Jakie buty wybrać do chodzenia po górach?

Pamiętaj o kilku kwestiach.
Jakie buty wybrać do chodzenia po górach?
Fot. mat. prasowe
10.09.2019

Wygodne buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów stroju każdego miłośnika pieszych wędrówek górach. W odpowiednio dobranym obuwiu pokonasz wszystkie górskie szlaki nie tylko komfortowo, ale I bezpiecznie. Zmniejszysz ryzyko kontuzji, większa też będzie twoja odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Modele zimowe zapewnia ciepło stopom, z kolei letnie – skuteczną wentylację.

Obuwie trekkingowe z wysoką cholewką i buty specjalistyczne

Do chodzenia po górach najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe z wysoką cholewką, która zapewni kostce stabilizację oraz ochroni przed ewentualnymi urazami. Dodatkowo obuwie stworzone z myślą o górskich wędrówkach posiada również specjalną podeszwę – grubą i ząbkowaną, zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża i amortyzującą wszelkie nierówności terenu. Buty trekkingowe z wyższą cholewką sprawdzą się zarówno podczas dłuższych wypraw, jak i jednodniowej wycieczki po górskich szlakach. Jeszcze wyższym obuwiem od typowego obuwia trekkingowego są buty ekspedycyjne, czyli specjalistyczne, które poleca się na całoroczne wyprawy, zwłaszcza zimowe i w trudnych warunkach. 

fot. Tamara Menzi / Unsplash

Buty trekkingowe letnie i zimowe

Wybierając obuwie dla siebie, warto zastanowić się, kiedy będziemy z nich najczęściej korzystać. Jeżeli bardzo często wyruszacie na piesze wędrówki, kupcie buty całoroczne bądź wybierzcie model typowo letni lub zimowy. Letnie obuwie trekkingowe jest lżejsze, zwykle wyposażone dodatkowo w lekką i przewiewną membranę. Posiadają liczne dziurkowania i ażurowe wstawki, dlatego nie sprawdzą się do chodzenia po wyższych partiach gór, gdzie może zalegać śnieg lub warunki będą bardzo trudne. Zimowe buty trekkingowe są masywniejsze w porównaniu do lekkich modeli. Posiadają miękką wyściółkę chroniącą stopę przed zimnem oraz antypoślizgową podeszwę, dlatego są polecane na trasy trudne, ośnieżone, gdzie na piechurów mogą czekać trudne warunki pogodowe i strome zbocza. 

Obuwie skórzane czy z membraną?

fot. Roman Bintang / Unsplash

Przy wyborze butów trekkingowych warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszego obuwia należą buty z membraną, która skutecznie odprowadza parę wodną z butów, pozbywając się tym samym z nich nadmiaru wilgoci, a dodatkowo w czasie deszczu zapewnia stopie suchość. Alternatywą dla obuwia trekkingowego z membraną są buty całkowicie wykonane ze skóry, które wbrew pozorom również wykazują wysokie właściwości wodoodporne dzięki odpowiedniej impregnacji i natłuszczeniu. Obuwie skórzane, o ile nie posiada poliestrowej wyściółki, jest również bardzo przewiewne i wygodne w noszeniu. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie butów trekkingowych?

Wybierając buty dla siebie, zwróćcie też uwagę na twardość podeszwy, gdyż im jest ona bardziej sztywna, tym buty lepiej sprawdzą się na trudnym terenie, zwłaszcza kamienistym i nierównym. Obuwie trekkingowe o bardziej miękkiej podeszwie lepiej sprawdzi się podczas rekreacyjnych pieszych wycieczek po znacznie łatwiejszych górskich szlakach. 

Pamiętajcie też, że przy mierzeniu butów trekkingowych dobrze mieć na stopach bawełniane skarpetki, z których najczęściej korzysta się w czasie górskich wypraw. Obuwie najlepiej także mierzyć późnym popołudniem lub w godzinach wieczornych.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Nailboutin manicure. Paznokcie inspirowane kultowymi szpilkami to hit tej wiosny
Nailboutin manicure. Paznokcie inspirowane kultowymi szpilkami to hit tej wiosny - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie