Latem też trzeba uważać na przeziębienie!

Chociaż przeziębienie zwykle nie jest niebezpieczne, to potrafi uprzykrzyć nam życie.
Latem też trzeba uważać na przeziębienie!
Przeziębienie latem? To możliwe!
29.06.2016

Łagodne początki

Przeziębienie, czyli wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych, to jedna z najczęściej atakujących nas chorób. Nic dziwnego – wywołać ją może ponad 200 różnych rodzajów wirusów, a zarażenie się nią jest bardzo proste. Wystarczy samo przebywanie w pobliżu zarażonej i kaszlącej lub kichającej osoby, czy też dotknięcie zainfekowanej poręczy np. w autobusie. W dodatku nieodpowiednia dieta oraz nadmierny stres osłabiają nasz układ odpornościowy, przez co o wiele łatwiej „łapiemy” przeziębienie. Początki choroby zwykle są niespecyficzne: czujemy się bardziej zmęczone i rozdrażnione. Pierwszym dość charakterystycznym sygnałem jest drapanie oraz uczucie suchości w gardle, stopniowo przechodzące w ostrzejszy ból. Pojawić się może również stan podgorączkowy, a niekiedy nawet gorączka dochodząca do 38 stopni Celsjusza. Na tym etapie warto sięgnąć po lek zwalczający objawy przeziębienia, który uderza w przyczynę ich wystąpienia, czyli stan zapalny. Ból gardła i uciążliwe drapanie pomogą złagodzić także pastylki do ssania czy specjalne spraye.

Gdy choroba się rozwija

W ciągu 4-6 dni od zauważenia pierwszych objawów przeziębienie stopniowo się rozwija. Dzięki temu możemy odróżnić je od grypy, której symptomy od początku są mocno nasilone i pojawiają się gwałtownie. Oprócz bólu gardła po kilku dniach możemy zauważyć katar – na początku jest on wodnisty, później często staje się gęsty i mamy uczucie zatkanego nosa, w szczególności nocą trudno jest nam oddychać. Współtowarzyszącym objawem może być ból głowy, a także uciążliwy ból zatok. Kolejnym istotnym symptomem jest kaszel. Na początku choroby zwykle mamy do czynienia z tzw. kaszlem suchym – jest on świszczący, wiąże się z uczuciem suchości i drapania w gardle. Stopniowo zmienia się w kaszel mokry, nazywany też produktywnym – w tym przypadku odkrztuszamy spore ilości wydzieliny. Jak radzić sobie z dolegliwościami na tym etapie przeziębienia? Warto wciąż przyjmować leki przeciwzapalne, a także obkurczające błonę śluzową nosa, które pozwolą nam swobodnie oddychać. Leczenie kaszlu zależy od jego rodzaju: przy kaszlu suchym zażywamy preparaty łagodzące odruch kaszlu, natomiast przy mokrym – preparaty ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny.

Wygraj z przeziębieniem!

Przeziębienie trwa zazwyczaj około tygodnia. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, być może uda nam się skrócić nieco czas jego trwania; czasem katar lub lekki ból gardła towarzyszyć nam będą przez dłuższy czas. Najistotniejsze jest jednak redukowanie do minimum nieprzyjemnych objawów – dzięki temu nie będziemy musiały rezygnować z codziennych aktywności. Pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów oraz odpoczynku; pozwoli to naszemu organizmowi szybciej się zregenerować i odzyskać siły. Jeśli objawy nie ustępują przez długi czas lub nasilają się, udajmy się do lekarza – być może doszło np. do bakteryjnego powikłania.

Przeziębienie to pospolita choroba, na którą chorujemy nawet kilka razy w roku – jesteśmy na nią narażeni również w okresie wakacji! Warto wiedzieć, jak redukować objawy, aby nie przeszkadzało nam ono w realizacji codziennych zadań.

Materiał powstał we współpracy z marką Modafen

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
nojka (Ocena: 5) 18.08.2016 19:08
Mój syn właśnie się przeziębił w największe upały. Strasznie długo to trwało, już myślałam, że się skończy zapaleniem oskrzeli, ale w końcu po kolejnej wizycie u pediatry dostał syrop przeciwzapalny fosidal i ten skutecznie wyleczył kaszel i przeziębienie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo