Kto wyznacza trendy?

Skąd wiemy, że coś będzie akurat modne w tym, a nie w innym sezonie? Może się wydawać, że przewidywanie trendów to sama przyjemność, ale to przede wszystkim wielka odpowiedzialność.
Kto wyznacza trendy?
16.01.2009

Żeby przewidywać trendy, trzeba znać życie, języki, ludzi ze wszystkich stron świata, mieć dobre wykształcenie. Przede wszystkim należy jednak obserwować. Najciekawsze jest to, że nie ma jednej osoby, która tworzy i przewiduje „przyszłość”. Tak naprawdę, każda z nas ma swój udział w tworzeniu „wielkiej mody”. Ale nie każda ma możliwość opisywać i puszczać trendy w świat...

Gwoli ścisłości, nie każda z nas ma tak wielki wpływ na nadchodzące trendy, jak np. Kate Moss czy Sarah Jessica Parker, które uchodzą za naczelne trendsetterki. A że pochodzą z różnych kontynentów, inspirują siebie nawzajem. Są osobami publicznymi, więc bardziej wpływają na gusta mas.

Trzeba dodać, że modelka, znana ze swojej kokainowej przeszłości, znalazła się na liście 100 osób, które, według magazynu "Time", mają największy wpływ na świat mody.

Legendą w przewidywaniu trendów jest 83-letnia Francuzka, Andree Putman, nazywana „Coco Chanel interior desingu”. Stworzyła najpiękniejsze wnętrza najdroższych butików świata. Współpracowała z YSL, Lagerfeldem, Muglerem. Wszyscy się zastanawiają, skąd u tej kobiety takie wyczucie, biorąc pod uwagę jej wykształcenie (muzyczne), doświadczenia zawodowe (dziennikarka we francuskim "Elle", stylistka i marketingowiec). Sama przyznaje, że sukces to otwarcie na drugiego człowieka, sztukę i ciągły rozwój.

Na potrzeby wielkich marek, typu H&M czy Zara, powstają specjalne trendbooki, które tworzy sztab ludzi – trendsetterów. Dzięki tej „biblii”, już teraz możemy wiedzieć, co będzie modne za dwa lata. Koszt takiego albumu to 1500 euro. Cena z kosmosu? Też nam się tak wydawało, ale po głębszej analizie pracy osób, które współtworzą stylebook, chylimy czoła. To ciężka sprawa. Trzeba mieć mózg jak komputer, wszystkie zmysły na pełnych obrotach, włączone przez 24 h na dobę - obrazy, dźwięki, zapachy należy zmodyfikować, przeanalizować, by w końcu przelać na papier, tak aby potencjalna Kowalska wiedziała, co będzie modne.

Trendsetterzy mówią o sobie, że nie kreują rzeczywistości, jedynie interpretują to, co jest. Wśród nich są nie tylko projektanci, styliści czy marketingowcy, ale także filozofowie, socjologowie czy psychologowie, których uwadze nie może umknąć żadne głośne wydarzenie na świecie.

Jeśli uważacie, że w biurze stylu, w którym panuje istna burza mózgów, pracują 20-, 30-latkowie, to musimy was zaskoczyć. Średnia wieku to 40 - 50, bo praca w tym zawodzie jest podobna do seksu - im więcej się widziało i przeżyło, tym lepiej. A w pracy trendsettera pomyłka jest nie do pomyślenia. Gdy coś przewiduje, a to się nie przyjmie, firma, która wprowadzi produkt na rynek, może stracić miliony! Nieomylni są warci każdych pieniędzy. Firmy są w stanie zapłacić bardzo dużo, aby tylko zatrudnić jedną z trzech najbardziej liczących się trendsetterek.

Nelly Rodi była tak nieomylna, że otrzymała odznaczenie Legii Honorowej za swój wkład w rozwój francuskiego przemysłu odzieżowego. Li Edelkoort została uznana przez magazyn „Time” za jedną z najbardziej wpływowych osobowości w dziedzinie mody. O ostatniej trendsetterce, Faith Popcorn, mówi się „Nostradamus marketingu” - nic dodać, nic ująć...

Przewidywanie trendów wydaje się banalnie proste, ale bynajmniej zadaniem łatwym nie jest. W Polsce działa już firma zrzeszająca trendsetterów. Jest to 13-osobowa grupa, w przedziale wiekowym 18 - 28. Mają mnóstwo znajomych, studiują na kilku kierunkach, jeżdżą po świecie. Selekcja przy ich rekrutowaniu była bardzo ostra.

Podobno wiosną będziemy chodzić w bryczesach i toczkach jeździeckich.

Polecane wideo

Komentarze (21)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2009 21:17
[quote="Gosc"]ohhh kto wyznacza trndy?????JA!!!!!!- KRÓLOWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Becia! zapraszam na moj profilek!!!!!! chyba kazdy zna adresik?? sweetaśny!!!!! koffam wszystkich ktozy mnie koffająąąą!!! całuski!![/quote] Żal... a co tych trendsetterów to ostro bo zawsze się wydaje ze to takie "babcie" sie na modzie nie znają, a tu zoooonk!!! Nawet lepiej od nas...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 21:44
ohhh kto wyznacza trndy?????JA!!!!!!- KRÓLOWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Becia! zapraszam na moj profilek!!!!!! chyba kazdy zna adresik?? sweetaśny!!!!! koffam wszystkich ktozy mnie koffająąąą!!! całuski!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 17:42
[quote="ilona82_2008"]H&M LUBIE TEN SKLEP,ALE WOLE TERANOVE ZAWSZĘ ZNAJDĘ TAM COŚ DLA SIEBIE.[/quote] Gratuluję, tylko co z tego? ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 16:36
H&M LUBIE TEN SKLEP,ALE WOLE TERANOVE ZAWSZĘ ZNAJDĘ TAM COŚ DLA SIEBIE.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2009 22:33
dla mnie moj styl kreuja Vince Neil Alice Cooper i Steven Tyler z Michaelem Monroe ;]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie