchy. Transparentne, zwiewne, bogato zdobione spódnice i kurtki. Sukienki inspirowane ruchem scenicznym i tańcem. Projektant stawia na niekonwencjonalny dobór zimowego obuwia, proponując połączenie letnich pantofli z futrem czy innymi zimowymi dodatkami. 

„Takie zestawienie kojarzy mi się z podjeżdżającymi pod operę limuzynami, z których wysiadają piękne i eleganckie kobiety, które wbrew pogodzie otulają się obszernymi okryciami wierzchnimi a na gołych nogach mają delikatne pantofelki.”

OPERA byQπш Robert Kupisz

Zimowa kobieta Roberta Kupisza w kolekcji OPERA na sezon 2015/16 to kobieta bardzo sexy i z pazurem jak w latach 30’, 70’ i 90’, która bywa eteryczna, sensualna i liryczna.

Męska sylwetka to przedwojenny tancerz, aktor kina niemego, który w dzisiejszym świecie jest silnym, wysportowanym, pewnym siebie mężczyzną. Jego elegancja nie jest oczywista. Robert proponuje mu dresową bluzę zamiast fraka. Bawi się kontrastem zestawiając eleganckie stylizacje męskie z butami sportowymi.  Oczywiście Projektant proponuje także sylwetki typowo sportowe i casualowe.

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

OPERA byQπш Robert Kupisz

OPERA by Qπш Robert Kupisz

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo