Właściciel Zary zamyka ponad 1200 sklepów. Gdzie już nie zrobimy zakupów?

Zara, Bershka, Stradivarius... Które marki ucierpią najbardziej?
Właściciel Zary zamyka ponad 1200 sklepów. Gdzie już nie zrobimy zakupów?
Fot. iStock
12.06.2020

Ostatnie tygodnie były wyjątkowo niekorzystne dla branży odzieżowej. Ma to związek oczywiście z pandemią koronawirusa i zamknięciem sklepów stacjonarnych w centrach handlowych i nie tylko. Marki, które nie prowadziły sprzedaży e-commerce, czyli zakupów przez internetowe platformy, zaczęły notować olbrzymie straty. W fatalnej sytuacji finansowej znalazł się m.in. Primark, którego obroty spadły z 650 mln funtów do zera.    

Zobacz również: Kultowa marka odzieżowa znika z Polski. Wszystko z powodu koronawirusa

Już teraz wiadomo, że po pandemii niektóre marki na dobre znikną z rynku odzieżowego. W wyjątkowo trudnej sytuacji znalazła się m.in. hiszpańska firma Inditex, czyli właściciel takich sklepów jak ZaraBershka, StradivariusPull&Bear czy Massimo Dutti. Inditex planuje zamknięcie na całym świecie aż 1200 sklepów stacjonarnych. 

Inditex, właściciel Zary, zamyka 1200 sklepów przez koronawirusa

Jak poinformowali przedstawiciele Inditexu, grupa ma zamykać przede wszystkim sklepy stacjonarne swoich mniejszych brandów, takich jak Bershka, Stradivarius, Massimo DuttiOysho i Pull&Bear. Z samej Hiszpanii ma zniknąć ok. 300 sklepów, a z innych krajów europejskich kolejne 400. Tyle samo oddziałów Inditexa ma zamknąć się w Azji, a 100 - w obu Amerykach. Ma się to odbyć na przestrzeni dwóch lat.  

W związku z pandemią koronawirusa sprzedaż w grupie Inditex spadła o 44 proc. Jednocześnie zanotowano jednak 50-procentowy wzrost sprzedaży internetowej w pierwszym kwartale 2020 roku. W samym kwietniu wzrost wyniósł aż 95 proc. Z tego względu sprzedaż marek należących do grupy Inditex ma przenieść się do Internetu. Dotychczasowi pracownicy sklepów stacjonarnych mają dzięki temu nie stracić pracy, a znaleźć zatrudnienie w nowych strukturach opartych na e-commerce. 

Zobacz również: 6 sklepów, do których już się nie wybierzemy. Te marki nie przetrwały pandemii

Polecane wideo

Od szarej myszki do influencerki. To nie jest dzieło chirurga, ale makijażysty
Od szarej myszki do influencerki. To nie jest dzieło chirurga, ale makijażysty - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.06.2020 15:08
Nie kupuje ciuchów w internecie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie