Zdrada - jakie są jej przyczyny?

18 Marca 2009

Psychoanalitycy twierdzą, że "skakanie z kwiatka na kwiatek", czyli rozwiązłość seksualna, jest wynikiem niskiej samooceny i zaburzonego poczucia własnej wartości.

Zdrada - jakie są jej przyczyny?

Według psychoanalityków, „skakanie z kwiatka na kwiatek”, czyli rozwiązłość seksualna, wynika z niskiej samooceny i zaburzonego poczucia własnej wartości. I właśnie to dążenie do zmiany partnerów seksualnych ma podnieść opinię na własny temat. Ale, co ciekawe, tyczy się to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Dlaczego mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety?

Zazwyczaj robią to wtedy, kiedy uważają swoje małżeństwo za monotonne, nudne, a żona ciągle odmawia. Ciekawe jest to, iż ochota na romans zwiększa się u panów, których partnerki zaszły w ciążę. Jako możliwe przyczyny takiej sytuacji badacze wskazywali mniejsze zainteresowanie seksem u ciężarnych kobiet oraz stres związany z przejściem od życia we dwójkę do pojawienia się dziecka. Dodatkowy wpływ może mieć wygląd i rozciągnięcie pochwy. Po porodzie jest ona większa i mężczyzna nie odczuwa takiej przyjemności z seksu jak wcześniej.

Ponadto mężczyźni zdradzają, gdy czują, że obce kobiety ich adorują. A że facet jest jak małe dziecko, które łatwo do czegoś przekonać, dając mu lizak, tak dorosły mężczyzna jest bardzo łasy na wszelkie oznaki zainteresowania płci przeciwnej. Gdy flirtowanie posunie się o krok za daleko, żaden facet się nie wycofa. Dlaczego? Bo to takie niemęskie...

Zdrada jest jednak bardziej kosztowna dla panów, którzy łożą na dwie rodziny.

Według szacunków, aż 30 - 60% żonatych mężczyzn jest niewiernych, zaś 20 - 50% kobiet zdradza swojego męża. Z tego wynika, że prawie każdy partner był zdradzany lub będzie zdradzał. I nie są to czcze słowa. Z tych samych badań wynika, że częściej romansują mężczyźni, ale nie jest to dla nich równoznaczne z zaangażowaniem emocjonalnym. Z reguły są to relacje oparte na seksie, nie na uczuciach.

Kobiety wykazują większą skłonność do wybaczania "skoków w bok" swojemu partnerowi. Jednak kiedy to one wpadają w ramiona innego mężczyzny, często się angażują w relację i decydują na rozwód. Z punktu widzenia psychologii, o czym zresztą wspomnieliśmy wcześniej, kobieta ma mniej do stracenia. Opuszczając partnera, nawet jeśli ma z nim dzieci, odchodzi z tą „lepszą częścią rodziny”.

Jeśli zaś chodzi o zdradę emocjonalną, jest ona bardziej skomplikowana. Jej wystąpienie oznacza dla kobiety całkowite wycofanie się mężczyzny ze związku. W efekcie, on przestaje na nią łożyć i finalnie - zostaje sama.

Większą wrażliwość mężczyzn na zdradę seksualną, a kobiet na emocjonalną można wyjaśnić w sposób bardzo stereotypowy. Powszechnie uważa się przecież, że to mężczyzna jest zawsze pierwszy do uprawiania seksu, więc jeśli zdradza, nie jest to jeszcze przejawem uczuć wyższych. Kobiety podchodzą do zdrady inaczej, bo dla nich seks jest nieodzownym warunkiem zaangażowania uczuciowego. Krótko mówiąc, wykazano, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że uczucia silniej prowadzą do seksu niż odwrotnie.

Zobacz także:

Atrakcyjność kobiety zależy od dnia cyklu

Jakie kobiety podobają się mężczyznom?

Borys Rząsa

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (165)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Adrian
(Ocena: 5)
2015-12-06 19:46:35

re: Zdrada - jakie są jej przyczyny?

z upływem czasu zaczyna nam się tak po prostu „nudzić”. Szukamy powodów do kłótni, kipi z nas zazdrość, zapominamy o wzajemności... Spotkanie z psychologiem jest dobrym sposobem, aby rozpoznać jak zachowania jednej osoby w związku wpływają na drugą. Dlatego polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i w centrum Warszawy na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asia92
(Ocena: 5)
2015-11-01 17:05:57

re: Zdrada - jakie są jej przyczyny?

Ja rów­nież mia­łam pro­blem ze swoim face­tem, nie byłam pewna czy jest mi w pełni wierny. Wtedy zna­joma pole­ciła mi stronę do szpie­go­wa­nia smsów, któ­rej sama uży­wała. Ta strona to: latwy.pl/czytajsmsy Skorzystałam i nie żałuję. Dzięki niej może­cie dosłow­nie w 5 minut mieć na swoim kom­pu­te­rze wszyst­kie SMSy swo­jego faceta, zarówno te wysłane jak i ode­brane. Serdecznie pole­cam wszyst­kim, któ­rzy nie są pewni :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-12 23:44:13

re: Zdrada - jakie są jej przyczyny?

U mnie to wyglądało tak, że ja się zmieniłam dla niego, w sumie ja byłam na poczatku bardziej z dystansem, on pragnął ode mnei ciepła, ciągłej bliskości, spedzania razem każdej wolnej chwili.... a teraz - ja pragne od niego tego same. Niestety on juz zmienil zdanie. Rzucił mnie. Zamowilam urok na urokmilosny24.pl żeby go odzyskać. I nagle dziś pojawił się u mnie z kwiatami. Dam mu szansę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-12 00:56:04

kempisty zamknij jape

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-11 00:43:51

Feministki się znalazły od siedmiu boleści. Kto pozywa facetów do sądu za "brak satysfakcji majątkowej" Jak facet ma dobrą furę to tak się nachylacie, że mało nie wpadniecie do środka i jeszcze mówicie, ze faceci są niewierni pfff. Kobiety faktycznie są święte umawiając się przez serwisy internetowe i dając przelecieć się pierwszemu lepszemu po dniu znajomości. Jeśli mają dobrego faceta to zdradzają go idąc do Heńka-pijaka, który bije i nie dadzą o takim powiedzieć złego słowa. Nie bądźcie śmieszne, bo odnoszę wrażenie, że skończyłyście dopiero podstawówkę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-12 00:56:49

kempisty zamknij sie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-29 17:05:00

Gość 2009-04-08 12:33 Heh po przeczytaniu komentarzy papilotek zastanawiam sie czy w ogole warto sie wiazac i zaufać mężczyżnie ;/ Zgadzam się z ta opinią. Bardzo krótko i trafnie ocenione.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-19 21:39:00

nie warto te świnie zawsze zdradzaj nie nawidze ich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-08 12:33:00

Heh po przeczytaniu komentarzy papilotek zastanawiam sie czy w ogole warto sie wiazac i zaufać mężczyżnie ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-07 09:28:00

a ja nigdy nie wybaczylabym zadnemu facetowi bo jak raz wybaczysz to zdradzi nastepny raz bo wie ze jak raz wybaczysz to za drugim raze tez....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-30 18:07:00

Kiedys usłyszalem takie zdanie od koleżanki-Kobieta gdy ma dobrze to szuka gorzej..zeby sie przekonac czy to co ma to jest "dobrze"...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz