Poradnik doboru kobiecej bielizny

Bielizna jest kluczowym elementem damskiej garderoby.
Poradnik doboru kobiecej bielizny
07.09.2021

Umiejętnie dobrana poprawia proporcje całej sylwetki i dodaje pewności siebie. Przygotowaliśmy poradnik doboru kobiecej bielizny. Sprawdź, na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać przy zakupie biustonosza oraz majtek.

Dlaczego dobrze dobrany biustonosz jest ważny?

Biustonosz jest najważniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym elementem bielizny damskiej. Dlaczego? Często nosimy zły rozmiar, ponieważ zwyczajnie nie potrafimy dopasować odpowiedniego stanika. A dobrze dobrany biustonosz ma ogromne duże znaczenie!

 1. Po pierwsze – poprawia wygląd biustu, co dla wielu pań jest kluczowe. Unosi, podtrzymuje i modeluje piersi, sprawiając, że czujemy się bardziej kobieco.
 2. Po drugie – zapewnia komfort przez cały dzień, dzięki temu nie mamy ochoty go ściągnąć od razu po wejściu do domu.
 3. Po trzecie – wpływa na nasze zdrowie. Nie wszystkie panie wiedzą, że nieumiejętnie dobrany biustonosz może powodować bóle pleców, karku, a nawet dolegliwości żołądkowe!

Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

W jaki sposób wobec tego dobrać odpowiedni biustonosz, który z jednej strony poprawi wygląd biustu, a z drugiej – zapewni komfort noszenia?

 1. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar biustonosza. Biustonosz ma ściśle przylegać, ale nie może uciskać. Należy zmierzyć obwód pod biustem oraz obwód w biuście.
 2. Same miseczki nie mogą deformować piersi. Muszą ładnie okalać biust, będąc kontynuacją jego naturalnej linii.
 3. Ramiączka biustonosza nie mogą spadać z ramion ani ich uwierać. Powinny podtrzymywać piersi, ale nie mogą być zbyt ciasne.
 4. Mostek biustonosza nie może odstawiać: ma dobrze przylegać do ciała.
 5. Jeśli wybieramy biustonosz z fiszbinami, zwróćmy uwagę, czy otaczają całe piersi. Nie mogą wystawać ani wbijać się w ciało.
 6. Zwróćmy też uwagę, czy biustonosz znajduje się na jednej linii. Miseczki powinny znajdować się na tej samej wysokości, co zapięcie biustonosza.

Jak dobrać bieliznę?

Jak zmierzyć obwód po biustem?

Aby zmierzyć obwód pod biustem, należy:

 1. Stanąć prosto, swobodnie oddychając.
 2. Przełożyć centymetr dookoła ciała poziomo i zmierzyć obwód po biustem. Biustonosz jest dość elastyczny, ale nie ściskamy centymetra zbyt mocno, abyśmy mogły oddychać! Centymetr nie może być zbyt mocno naciągnięty, ale też nie może być za luźny.
 3. Biustonosze są wykonane z elastycznego materiału, dlatego zazwyczaj wynik zaokrąglamy w dół do pięciu. Co to znaczy? Jeśli wynik wynosi 78, przyjmujemy rozmiar 75, a jeśli obwód pod biustem jest równy 82 cm, odpowiedni rozmiar biustonosza będzie mieć 80 cm w obwodzie.
 4. Jak sprawdzić, czy dobrze zmierzyłyśmy obwód pod biustem? Wystarczy podnieść ręce – biustonosz nie powinien przesuwać się do góry. Jeżeli pozostaje na swoim miejscu, dokonałyśmy prawidłowych pomiarów!

Jak zmierzyć obwód biustu i określić rozmiar miseczki?

Aby zmierzyć obwód biustu i określić rozmiar miseczki, musimy:

 1. Przełożyć centymetr poziomo dookoła biustu – miarka powinna przylegać w najszerszym punkcie naszych piersi.
 2. Nie ściskajmy zbyt mocno centymetra krawieckiego, aby nie deformować piersi. Należy też uważać, aby centymetr znajdował się na tej samej wysokości z tyłu i z przodu. Jeśli tak jest, możemy zdjąć rozmiar.
 3. Aby obliczyć rozmiar miseczki, od obwodu w biuście odejmujemy rozmiar pod biustem. W systemie rozmiarów europejskich:
 • wynik od 7,9 do 9,9 cm oznacza rozmiar AA,
 • wynik od 10 do 12,5 cm oznacza rozmiar A,
 • wynik od 12,6 do 15 cm oznacza rozmiar B,
 • wynik od 15,1 do 17,5 cm oznacza rozmiar C,
 • wynik od 17,6 do 20 cm oznacza rozmiar D,
 • wynik od 20,1 do 22,5 cm oznacza rozmiar E,
 • wynik od 22,6 do 25 cm oznacza rozmiar F,
 • wynik od 25,1 do 27,5 cm oznacza rozmiar G,
 • wynik od 27,6 do 30 cm oznacza rozmiar H,
 • wynik od 30,1 do 32,5 cm oznacza rozmiar I,
 • wynik od 32,6 do 35 cm oznacza rozmiar J,
 • wynik od 35,1 do 37,5 cm oznacza rozmiar K,
 • wynik od 37,6 do 40 cm oznacza rozmiar L,
 • wynik od 40,1 do 42,5 cm oznacza rozmiar M,
 • wynik od 42,6 do 45 cm oznacza rozmiar N,
 • wynik od 45,1 do 47,5 cm oznacza rozmiar O.

Można też skorzystać z pomocy brafitterki, która pomoże określić rozmiar biustonosza i dobierze odpowiedni model stanika.

Najczęstsze błędy przy doborze biustonosza

Jakie błędy popełniamy najczęściej, kiedy szukamy biustonosza dla siebie?

 1. Wybieramy zbyt szeroki obwód biustonosza, przez co stanik nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli nie podtrzymuje piersi.
 2. Kupujemy biustonosz zbyt mały w obwodzie. Taki stanik powoduje dyskomfort i utrudnia oddychanie; może też podrażniać i odparzać skórę.
 3. Nie zwracamy uwagi na uwierające fiszbiny, które mogą nawet deformować piersi.
 4. Kupujemy biustonosz ze zbyt małymi miseczkami, które powodują „wylewanie się” piersi. Wychodzenie biustu bokiem lub dołem nie jest estetyczne ani zdrowe.
 5. Decydujemy się na za duże miseczki, które przyczyniają się do zwiotczenia biustu.

Dobór odpowiedniego biustonosza

W jaki sposób wybrać idealny rozmiar majtek damskich?

Szukając kobiecej bielizny, musimy również dobrać odpowiedni rozmiar majtek. Zbyt małe uwydatnią mankamenty figury (np. podkreślą boczki), będą też podrażniać okolice intymne. Zbyt duże również nie są najlepszą decyzją – będą się zsuwać i wymuszać konieczność ciągłego poprawiania bielizny.

Aby znaleźć idealny rozmiar majtek, należy zmierzyć obwód bioder, a następnie sprawdzić tabelę wymiarów dla danej firmy. Najważniejsze: nie można ściskać centymetra krawieckiego, ma luźno przylegać do ciała! Jeśli szukamy majtek z wysokim stanem, możemy też potrzebować obwodu talii.

Poradnik doboru kobiecej bielizny – pomagamy w wyborze najlepszego fasonu majtek!

Na koniec powiemy jeszcze kilka słów na temat fasonów majtek. Odpowiednio skrojone mogą zdziałać cuda!

Najpopularniejsze rodzaje majtek to:

 • figi, najbardziej lubiany i najbardziej uniwersalny model, pasuje praktycznie do każdej sylwetki. Charakteryzują się zabudowanym tyłem, który podkreśla kształt pośladków i ładnie przylega do ciała;
 • stringi, idealne do obcisłych spódnic i spodni. Odpowiednio dobrane, nie będą dawać uczucia dyskomfortu. Wbrew przekonaniom nie są przeznaczone wyłącznie dla szczupłych pań, mogą sięgać po nie wszystkie kobiety bez względu na figurę i wiek;
 • tangi, kompromis między figami i stringami. Ich zabudowane boki optycznie wyszczuplają biodra;
 • spodenki, szczególnie polecane dla pań z szerokimi biodrami. Doskonale wysmuklają sylwetkę i maskują wszelkie niedoskonałości.

Dobór kobiecej bielizny nie musi nastręczać trudności. Dzięki naszym wskazówkom bez problemu znajdziesz komfortowy stanik i wygodne majtki. Poczuj się pięknie i kobieco –teraz już wiesz, jak to zrobić. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie