W jakich butach NOGI wyglądają najlepiej? Odpowiedź + trening na zgrabność (SERIE ĆWICZEŃ)

Widomo, że chodzenie na bardzo wysokich obcasach nie jest najzdrowsze: w kość dostają stopy i kręgosłup. A inne buty? Czy są zdrowsze dla naszego ciała?
W jakich butach NOGI wyglądają najlepiej? Odpowiedź + trening na zgrabność (SERIE ĆWICZEŃ)
14.03.2013

KOTURNY

Słabe oparcie dla stopy i brak stabilności to przepis na skręconą lub zwichniętą kostkę, kontuzje pięt i kolan. A na dodatek problemy z kręgosłupem. Jednak koturny to i tak lepszy wybór niż szpilki. Co prawda długotrwałe noszenie nie jest dobrym pomysłem, ale latem można sobie pozwolić na odrobinę ryzyka. Wszak każda zmiana obuwia jest treningiem dla naszych nóg.

Buty w szpic

BALERINY

Nie bez powodu lekkie i bez problemu mieszczące się w torebce balerinki są tak popularne. Oferują dobre podparcie stopy, równowagę i minimalne obciążenia. Są zupełnie w porządku do codziennego noszenia, aczkolwiek dziewczyny, które całymi dniami biegają w szpilkach, mogą odczuwać dyskomfort, gdy niebotyczną wysokość zamieniają na płaskie baletki. Kontuzje pięty i naciągnięcie śródstopia to jedne z najczęstszych problemów w tym przypadku. Na dodatek baletkowaty kształt ogranicza ruch palców i może prowadzić do powstawania halluksów. Aby tego uniknąć, jak najczęściej noś baleriny o szerokim nosku albo po prostu nieco baczniej przyglądaj się przymierzanym modelom. 

Buty na klocku

SANDAŁY NA KLOCKU

Gruby obcas to dobry obcas, twierdzą lekarze. Klocek zapewnia dobre podparcie dla stopy, stabilność i równowagę. Zwłaszcza jeśli buty mają dodatkowo pasek w kostce. Wprawdzie to optycznie skraca łydkę, ale wydłuża czas między wizytami u ortopedy. A to wielki plus! Jasne, że obcas 10 cm i więcej nie jest bezpieczny, nawet gdy jest gruby, więc kupując nowe buty zwróć uwagę na profil podeszwy. Kształt litery "S" jest najmilej widziany.

Klapki

KLAPKI

To nie będzie wielkim zaskoczeniem: klapki w ogóle nie dają oparcia stopom, ale jak twierdzą eksperci, wcale nie są tak straszne, bo mobilizują NOGI do większej pracy i wykorzystywania naturalnych zasobów. Oczywiście pod warunkiem, że nie starasz się w nich biegać albo nie nosisz ich, gdy na dworze ziąb...

Szpilki

SZPILKI

Są prawdziwym wyzwaniem dla większości młodych dziewczyn i początkujących modelek. Problemem jest utrzymanie równowagi, okropny ból nóg i generalny dyskomfort. Cieniuteńka szpilka nie daje najlepszego podparcia dla stopy, więc całe ciało cierpi. Jeśli nie przywykłaś do chodzenia na obcasach i od razu chcesz w nich biegać przez cały dzień: ból kręgosłupa i naciągniecie mięśni masz jak w banku. Aby temu zapobiec, zainwestuj w żelowe poduszeczki do butów. A jeśli to możliwe - zamieniaj wysokie szpilki na niższe obcasy. Z czasem twoje ciało przyzwyczai się i chodzenie na wysokości nie będzie udręką. 

Ćwiczenia na nogi

Antidotum na wszelkie problemy obuwnicze? Ćwiczenia! Podchodź do butów jak do sportu, przygotowując swoje ciało na kolejne rodzaje wysiłku (obuwia). Bardzo ważne jest rozciąganie oraz wzmacnianie stóp i nóg. I oczywiście noszenie zapasowego (wygodnego!) obuwia, szczególnie jeśli planujesz szaloną bieganinę po mieście albo całonocną imprezę. Jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać? Takie, jakie zalecają lekarze.

Rozciąganie ud

WYTRZYMAŁOŚĆ

Gastrocnemius: Usiądź na podłodze z wyciągniętymi nogami. Podnieś palce i zacznij wyginać stopę do sufitu. Złap rękoma za palce, wytrzymaj dwie sekundy. Powtórz 10 raz, wykonuj jedną serię codziennie by wzmocnić łydki. 

Rozciąganie ud: Połóż się na plecach. Zegnij jedną nogę i połóż stopę płasko na podłodze. Wyprostuj drugą i podnieś tak wysoko, jak się da, starając się uzyskać kąt 90 stopni. Postaraj się wyciągnąć uniesioną stopę w stronę sufitu. Wytrzymaj dwie sekundy, powtórz dziesięć razy. Zmień nogę. Wykonuj ćwiczenie codziennie, by rozciągnąć uda i wzmocnić kręgosłup.

Buty

ROZCIĄGANIE

Unoszenie pięty podczas siedzenia: Siądź na krześle, stopy płasko na ziemi. Podnieś jedną piętę bez odrywania palców od podłoża. Możesz zwiększyć opór kładąc obciążenie na udzie. Powtórz 10 razy. Zmień nogę. Wykonuj dwie serie dwa razy w tygodniu. Wzmocnisz łydki i Achillesy. 

Unoszenie pięty podczas stania: Stań ze stopami złączonymi. Podnieś obie pięty jak najwyżej, jak baletnica. Powoli opuść. Powtórz 10 razy. Wykonuj dwie serie dwa razy w tygodniu. Wzmocnisz całe łydki.

Komentarze (50)

Ocena: 5 / 5
24 (Ocena: 5) 26.04.2014 02:08
w kapciach... no przeciez wiadomo,ze w butach na obcasie/szpilkach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2013 19:53
ja mam 179cm wzrostu i nie przejmuje sie tym ze w butach na wysokich obcasach jestem wyzsza od innych pan:P przeciez ludzie widza ze mam wysokie buty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 22:05
Tłuste, samolubne baby do gazu !!! Wiwat eugenika.
odpowiedz
ola (Ocena: 5) 04.09.2013 20:44
choć bym chciała to przy 180cm wzrostu nie zostaje mi nic innego niż płaskie buty :( a tak bym chciała założyć szpilki..
odpowiedz
demotmen (Ocena: 5) 11.07.2013 15:59
zdjecia super facetów :) zapraszam na demotmenpl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo