Do czego służą małe, metalowe guziczki w dżinsach? Ich funkcja wcale nie jest dekoracyjna

Zagadka rozwiązana.
Do czego służą małe, metalowe guziczki w dżinsach? Ich funkcja wcale nie jest dekoracyjna
Fot. Unsplash
21.12.2021

Większość z nas ma w swojej garderobie co najmniej jedną parę, ale przeważnie jest ich o wiele więcej. Dżinsy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj spodni i trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek wyszedł z mody. I nie ma się co dziwić - są wygodne, wytrzymałe i pasują praktycznie do wszystkich stylizacji.

Zobacz również: Sekretne znaczenie symbolu na metkach, które musisz znać. Dzięki temu zakupy będą o wiele łatwiejsze

Na pewno zauważyliście, że na większości dżinsów znajdują się małe, metalowe guziczki przytwierdzone do kieszeni. Ale wbrew powszechnemu przekonaniu ich funkcja wcale nie jest dekoracyjna. Do czego służą te zagadkowe elementy?

Do czego służą metalowe guziczki przy kieszeniach dżinsów?

Fot. Unsplash

Do czego służą metalowe guziczki przy kieszeniach dżinsów?

Metalowe guziczki przymocowane do kieszeni dżinsów mają swoją własną nazwę - są to nity. Dlaczego są nieodłącznym elementem tego rodzaju spodni?

Wyjaśnienie tej zagadki sięga roku 1873. To właśnie wtedy dżinsy zostały opatentowane przez Jacoba W. Davisa and Levi’ego Straussa. Początkowo tego typu spodnie były produkowane z myślą o robotnikach i pracownikach fizycznych. W związku z tym ich ubrania musiały być wyjątkowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Szybko okazało się, że dżinsy często rozdzierają się właśnie w okolicach kieszeni. Davis i Strauss postanowili wzmocnić spodnie w tych miejscach mocując tam właśnie metalowe guziczki. Ta funkcjonalność przetrwała po dziś dzień i nity są nieodłącznym elementem praktycznie wszystkich rodzajów dżinsów.

Wiedzieliście jaką rolę pełną te metalowe wypustki przy kieszeniach spodni?

Zobacz również: W tym sklepie odzieżowym kupowaliśmy najczęściej w 2021 roku. Ty też masz ubrania tej marki w swojej szafie?

Polecane wideo

Jaka suknia ślubna pasuje do Twojego znaku zodiaku?
Jaka suknia ślubna pasuje do Twojego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 20.01.2022 11:42
Dziecko! Guziczki???!!! Naprawdę??? Ile ty masz latek?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie