Jak dbać o skórzane buty?

Po butach można poznać, jaką jesteś kobietą. Jeżeli chcesz zrobić na innych dobre wrażenie, przeczytaj jak dbać o skórzane obuwie.
Jak dbać o skórzane buty?
Fot. iStock
17.10.2016

Buty to nasza wizerunkowa wizytówka. Można po nich ocenić stan zamożności człowieka oraz to, jaką jest osobą. Czy przejawia zamiłowanie do luksusu i ekstrawagancji, a może raczej ceni skromność i prostotę? Jest niechlujny czy pedantyczny? Bez wątpienia buty zawsze powinny być czyste i zadbane.

Wiele ludzi wychodzi z założenia, że buty to część garderoby, w którą warto zainwestować – w końcu kupujemy je na lata, a nie kilka miesięcy. Dlatego dobrze jest nabywać skórzane obuwie. Nie tylko jest trwalsze, ale wygląda bardziej stylowo i przepuszcza powietrze, co jest istotne dla zdrowia stóp. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Podpowiadamy, jak zadbać o skórzane buty.

 

 

skórzane buty

Fot. iStock

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej

Przede wszystkim trzeba usunąć z butów brud. Zrób to zarówno z powierzchni wierzchniej, jak i od spodu. Zadbaj również o wyczyszczenie drobnych szczelin. Najlepiej użyj w tym celu wilgotnej, bawełnianej szmatki. Jeżeli buty mają sznurowadła, wcześniej wyjmij je i wyczyść. Możesz uprać je w pralce albo ręcznie, w zależności od stopnia zabrudzenia. Dopiero po całkowitym wyschnięciu butów nałóż pastę. Ważne jest także, aby nigdy nie suszyć butów przy kaloryferze. Aby buty zachowały odpowiedni kształt, należy je przechowywać w drewnianych prawidłach. Odpowiednia pielęgnacja butów obejmuje także użycie renowatora. To specjalny środek, którego zadaniem jest usunięcie z butów starych warstw pasty. Stosuje się go ok. co 2-3 miesięce. Jest do nabycia w dobrych sklepach obuwniczych oraz u szewców.

skórzane buty

Fot. iStock

Jak dbać o skórzane buty zimą

Zima nie sprzyja zachowaniu dobrego stanu butów. Sól rozsypywana na jezdniach niszczy je, dlatego zanim wyjdziemy w okresie zimowym na zewnątrz, powinnyśmy poświęcić butom jeszcze więcej uwagi. Przede wszystkim do oczyszczenia butów z zaciekow z soli można użyć szmatki zamoczonej w wodzie z odrobiną detergentu. To pomoże całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń. Po nałożeniu pasty, można zastosować dodatkową wartstwę ochronną w postaci wazeliny albo specjalnego wosku. Dzieki temu ochronimy buty przed negatywnym wpływem wody oraz zabezpieczymy przed mrozem. W przypadku, gdy skończy się pasta, można ewentualnie nanieść wosk do polerowania podłóg. Niektórzy polecają również pastę do polerowania mebli. Jedną z ważnych zasad jest również, aby nigdy nie chodzić w tych samych skórzanych butach dwa dni pod rząd. Po jednym użyciu powinny się przewietrzyć.

Zobacz także: Najładniejsze botki na jesień: Zamszowe, skórzane, klasyczne & sznurowane!

skórzane buty

Fot. iStock

Jak i czym pastować skórzane buty

Po oczyszczeniu i wysuszeniu butów przychodzi czas na pastowanie. W tym celu użyj szczotki z miękkiego włosia. Wcześniej nałóż odrobinę pasty na miękką szmatkę i roprowadź po całej powierzchni buta. Następnie wcieraj ją za pomocą szczotki okrężnymi ruchami. Zacznij od czubka i kieruj się w kierunku obcasa. Potem odstaw buty na kilka minut do przeschnięcia, a następnie zaaplikuj kolejną warstwę, tym razem skupiając się na zagłębieniach oraz szczelinach. Po wyschnięciu należy wypolerować buty. Możesz użyć do tego specjalnej rękawicy, miękkej, bawełnianej szmatki albo rajstop. W przypadku tych ostatnich poleruj bardzo delikatnie. Dzięki temu zabiegowi Twoje buty będą wyglądały niczym po zdjęciu ze sklepowej półki.

skórzane buty

Fot. Thinkstock

Przy wyborze odpowiednich środków pielęgnacyjnych można poprosić o radę sprzedawcę butów, aby pomógł dobrać najlepszy.  Pasta do butów to tak naprawdę minimum, które powinnyśmy zastosować. Należy też zwrócić uwagę, aby była przeznaczona nie do nabłyszczania, ale pucowania czy froterowania. Pasta nabłyszczająca nie impregnuje butów. Oprócz pasty dobrze jest używać renowatora, o którym wspomniałyśmy już wcześniej, wosku i wazeliny – po nałożeniu pasty,  a także kremu do skór z pigmentem na bazie wosku. Jego zadaniem jest wzmocnienie koloru, odżywienie skóry oraz zakrycie niewielkich przebarwień. Używamy go podczas każdego zabiegu pielęgnacyjnego.

Polecamy także artykuł na temat 5 powodów, dla których warto nosić buty z naturalnej skóry.

 

Źródło: www.perfekcyjnawdomu.pl, www.logo24.pl, www.mrvintage.pl

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo