Tak oszukują nas sklepy internetowe. Jeden z nich przez przypadek zdradził, jak retuszuje zdjęcia!

Ale wpadka... Zobacz, co miało zostać poprawione w Photoshopie.
Tak oszukują nas sklepy internetowe. Jeden z nich przez przypadek zdradził, jak retuszuje zdjęcia!
źródło: Net-a-Porter (net-a-porter.com)
11.03.2017

Klienci sklepów internetowych doskonale znają tę sytuację. Kupujesz ubranie, które na zdjęciu wygląda idealnie, a otrzymany towar znacznie się od niego różni. Inny odcień, fason, wykończenie, nie układa się tak jak na modelce i tak dalej. Tego ryzyka nie da się uniknąć, bo sprzedawcy do perfekcji opanowali sztukę koloryzowania rzeczywistości. Retuszują już nie tylko modelki, ale i stroje.

Mamy na to ewidentny dowód. Net-a-Porter, jeden z największych sklepów odzieżowych online, zaliczył kilka dni temu spektakularną wpadkę. Na podstronie prezentującej konkretny produkt pojawiło się zdjęcie nieprzeznaczone do publikacji. Na fotografii wciąż widniały wskazówki dla grafika komputerowego. Mówiąc wprost - co powinien poprawić, żeby całość wyglądała lepiej.

Teoretycznie nie ma w tym nic szokującego, bo retusz otacza nas ze wszystkich stron. Nigdy jednak tak jawnie nie pokazano tego procederu.

Zobacz również: Zazwyczaj nosi rozmiar 40. W H&M okazało się, że to zdecydowanie ZA MAŁO (Można się załamać!)

 

Net-a-Porter

źródło: Net-a-Porter (net-a-porter.com)

Tak prezentuje się oryginalna fotografia na stronie produktu. Zdjęcie, wbrew pozorom, nie reklamuje kurtki, torebki, ani wzorzystej spódnicy. Tym razem chodzi o jedwabne skarpetki. Już teraz ujawniamy: te nie miały zostać wyretuszowane, bo i tak słabo je widać.

Kadr wydaje się całkiem poprawny, ale zleceniodawca dostrzegł w nim kilka niewybaczalnych błędów. Wytknął je bezpośrednio na zdjęciu i właśnie ta nieoficjalna wersja trafiła przez przypadek na stronę Net-a-Porter.

Zgadniesz, jakie poprawki planowano wprowadzić
?

Zobacz również: Marketingowe samobójstwo: Zara chce zachęcić klientki do pokochania swoich krągłości. I slogan promuje TAKIM ZDJĘCIEM...

 

Net-a-Porter

źródło: Net-a-Porter (net-a-porter.com)

Tej wersji zdjęcia miał nie zobaczyć nikt, poza działem graficznym firmy. Na fotografii wskazane są szczegóły, które mają zostać poddane retuszowi:

- odchudzenie całej postaci modelki,
- zmniejszenie lewego rękawa, który komuś wydał się zbyt obszerny,
- wyrównanie prawego rękawa, który dziwnie odstaje.

Niby nic w tym szokującego, bo podobne metody stosuje zapewne większość sklepów internetowych. Z tą różnicą, że konkurencja potrafi utrzymać to w tajemnicy. Nieoficjalną wersję zdjęcia usunięto ze strony. Czym ją zastąpiono?

Net-a-Porter

źródło: Net-a-Porter (net-a-porter.com)

W sklepie pojawiła się fotografia przed retuszem, ale bez widocznych wskazówek. To jedyne rozsądne posunięcie w sytuacji, kiedy o sprawie zrobiło się głośno. Firma tłumaczy, że „zdjęcie zostało opublikowane w skutek błędu, a wszystkie notatki dotyczyły jedynie ubrań”.

Czy aby na pewno? Większość komentatorów podejrzewa, że wskazówka „proszę, odchudź” odnosiła się do modelki, a nie jej stroju.

Zobacz również: Macie problem z płaską pupą? Oto modowe triki, które ją zamaskują

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.03.2017 13:52
Ktos z marketingu zostal wylany....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2017 08:59
I o co ten dym? Nie od dziś wiadomo, że ciuchy na zdjęciach są poprawiane jak coś źle wygląda
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo