Piękny i piekielnie seksowny wygląd w dniu ślubu nie jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet o figurach top modelek. Każda z nas, niezależnie od nadliczbowych kilogramów, może wyglądać zjawiskowo na ślubnym kobiercu. Niestety, mając świadomość mankamentów swojej sylwetki, należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam uniknąć stylistycznej wpadki w „godzinie zero”. Na co warto zwracać uwagę wybierając suknię ślubną? Jak pomóc ukochanemu wybrać właściwy garnitur? Oto odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Kolor: Biel, ecru, pudrowy róż
Biel nie jest kolorem sugerowanym puszystym paniom, ale dzień ślubu nie byłby dniem ślubu, a panna młoda panną młodą, gdyby ubrała się w czarną sukienkę! Jeśli masz odrobinę więcej ciałka, zdecyduj się na cieplejszy odcień ecru lub delikatny krem - te barwy każdą kobietę odmładzają, rozświetlają i… są po prostu konieczne w dniu ślubu, niezależnie od kilku nadprogramowych centymetrów w biodrach.
Fason: Bezpieczne kroje Robiąc przedślubne zakupy, warto pamiętać, że najlepsze dla sylwetki są sukienki z pionowymi cięciami podkreślającymi talię. Należy także zwracać uwagę na długość – modna w tym sezonie do połowy łydki jest dopuszczalna tylko w przypadku naprawdę szczupłych i zgrabnych nóg. Lepiej także unikać błyszczących materiałów, które demaskują każdą fałdkę.
Jak dobrać suknię do sylwetki?
Duży biust, szerokie ramiona - najlepsze będą proste fasony eksponujące plecy, a ukrywające dekolt. Zrezygnuj z odważnych gorsetów i sukni z prosto odcinanymi rękawami, które optycznie skrócą twoją sylwetkę.
Krótka szyja - wybierz suknię z delikatnymi ramiączkami, w żadnym wypadku nie decyduj się na kreacje z golfem (czyli zapinane z tyłu na szyi) ani na kolie i obroże.
Szerokie biodra - spraw sobie suknię z mocno zaakcentowaną górą, z dłuższym gorsetem, który sięgnie aż na biodra. Zrezygnuj z obficie marszczonych spódnic i odcinanych w talii gorsetów.
Widoczna ciąża - wspaniale będziesz wyglądała w sukni odciętej pod biustem, wyposażonej w szarfę. Tuszowanie nie ma sensu! Pod żadnym pozorem nie daj się skusić na gorset!
Modele sukien ślubnych zarezerwowane wyłącznie dla pań o nienagannej sylwetce:
Syrena, czyli rozkloszowana na dole poniżej linii kolan, a obcisła na górze.
Princessa, czyli to, co znamy z bajek - bardzo rozkloszowana od wysokości bioder kreacja dopasowana do sylwetki za pomocą tzw. francuskich cięć.
Cygaro, czyli bardzo wąska, nierozszerzana ku dołowi sukienka z rozcięciem ułatwiającym poruszanie się.
Trendy: Co jest modne w tym sezonie?
Zawsze modne są suknie klasyczne, to znaczy proste w fasonie i eleganckie. Lekko podkreślają sylwetkę, są na ramiączkach lub mają gorset. Obecnie popularne są także tiule, koronki i ażury w stylu retro. Dla odważnych - stylizacja XIX-wieczna - bardzo na czasie! Dla jeszcze odważniejszych - zamiast sukni - spodnie. Garnitur w dniu ślubu to wybór przewrotny, choć na swój sposób bardzo sexy!
Wyraźnie wyczuwalny w tym roku trend to długość do połowy łydki w stylu lat 50-tych i 60-tych. Idealny model utrzymany w stylistyce tamtych lat powinien być pozbawiony ramiączek i wyposażony w cieniutki paseczek w talii. Do mody ślubnej przeniknęła także tendencja związana z wykorzystaniem piór. W wielu kolekcjach można znaleźć wyjątkowe modele inspirowane strojem Odetty z Jeziora Łabędziego.
Trendy w męskiej modzie ślubnej nie zmieniają się w tak szybkim tempie, jak tendencje w kobiecej. Od lat panom poleca się garnitury w jasnych kolorach lub (jeśli planowana ceremonia ma być wyjątkowo elegancka) czarne smokingi. Aby strój leżał idealnie nie wystarczy jednak udać się na zakupy do galerii handlowej. Coraz więcej panów przed tym ważnym dniem decyduje się na uszycie garnituru na miarę, wówczas ma gwarancję, że w swoim stroju będzie czuł się dobrze.
„Made to measure” kontra „bespoke”
Planując szycie garnituru, należy uświadomić sobie różnicę między dwoma, często wymiennie stosowanymi określeniami. Made to measure to garnitury pasowane (tzw. krawiectwo półmiarowe) – klient zakłada przykładową formę garnituru, która następnie jest na nim delikatnie poprawiana – dopasowywana. W krawiectwie bespoke, garnitur szyty jest od zera – dokładnie pod wymiar klienta, przez co czyni go niepowtarzalnym. Dodatkowo można poprosić o ozdobienie go inicjałem na kieszonce lub mankiecie.
Jak radzi stylistka z atelier Kubik Bespoke Tailoring, marynarki ślubne najlepiej aby były jednorzędowe, zapinane na dwa guziki, a spodnie pozbawione mankietów. Bardzo istotne jest także dobranie koloru koszuli do sukni panny młodej. Biała męska koszula plus kreacja przyszłej żony w odcieniu kremu lub ecru to połączenie surowo zabronione! Jeśli pan młody postawi na smoking, koszula musi pozostać zupełnie gładka. W przypadku garnituru można pozwolić sobie na nieco więcej swobody i wybrać jedne z dostępnych wzorów – najlepszą fakturą są delikatne paseczki.
Ślubne dodatki męskie
Większość panów preferuje krawaty lub muszki (do smokingu), ale lubiącym się bawić modą można polecić fular, czyli jedwabną chustkę zawiązywaną pod szyją. Dla podkreślenia uroczystego charakteru sytuacji, styliści z Kubik Bespoke Tailoring wpięcie kwiatu w butonierkę lub włożenie chusteczki do kieszonki.
Ile to kosztuje?
Dobrej jakości męski garnitur ślubny to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych, niezależnie od tego, czy decydujemy się kupić go w salonie, czy uszyć na miarę.