Praca zagranicą - dlaczego nie Holandia?

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukiwani są wszelkiego rodzaju specjaliści, z doświadczeniem, najlepiej w młodym wieku.
Praca zagranicą - dlaczego nie Holandia?
25.09.2017

Jednak mało kto jest chętny, by przyjąć młodego człowieka, który dopiero zaczyna pracę w swym zawodzie, a więc nie miał jeszcze okazji zdobyć w niej bogatego doświadczenia. Coraz częściej można zauważyć zjawisko migracji w naszym kraju, głównie migracji zewnętrznej, w celach zarobkowych, ze zdecydowaną przewagą osób młodych, niedoświadczonych, ale z wyuczonym zawodem.

Praca jaką wykonują takie osoby zagranicą (przeważnie zupełnie niezwiązana z tym, do czego byli przygotowywani) zapewnia im o wiele lepsze zarobki, niż praca w zawodzie w Polsce. Niestety młode pokolenia często poświęcają możliwość zdobycia doświadczenia na rzecz wysokich zarobków, gdyż bardzo rzadko są w stanie połączyć obie sprawy w jednej pracy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak często wynikają z pomocy osób spokrewnionych czy znajomych.

 

Jak szukać?

Jeśli chodzi o pracę za granicą, może się wydawać, że znajomość języka angielskiego jest niezbędna – i jest to jak najbardziej trafne stwierdzenie. Obecnie znaczna część społeczeństwa jest w stanie porozumieć się za pomocą tego języka lub przynajmniej jest w stanie zrozumieć co się do nich mówi, szczególnie jeśli mówimy o osobach, które niedawno skończyły szkołę, gdzie język ten otaczał ich cały czas. Jednak biorąc pod uwagę, że w chwili obecnej w niektórych zakładach zatrudniani są głównie nasi rodacy, to otaczać nas może również język polski, więc w kwestii porozumienia się nie ma większych problemów. Oczywiście znajomość języka z pewnością nam pomoże nie tylko znaleźć lepsze stanowisko, ale w dodatku zawrzeć nowe znajomości, które nieraz przydają się w przyszłości.

Załóżmy, że chcemy podjąć pracę zagranicą – od czego powinniśmy zacząć, gdzie szukać, czy warto ufać ogłoszeniom w Internecie? W przypadku, gdy nie posiadamy możliwości zasięgnięcia porady osoby doświadczonej w danym środowisku, sprawa wygląda nieco trudniej, lecz nie działajmy pochopnie. Z pewnością ogłoszenia w Internecie potrafią być nieraz bardzo interesujące i zachęcające, ale nie ufajmy wszystkiemu co w tam znajdziemy. Jeśli chcemy podjąć współpracę z agencją pracy zagranicznej, warto na samym początku zapoznać się z opinią na ich temat, ale także należy potwierdzić ich działalność jakimiś dokumentami czy certyfikatami. Zdecydowanie agencje z doświadczeniem i z rozpoznawalną nazwą będą podstawowym wyborem, gdyż są już sprawdzone, pewniejsze niż jakakolwiek nowo założona, szczególnie jeśli informacje na jej temat są mocno okrojone lub nie ma ich prawie wcale. Nie warto ryzykować, gdyż oszustwa zdarzają się na każdym kroku, a niektóre agencje mogą wykorzystać nasz brak doświadczenia w poszukiwaniu pracy.

Kogo potrzebuje rynek?

Bardzo duże zapotrzebowanie jest na różnego rodzaju specjalistów takich jak: stolarze, elektrycy, hydraulicy, szczególnie jeśli mowa o Holandii, która obecnie gości znaczną liczbę osób z naszego kraju. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ nie od dziś Holandia słynie z dobrych warunków zarobkowych, oferując wysoki poziom życia. Jest to na pewno interesujące miejsce dla młodych ludzi do doskonalenia swoich umiejętności, zdobywania doświadczenia, a także szlifowania języka obcego w fachowych kręgach. Jeśli mowa o pracy w Holandii, warto na pewno wspomnieć o firmie Jobxion, która działa na terenie tego kraju już od ponad dwunastu lat i daje porady o pracy w Holandii. W Polsce jest obecna od 2015 roku, rozwijając swoją działalność w różnych regionach kraju. Są jedną z nielicznych agencji zajmujących się rekrutacją osób o konkretnych profilach zawodowych. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest to, że oprócz zapewnienia miejsca pracy i zakwaterowania oferują różne kursy zawodowe oraz naukę języka niderlandzkiego, co może zaowocować w przyszłości w przypadku chęci rozwijania się na rynku holenderskim. Warto podkreślić, że działają tylko w jednym sektorze rynku – budowlanym, co sami przedstawiają jako jeden z kluczowych czynników ich sukcesu.

Polak potrafi!

Polscy fachowcy, szczególnie z dużym doświadczeniem, są bardzo doceniani na rynku zagranicznym. Zmienia się samo postrzeganie ludzi pracujących w branży budowlanej, zwłaszcza jeśli chodzi o wymienione wcześniej zawody, które są deficytowe zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W przypadku młodzieży w wieku od 16 lat istnieje możliwość podjęcia praktyk zawodowych po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum, a także sposobność odbycia pracy wakacyjnej z ewentualną szansą na przedłużenie kontraktu.

Praca za granicą jest coraz częstszą opcją dla ludzi młodych, którzy poszukują dobrze płatnej pracy, jednak nie znaczy to, że musimy zapominać o naszym wyuczonym zawodzie. Istnieje wiele opcji, a zależy jedynie od nas, czy te opcje dostrzeżemy i wykorzystamy. Należy pamiętać także, by przed podjęciem niepewnych działań szukać pomocy u osób zaznajomionych z tym środowiskiem i ewentualnie pytać o porady. Zawsze najtrudniejszy jest początek – i to od nas zależy kiedy będzie on już za nami.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo