9 zakazanych imion na świecie. Twoja pociecha może mieć problemy za granicą

Niektóre z nich rzeczywiście są bardzo oryginalne, ale inne - zupełnie zwyczajne.
9 zakazanych imion na świecie. Twoja pociecha może mieć problemy za granicą
Fot. iStock
31.05.2019

Co kraj, to obyczaj. W różnych regionach świata obowiązują inne systemy prawne i religijne, a także panuje inna mentalność i światopogląd. To, co dla nas może być zupełnie zwyczajne i całkowicie zrozumiałe, w innych krajach może wywoływać zdumienie, a nawet zgorszenie. Dlatego przed wyjazdem za granicę zawsze warto dowiedzieć się co nieco o kulturze panującej w danym kraju, aby uniknąć niezręcznego (albo wręcz niebezpiecznego) faux pas. 

Zobacz również: Te imiona z "Gry o tron" biją rekordy popularności! Ale teraz jedno z nich może być bardzo problematyczne...

To dotyczy m.in. kwestii imion. W niektórych krajach rodzice nowo narodzonych dzieci mają dużą swobodę przy wyborze imion dla swoich pociech, podczas gdy inni muszą przestrzegać ścisłych reguł. W wielu krajach istnieją listy imion zakazanych, na które mogą trafić zarówno bardzo wymyślne imiona, jak i te uchodzące za całkiem zwyczajne – wszystko zależy od interpretacji. Sprawdź, jakie imiona i w których krajach świata są absolutnie niedopuszczalne. 

Nutella 

W 2015 roku pewne francuskie małżeństwo chciało dać swojej córce na imię Nutella. Jak argumentowali, mieli nadzieję, że dzięki temu dziewczynka będzie “równie słodka i popularna jak czekoladowy krem”. Jednak francuski sąd stwierdził, że w związku z tym imieniem dziecko będzie skazane na nieprzyjemne docinki pod swoim adresem. Ostatecznie rodzice poszli na kompromis i nazwali swoją córkę “zdrobnieniem” od Nutelli, czyli imieniem Ella. 

Akuma 

W języku japońskim to imię oznacza diabła. Awantura o to, czy rodzice mogą nazywać tak swoje nowonarodzone dzieci przykuła uwagę samego premiera tego kraju. Zdecydowano, że rodzice nie mogą nadawać swoim dzieciom imion, które nie spełniają pewnym norm prawnych. Imię Akuma zostało oficjalnie zakazane. 

Fot. iStock

Anal 

Nowa Zelandia walczy z nietypowymi imionami dla dzieci już od 1995 roku. Wtedy właśnie wprowadzono zapis prawny, w myśl którego nie można nadawać dzieciom imion, które nawiązują do oficjalnych tytułów albo są uważane za obraźliwe. Jednym z imion, które zdecydowanie zaliczają się do tej ostatniej kategorii jest bez wątpienia Anal, wywołujące skojarzenia ze stosunkiem analnym.  

Robocop 

Meksykanscy urzędnicy wzięli pod lupę rejestr urodzeń ze stanu Sonora. Na tej podstawie stworzyli listę imion, które od tej pory będą zakazane w tym regionie. Jednym z nich jest imię Robocop, nawiązujące do postaci filmowego RoboCopa, policjanta-cyborga. Oznacza to, że w Meksyku żyje co najmniej jeden mały Robocop. 

Harriet 

To imię trafiło na czarnej liście w Islandii. Wszystko z powodu alfabetu i gramatyki tego kraju. W języku islandzkim imienia Harriet nie da się odmienić, dlatego rodzice nie mogą nadawać tego imienia swoim dzieciom. Co ciekawe, w języku islandzkim nie występują litery “c” oraz “z”, w związku z tym imiona zawierające te znaki są automatycznie odrzucane. 

Metallica 

Rodzice tej szwedzkiej dziewczynki musieli być wielkimi fanami amerykańskiego zespołu metalowego. Metallica została ochrzczona tym imieniem, ale ostatecznie szwedzcy urzędnicy uznali, że jest ono nieodpowiednie. 

Linda 

Dla osób z krajów anglojęzycznych imię Linda jest pewnie jednym z bardziej powszechnych i nie wzbudza żadnych kontrowersji. Zupełnie inaczej jest w Arabii Saudyjskiej. W 2014 roku ten kraj przedstawił oficjalną listę imion zakazanych. Znalazło się na nim właśnie imię Linda. Powód? Skojarzenia z kulturą zachodnią. 

Fot. iStock

Nirvana 

Imię nawiązujące do kultowego zespołu grunge’owego (albo do buddyzmu) jest jednym z ponad 20 tys. zakazanych imion w Portugalii. 

Sarah 

Sarah pisana z “h” na końcu jest niedopuszczalnym imieniem w Maroku. Rodzice z tego kraju, którym urodzi się dziecko, muszą wybrać dla niego imię, które będzie wpasowywać się w “marokańską tożsamość”. Sarah to zakazana opcja, ponieważ pisownia z literą “h” nawiązuje do języka hebrajskiego. Z kolei arabska forma tego imienia, czyli Sara, jest już jak najbardziej dopuszczalna. 

Zobacz również: Niezwykłe imiona, które nawiązują do kosmosu

Polecane wideo

To dziecko nie ma żadnych wad. Twarzy tej dziewczynki długo nie zapomnisz
To dziecko nie ma żadnych wad. Twarzy tej dziewczynki długo nie zapomnisz - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 02.06.2019 21:23
Ludzie nazywają swoje córki Mercedes, June, April czy Apple, i nikt jakoś nic nie mówi, a imię Nutella czy Linda sieje jakąś dziwną odrazę. Bez sensu.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 31.05.2019 06:52
Gdzie w imieniu Harriet jest c albo z ???
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie