W takim stroju nie powinnaś przyjmować kolędy. 7 zakazanych części garderoby

Wizyta duszpasterska wymaga odpowiedniej oprawy.
W takim stroju nie powinnaś przyjmować kolędy. 7 zakazanych części garderoby
Fot. iStock
10.01.2019

Przełom grudnia i stycznia to tradycyjnie czas wizyt duszpasterskich. W całym kraju księża odwiedzają wiernych w ich mieszkaniach, aby lepiej poznać swoich parafian oraz im błogosławić. I przy okazji podreperować budżet wspólnoty, bo mile widziana jest okolicznościowa ofiara. Nie jest to typowe spotkanie towarzyskie, ale raczej modlitewne.

Zobacz również: LIST: „Ksiądz powiedział, że noszenie spodni przez kobietę to obrzydliwość. Ma rację!”

Dla większości z nas ogromnym dylematem przy tej okazji jest nie tylko to, ile włożyć do koperty, ale także - jak się ubrać, by wyglądać stosownie. Teoretycznie nie istnieją żadne oficjalne zasady, które określałyby idealny strój. Praktycznie - niektórzy duchowni często wypowiadają się na temat tego, jak powinna wyglądać kobieta.

Przedstawicielki płci pięknej mają szczególnie utrudnione zadanie. Bo jak prezentować się schludnie, a przy okazji nie doprowadzić do zgorszenia?

Wskazówką niech będą wypowiedzi księży, które swego czasu odbiły się szerokim echem. A także wytyczne publikowane na stronach internetowych wielu parafii. Wynika z nich jednoznacznie, że kobieta powinna wyglądać w określony sposób. Na liście zakazów znalazły się między innymi:

#1 Spodnie

Całkiem niedawno jeden z duchownych przypomniał słowa z Biblii: „Niech mężczyzna nie ubiera się w strój kobiety, a kobieta w strój mężczyzny, bo jest to obrzydliwością w oczach Pana”. Wynika z tego jednoznacznie, że najbardziej odpowiednia będzie spódnica średniej długości. Nie za krótka, ale też nie do samej ziemi. Trzeba się szanować, ale nie wyglądać jak pokutnica.

#2 T-shirt

Jedna z białostockich parafii opublikowała stosowny poradnik, w którym gani kobiety przyjmujące księdza w zwykłym t-shircie. Zdaniem duchownych to strój zbyt codzienny i za mało elegancki. Wizyta duszpasterska wymaga jednak stosownej oprawy, a strój to ważny element.

#3 Kapcie

W podobnych publikacjach temat obuwia jest powtarzany niczym mantra. Pomimo tego, że wciąż jesteś we własnym domu - nie powinnaś czuć się jednak zbyt swobodnie. Przyjęcie tak dostojnego gościa w kapciach może zostać odczytane jako całkowity brak szacunku.

Zobacz również: Jak przyjmować księdza po kolędzie? „Kapcie na nogach są oznaką najwyżej pogardy!”

#4 Skarpetki

Kiedy ściągniesz już niepożądane kapcie - nie myśl sobie, że możesz wystąpić w samych skarpetkach. Założenia obuwia przy gościu wymagają nie tylko duchowni, ale i savoir vivre. W przypadku kobiety najlepiej by były to eleganckie buciki na przynajmniej niewielkim obcasie.

#5 Krzykliwa kolorystyka

Kolędy nie należy mylić ze zwyczajnym spotkaniem towarzyskim. Dom nawiedza przedstawiciel Kościoła, aby modlić się z nami i błogosławić. Z tego powodu strój powinien wyglądać tak, jak gdybyś wybierała się na mszę. Ubrania tylko w stonowanych kolorach.

#6 Spodnie dresowe

Wspomniany poradnik z Białegostoku wymienia spodnie dresowe zaraz po t-shircie i kapciach. W przypadku kobiety to strój szczególnie niedopuszczalny. Po pierwsze - nie ma nic wspólnego z elegancją. A po drugie - to spodnie, które jak ustaliliśmy, nie powinny być elementem damskiej garderoby.

#7 Nadruki

Skoro t-shirty są zabronione, to powinno rozumieć się samo przez siebie. Na wszelki wypadek warto jednak przypomnieć - wszelkiego rodzaju napisy na odzieży wyglądają zbyt frywolnie i nie wpisują się w klimat wizyty duszpasterskiej.

Tak przynajmniej twierdzą niektórzy. A tylko od Ciebie zależy, czy się do tego dostosujesz i zaprosisz duchownego do swojego domu.

Zobacz również: Ta instrukcja to hit! Parafia tłumaczy, jak godnie przyjąć księdza po kolędzie

Kupiły w Internecie wymarzone kreacje. W katalogu wyglądały trochę inaczej
Kupiły w Internecie wymarzone kreacje. W katalogu wyglądały trochę inaczej - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 3.31 / 5
Hahaha (Ocena: 1) 11.01.2019 19:37
Źle skonstruowane pytanie. Powinno brzmieć tak w jakimś stroju nie przyjmiesz pasożyta po kolędzie?
odpowiedz
Alojzy (Ocena: 1) 11.01.2019 19:32
Mój Azor ma przy obroży plakietkę z odpowiednim napisem, tak, że szczęścia życzę przy podejściu do bramy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.01.2019 12:51
Najlepiej nago, jak nas Pan stworzył ?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.01.2019 22:41
Specjalnie na wizytę księdza wyciągnę jedną z moich koszulek z nadrukiem black metalowego zespołu. A co tam, możemy trochę prowokować :D
odpowiedz
Cirilla (Ocena: 1) 10.01.2019 21:16
Jako katoliczka, która przyjmuje kolędę, apeluję do wszystkich: nie dajmy się zwariować, jasne, że do kościoła czy na kolędę należałoby ubrać się schludnie i w miarę możliwości elegancko. Ale czy nasza deklaracja wiary nie jest ważniejsza od tego, jak wyglądamy?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie