Jak dobrać garnitur do sylwetki? 6 najważniejszych wskazówek, na co zwrócić uwagę

Prezentujemy 6 wskazówek, dzięki którym zakup idealnego garnituru okaże się prostym i przyjemnym procesem.
Jak dobrać garnitur do sylwetki? 6 najważniejszych wskazówek, na co zwrócić uwagę
09.07.2018

Można stwierdzić żartobliwie, że są dwa rodzaje mężczyzn: tacy, którzy regularnie noszą garnitury i mają ich w swojej szafie co najmniej kilka rozmaitych fasonów i kolorów, oraz tacy, którzy garnitury zakładają  tylko na specjalne okazje, a kupno kolejnego egzemplarza to dla nich nie lada wyczyn. Niemniej jednak, jedni i drudzy powinni kierować się tymi samymi zasadami podczas wyboru nowych spodni czy marynarki.

1. Marynarka

O fakcie, czy garnitur dobrze leży i elegancko podkreśla atuty męskiej sylwetki, świadczy – przede wszystkim – odpowiednio skrojona marynarka. Błędem jest twierdzenie, że takową można dostać jedynie u profesjonalnego krawca. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych fasonów, więc dobór odpowiedniego to tylko kwestia wiedzy, na co zwrócić uwagę podczas maratonu po sklepach. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze wskazówki, które przydadzą się w trakcie zakupów.

2. Ramiona i rękawy

Ramiona marynarki powinny naturalnie układać się na sylwetce i nie mogą się wypychać ani zaokrąglać. Niektóre fasony marynarek mają wszyte w tym miejscu dodatkowe wypełnienia, które dodają objętości – jednak bardzo postawni panowie powinni ich raczej unikać, bo niepotrzebnie dociążą sylwetkę. Rękawy natomiast powinny gwarantować swobodę ruchów, ale nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Idealnie, jeśli sięgają do nadgarstków, a spod nich wystają maksymalnie 2 centymetry mankietów koszuli.

3. Kołnierz, klapy i zapięcie

Kołnierz marynarki nie powinien odstawać, a gładko przylegać do kołnierzyka koszuli. Klapy natomiast nie mogą odstawać od klatki piersiowej. W zależności od budowy ciała można zdecydować się na marynarkę dwurzędową, która optycznie wyszczupli sylwetkę. Należy jednak pamiętać, że taka marynarka powinna być zawsze zapięta na wszystkie guziki. Szczupłym i drobnym panom polecamy modne garnitury slim fit – dopasowana w talii marynarka pomoże zachować właściwe proporcje sylwetki i podkreśli atuty męskiej urody.

4. Spodnie – najlepsza szerokość i długość

Spodnie nie mogą być ani za ciasne, ani za szerokie – marszczenie się materiału powyżej zapiętego paska jest niedopuszczalne. Aby spodnie idealnie się układały, dobrze jest je poddać lekkim poprawkom krawieckim, jak chociażby skróceniu. Powszechnie panuje przeświadczenie, iż nogawki powinny sięgać do obcasów butów – nie jest to błąd, ale przy modzie na dopasowane garnitury slim fit, zasada ta jest po prostu nieaktualna. Wąskie nogawki powinny jedynie dotykać butów i nie powinny się marszczyć ani załamywać więcej niż w jednym miejscu. Jeśli jest inaczej, to znak, że spodnie są za długie.

5. Tkanina i kolor

Chociaż kolor i rodzaj tkaniny, z której uszyty jest garnitur, mogą wydawać się kwestią drugorzędną, to – wbrew pozorom – wcale nie mniej istotną niż jego fason. Grube wełny o mięsistych splotach mogą dodawać figurze objętości, więc panowie o krępej budowie ciała powinni ich raczej unikać. Podobnie jest z kolorami: ciemne optycznie wyszczuplają, a noszenie garniturów w ciemnych barwach to trik, który doskonale sprawdzi się u panów chcących ukryć kilka dodatkowych kilogramów. Modne męskie garnitury w klasycznych, ponadczasowych kolorach można znaleźć na przykład tutaj https://www.lancerto.com/kolekcje/garnitury.html

Nie można jednak zapomnieć, że krojem czy kolorem garnituru nie da się sylwetki w całości zmienić, a jedynie delikatnie poprawić.

6. Dodatki

Powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach, znajduje odzwierciedlenie w kwestii doboru garnituru oraz stosownych dodatków. Czasem tak pozornie nieistotny drobiazg, jak pasek, krawat czy poszetka mogą mieć wpływ na postrzeganie całej stylizacji. Panowie korpulentni powinni zrezygnować z poziomych podziałów sylwetki – jak kontrastowe zestawienie spodni z marynarką – u nich lepiej sprawdzą się całe garnitury utrzymane w jednej tonacji. Postawni mężczyźni mogą też śmiało postawić na linie pionowe: szelki zamiast paska czy wyraźny kant w spodniach i brak mankietów przy nogawkach to dobre pomysły przy takiej budowie ciała. Kolor i wzór poszetki czy krawata to kolejne szczegóły, których nie powinno się bagatelizować podczas poszukiwania garnituru.

Podsumowując, idealny garnitur to taki, który nie tylko dobrze układa się na sylwetce, ale też taki, w którym mężczyzna dobrze się czuje. Kolor i tkanina odrywają przy tym równie ważną rolę, co fason i rozmiar marynarki oraz spodni. Jeśli rzadko nosisz garnitury – postaw na uniwersalny krój w neutralnym kolorze, jeśli natomiast jesteś prawdziwym miłośnikiem garniturów, odważ się na odrobinę szaleństwa – soczysty kolor, a może wyrazista krata? Wybór należy do ciebie! Jeśli zainteresował cię ten artykuł, więcej informacji dotyczących doboru garnituru do typu sylwetki znajdziesz na stronie: https://www.lancerto.com/poradnik/jak-dopasowac-garnitur-do-typu-sylwetki

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Malwina (Ocena: 5) 24.06.2019 15:28
Patrząc na to, co oferuję dzisiejsze sieciówki/sklepy z modą męską, bardzo ciężko jest znaleźć idealnie pasujący garnitur. Przy niestandardowej budowie sylwetki jest to wręcz niemożliwe, a po co przepłacać za dodatkowe przeróbki. Moim zdaniem najlepiej jest od razu uszyć garnitur na miarę. Mój mąż, który jest bardzo szczupłym mężczyzną, swój garnitur ślubny miał szyty na miarę w atelier Vratelli i byliśmy bardzo zadowoleni z finalnego look'u. Mąż bał się, że będzie wyglądał za chudo, a w tym garniturze było całkowicie na odwrót — sylwetka fajnie wyglądała, wszystko ładnie leżało. Pani projektantka poleciła uszycie garnituru metodą semi Bespoke i sprawdziła się ona w 100%. Co więcej, garnitur uszyty jest z najwyższej jakości tkanin i będzie mężowi służył latami!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie