Czym jest Black Friday i dlaczego Ameryka za nim szaleje?

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące amerykańskiego szału zakupowego, który przypada na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Ten szczególny dzień jest nazywany Czarnym Piątkiem i jest prawdziwym wydarzeniem dla wszystkich zakupoholików i amatorów rekordowych wyprzedaży.
Czym jest Black Friday i dlaczego Ameryka za nim szaleje?
18.10.2016

Czarny Piątek naprawdę czarny?

Czarny Poniedziałek, Czarny Wtorek czy Czarna Środa oraz inne określone jako czarne zapisały się w historii jako tragiczne lub bardzo negatywne chwile, jednak nazwa Black Friday nie jest związana z żadnym smutnym wydarzeniem. Wręcz przeciwnie. Uważa się, że Czarny Piątek pochodzi od koloru atramentu, którym księgowi i sprzedawcy odnotowywali zyski w swoich księgach. Koloru czerwonego używali bowiem do podkreślania strat. Wyprzedaże towarów oraz obniżki cen generowały znaczne dochody, dlatego przedsiębiorcy mogli nareszcie sięgnąć po długopis czy pióro z czarnym tuszem.

Na czym polega fenomen Czarnego Piątku?

Fenomen Czarnego Piątku polega przede wszystkim na ogromnych przecenach i wielkich wyprzedażach, które punkt kulminacyjny osiągają w dzień po Święcie Dziękczynienia, sprowadzając do sklepów i centrów handlowych niewyobrażalne rzesze klientów żądnych zakupów i niewyobrażalnie niskich cen. Kupowanie najróżniejszych towarów podczas Black Friday nieco przypomina polowanie, ponieważ niejednokrotnie decyduje tu zasada siły i sprytu. W czasie czarno-piątkowych wyprzedaży dochodzi bowiem do utarczek (nie tylko słownych), a większość zakupów odbywa się w myśl zasady kto pierwszy, ten lepszy. W sklepach ustawiają się kolejki osób marzących o kupnie produktów w naprawdę korzystnych cenach. Wszystko to sprawia, że Black Friday to nie tylko dzień wielkich przecen, ale także czas silnych emocji i adrenaliny, które pozytywnie wpływają na jesienną chandrę.

W Polsce na Black Friday promocje szykują także sklepy internetowe. Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Dlaczego Amerykanie szaleją za Black Friday?

Po pierwsze dlatego, że podczas Czarnego Piątku mogą kupić niemal wszystko, o czym marzą, w dodatku w naprawdę przystępnych cenach. Przeceny sięgają bowiem nawet 90%, a oferty promocyjne pozwalają na złapanie prawdziwej okazji. Po drugie Amerykanie uwielbiają imprezy masowe, happeningi i przeróżne akcje marketingowe. Czują się w ich czasie jak ryba w wodzie, dlatego  z radością biorą w nich udział. Po trzecie polowanie na okazje bez wątpienia podnosi poziom adrenaliny i wprowadza nowe emocje do codziennej rutyny, a walka o skorzystanie z jak najlepszej promocji sprzyja rywalizacji, którą chyba wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, lubimy.

Nie tylko Amerykanie uwielbiają świąteczny szał zakupów, który wzbudza wiele emocji i dostarcza adrenaliny do szarej codzienności. Dodatkowa energia płynąca z polowania na wyjątkowe okazje urozmaica długie i ponure listopadowe dni, dlatego mieszkańcy Stanów Zjednoczonych z wypiekami na twarzy czekają na dzień następujący po Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek spędzają na zakupowym szaleństwie, które poprawia im humor i przynosi wiele satysfakcji (jeśli oczywiście uda się upolować wymarzony towar). W tym roku Black Friday wypada 25 listopada, warto jednak wcześniej się do niego przygotować i sprawdzić, co oferują nasze ulubione sklepy.

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie