Co warto wiedzieć o biustonoszu?

Rozmiarówka biustonoszy nie kończy się na obwodzie 85 cm i miseczce D. Ile jest jego rodzajów? Oto bieliźniane statystyki, które musisz poznać!
Co warto wiedzieć o biustonoszu?
17.10.2010

Jak w trosce o kobiece piersi powstała odpowiednia bielizna? O pierwszych biustonoszach czytamy w opracowaniach, dotyczących cywilizacji starożytnej Grecji! Na skutek bólu, odczuwanego przez Greczynki podczas uprawiania sportu, opracowano „apodesmos” lub „mastdeton” – specjalne materiałowe opaski, mające podtrzymywać biust!

Mimo pomysłowości wynalazek starożytnych Greków trudno porównywać do współczesnej wersji biustonoszy. Dziś mamy aż 5 jego odmian (push up, biustonosz półusztywniany, usztywniany, miękki i bezszwowy). Kto zapoczątkował proces odpowiedniego projektowania kobiecej bielizny?

Pierwszy odpowiednik biustonoszy to model opatentowany w roku 1859 w Nowym Jorku przez Henry’ego Leshera. Prototyp dzisiejszych staników powstał natomiast 30 lat później we Francji. Słynny soutien-gorge („podtrzymywacz piersi”) dla pań zaprojektowała kobieta – Herminie Cadolle, której bieliźniana firma istnieje do dziś.

Za pierwszy prawdziwy biustonosz uznaje się jednak rewolucyjną konstrukcję Howarda Hughesa, zaprojektowany dla Jane Russel, występującej w filmie „The Outlaw”. W nowym modelu pojawiły się pierwsze miseczki oddzielające piersi. Aż dziw, że to właśnie dzięki mężczyźnie obecnie istnieje 7 rodzajów samym miseczek! To balkonetka, plunge, half-cup, full-cup, strapless, bandeau, i krój stanika sportowego.

Ile jest dziś rozmiarów stanika? W sumie jest aż 88! Jak to możliwe? Numeracja europejska przewiduje kilka rozmiarów obwodu pod biustem: chodzi o szerokość między 65 cm, a 100 cm. W tym 35-centymetrowym przedziale mieści się aż 8 rozmiarów. Samych miseczek jest 11 – od A do K. Razem z 8 rozmiarami obwodu istnieje, więc 88 rozmiarów stanika!

Jest w czym wybierać!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Piersi to mój zawód

Jak eksponować duży i mały biust?

Komentarze (110)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.03.2011 11:52
Interesujące ciekawostki. Od kiedy odkryłam, że w stanikach liczy się dobry obwód, a nie szeleczki by dobrze wyglądał biust i był porządnie podtrzymany świadomie wybieram modele. Ostatnio udało mi się natrafić na stylowy od Nipplex. Wyglądał na tylko ładnego na zdjęciu, ale okazało się że równie dobrze trzyma piersi :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 00:09
ja mam 80D a mam 15 lat
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.10.2010 20:26
ja mam b ale za to nie są obwisłe,mają ładny kształt(okrągłe jak jabłka) jestem zadowolona.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2010 15:01
ja mam 65H ;D 71cm pod biustem oraz 94 cm w biuscie:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2010 15:00
z miseczki C wpadłam na D dzięki tabletką anty.. Jestem zadowolona a mój narzeczony przeszczęśliwy ;)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo