Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?

To nie tak proste, jak w przypadku obuwia skórzanego, ale możliwe.
Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?
Fot. iStock
07.12.2016

Nie od dziś wiadomo, że kupując buty warto wybrać te nieco większe. Z czasem materiał może się skurczyć. Zamiana cienkich rajstop na grube skarpety też robi swoje. Wtedy wymarzone obuwie, zamiast sprawiać radość - wywołuje cierpienie. Już nawet kilka milimetrów robi różnicę.

W przypadku butów skórzanych sprawa jest ułatwiona. Naturalny materiał jest na tyle elastyczny, że obuwie można powiększyć nawet o cały rozmiar. Z tworzywami sztucznymi już tak łatwo nie pójdzie. Te szybko się odkształcają, odbarwiają, a nawet pękają.

Co nie oznacza, że nic nie da się zrobić. Poznaj kilka sprawdzonych i w miarę bezpiecznych metod.

 

rozciąganie butów

fot. Thinkstock

Rozciąganie butów z tworzywa sztucznego

Pamiętaj, że obuwie wykonane z tego typu materiału zachowuje się zupełnie inaczej, niż skórzane. Nie wszystkie sposoby rozciągania sprawdzą się w tym przypadku. Niektóre mogą je wręcz zniszczyć.

Wilgotna skarpeta

Metoda uniwersalna, która sprawdzi się także przy tworzywie sztucznym. Załóż na stopy grube skarpety, zwilż je wodą (mają być wilgotne, ale na pewno nie ociekać) i wsuń do butów. Chodź w nich nawet przez kilka godzin.

Spirytus lub denaturat

Namocz wacik jedną z tych substancji i natrzyj buty od środka. Następnie wypchaj je solidnie zwiniętymi gazetami i pozostaw nawet na 2-3 dni. Pamiętaj, że jasne wykończenie obuwia może się przebarwić od farby drukarskiej.

 

rozciąganie butów

fot. Thinkstock

Zamrożona woda

Sposób ten sprawdza się w przypadku butów ze skóry, ale nie zaszkodzi spróbować ze sztucznym materiałem. Do butów włóż szczelne woreczki, które następnie należy napełnić wodą. Pakunek ma wypełnić obuwie. Następnie włóż je do zamrażarki. Z wody powstanie lód, który odrobinę rozciągnie materiał.

Krem

Najpierw wykonaj test, nakładając od wewnątrz buta odrobinę kremu nawilżającego. Jeśli nie dojdzie do przebarwień i materiał nie zostanie uszkodzony - możesz je wysmarować całe grubą warstwą (także od środka). Następnie włóż do nich stopy odziane w grube skarpety i chodź jak najdłużej po domu.

 

rozciąganie butów

fot. Thinkstock

Szewc

Można spróbować, ale nie gwarantujemy sukcesu. Specjalista z powodzeniem rozciągnie naturalnie skórzane buty nawet o 1-1,5 rozmiaru. W przypadku obuwia sztucznego efekt nie będzie tak spektakularny. Jeśli zależy Ci nawet na kilku milimetrach, a inne sposoby nie działają - zaryzykuj.

Gorąca woda

Sposób radykalny i potraktuj go jako ostatnią deskę ratunku. Wlej do wiaderka lub większej misy gorącą wodę, a następnie umieść w środku buty. Nie mocz ich całych - wystarczy, że zanurzysz czubki. Po jakimś czasie sztuczny materiał stanie się plastyczny. Wtedy załóż je na nogi. Uwaga: może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.

 

rozciąganie butów

fot. Thinkstock

Prawidła

Efekt nie będzie widoczny natychmiast, ale cierpliwość czasami popłaca. Włóż do butów prawidła (najlepiej ciężkie, masywne i drewniane) i pozostaw nawet na kilka dni. Wszystko zależy od materiału, ale całkiem możliwe, że obuwie rozciągnie się o kilka milimetrów.

Konsekwencja

Jeśli któraś z metod okaże się skuteczna - nie odstawiaj rozciągniętych butów w kąt. Noś je jak najczęściej i jak najdłużej (przynajmniej na początku). Sztuczne materiały mają tendencję do powrotu do dawnego kształtu. W ten sposób temu zapobiegniesz.

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.12.2016 10:38
Iść do szewca... po prostu. Po ciąży rozmiar stopy zmienił mi się z 39 na 39,5. Rozmiar 40 za duży, 39 ciasny, większość butów sportowych, trampek, botków zanoszę do szewca i on na kopytku rozciąga but. Koszt 20 zł, a ja mam wygodne buty, które nie obcierają.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2016 00:38
wilgotne skarpety i kilka godzin w bucie... SERIO? Witaj grzybico.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo