REPORTAŻ: Zostawił mnie mąż...

20 Stycznia 2011

Jak żyć, gdy małżonek nagle odchodzi? Czy rozwód może być bezbolesny, szczególnie gdy ma się dzieci?

REPORTAŻ: Zostawił mnie mąż...

Rozstanie zawsze boli. Zazwyczaj trudno jest sobie z nim poradzić, zwłaszcza gdy jest się stroną porzuconą. Największy i najtrudniejszy do udźwignięcia ból przeżywają kobiety, którym rozpadło się małżeństwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, każdego roku ponad 60 tys. małżeństw rozpada się, a sądy biskupie unieważniają około 10 tys. związków zawartych przed Bogiem. Częstym powodem końca związku jest odejście głowy domu. Czasem konflikt między kobietą i mężczyzną narasta od dłuższego czasu, a rozstanie tylko przypieczętowuje koniec małżeństwa. Właśnie w takiej sytuacji znalazła się Małgosia, która została porzucona przez męża po siedmiu latach znajomości, w tym dwa lata po ślubie. Przyznaje, że ich związek od dłuższego czasu przeżywał kryzys. – Chcieliśmy zmienić nasze życie, tylko że on chciał robić to sam, a ja z nim. Powiedział po prostu, że już mnie nie kocha i że nic tego nie zmieni. Dodał, że przez siedem lat oszukiwał sam siebie i że uważał za miłość coś, co nią nie było – opowiada. W jej przypadku na odejściu męża zaważyła nowa znajomość. – Spotkał kobietę, choć zna ją tylko kilka dni. Powiedział, że czuje się z nią tak, jak nie czuł się jeszcze z żadną. Rozpadł się cały mój świat. Jak mam teraz żyć? – pyta zrozpaczona.

Na granicy jawy i snu

Ale nie zawsze mężczyzna kończy małżeństwo, bo ma dość narastającego konfliktu. Zdarza się i tak, że odchodzi nagle. Tak jak w przypadku Agnieszki. – Mąż zostawił mnie w ciągu jednego dnia, nagle okazało się, że mnie nie kocha, że ma kochankę i będzie sobie z nią układał życie. Nic nie zapowiadało tragedii. Wróciłam z wyjazdu, a mąż się w tym czasie wyprowadził. Jestem załamana, nie jem, nie śpię, ciągle płaczę. Żyję na granicy jawy i snu – opowiada Agnieszka. Z kolei u Danuty było jeszcze gorzej. Mąż zostawił ją z 11-miesięcznym synkiem, nie dając jej żadnych wyjaśnień. – Rzucił pracę, spakował się i wyniósł do swoich rodziców, informując mnie, że nie musi się przede mną spowiadać – opowiada Danuta. Takich przykładów można mnożyć. Czasem mężczyzna odchodzi zaraz po zawarciu związku małżeńskiego, czasem po przyjściu na świat pierwszego dziecka, a czasem po kilkudziesięciu wspólnie przeżytych latach. Kobieta zostaje sama, najczęściej z dziećmi, które musi wychować w pojedynkę. Bywa i tak, że facet „na pamiątkę” zostawia jej np. niespłacony kredyt.

Jak sobie poradzić z rozwodem?

Ból, który pojawia się po rozstaniu, zawsze jest ogromny. Nawet jeśli kobieta wmawia sobie, że zostawił ją drań, że dobrze się stało, że lepiej teraz niż później. Jednak psycholog kliniczny Tatiana Ostaszewska-Mosak, radząc zostawionej przez męża internautce w Poradniku Zdrowia, przyznaje, że potrzeba dużo czasu, aby na nowo zorganizować sobie życie. – Ale jeśli się postarasz, to ci się uda. Masz szansę na całkowicie samodzielne decyzje o swoim życiu i przyszłości. Ta odpowiedzialność może przestraszyć, ale może warto przemyśleć wszystko na nowo? – podpowiada psycholog. Radzi również, że nie warto robić niczego na siłę – ani próbować zapomnieć, co się zwykle nie udaje, ani za wszelką cenę walczyć o powrót małżonka. Kobiety na wiadomość o rozstaniu reagują bardzo różnie. Dlatego… – Zajmij się sobą, dzieckiem i staraj się żyć po swojemu. Z czasem wszystko się ułoży – podkreśla. Rady specjalistki warto wziąć sobie do serca. Ale czy to wystarczy?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (24)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ml
(Ocena: 5)
2017-12-31 19:17:16

Po co rozpamietywac przeszłość? Nie masz ty innych problemów? Zamknj tamten rozdział i stwórz z nią następny.O Boże co za facet...ciekawe czy sam był idealny pod każdym względem nim poznał laskę? Zresztą miała Ci się nie przyznawać ?było minęło,nad Tobą też warto sie poważnie zastanowić bo masz podatny na sugestie innych charakter i szybko portafisz zmienić zdanie i decyzje.A gdyby tak matka kłamała też by to "łyknął" ..facet bez jaj.Daj spokoj,u mnie byłbyś spalony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-31 09:01:18

Wczoraj mąż wyjechał po zakupy.Po godzinie zadzwonił,że się wyprowadza.Myślałam,że to żart.okazało się ,że nie. Przez dwa dni miał głuchą komórkę, zmienił numer.Póżniej zadzwonił i telefonicznie próbował coś wyjaśnić. Powiedział , że jest z inną kobietą. Przez cały czas zapewniał ,że jestem jedyna. Trzy dni wcześniej wróciliśmy z wakacji na Kanarach , byliśmy sami i było cudownie. Nie mogę się pozbierać , nie wiem jak ja to wszystko przeżyje. Byliśmy małżeństwem 25 lat. Nie potrafię sobie z tym poradzić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Franka
(Ocena: )
2016-08-08 10:40:12

Witaj, mnie spotkało to samo. Tydzień temu mòj ukochany mąż przyszedł po pracy i oznajmił że nie chc e mnie oszukiwać i okłamywać, ale jest ktoś inny. Chce rozstania i jeśli sobie życzę to może się dzisiaj spakować. Nie było kłótni, nieporozumień i cichych dni. Było szczęśliwe życie, dobrobyt, wspólne pasje, zainteresowania, udane dziecko no i 25 lat wspaniałego małżeństwa. Moje życie rozsypało się na 1000 kawałków, nie wyobrażam sobie dalszego samotnego życia , nie mogę jeść, spać , płaczę, łykam prochy i pomagam sobie alkoholem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Stenia
(Ocena: 5)
2016-08-30 00:09:43

Bądź twarda Franka

Nie daj się !!!! Początek będzie trudny, ale uwierz mi warto!!! Pokaż muzeum, żel jesteś silną I niezależną kobietą, niech wie co traci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-27 22:36:35

re: REPORTAŻ: Zostawił mnie mąż...

Zawsze ciężko było mi być samej. Dlatego kiedy zostałam porzucona długo nie mogłam się pozbierać. Dzięki rytuałowi miłosnemu z urokmilosny24.pl odzyskałam ukochaną osobę. Wiem że wielu może to skrytykowac, ale gdyby nie to nie wiem czy bym przezyła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-15 13:59:03

Realizujemy program telewizyjny o kobietach, które mąż zdradził i porzucił dla innej, niezamężnej kobiety. Jeśli Pani albo inna kobieta z Pani środowiska miała takie doświadczenia i chciałaby opowiedzieć o tym przed kamerą, uświadamiając amatorkom cudzych mężów, że niszczą komuś życie - proszę o kontakt: Anna 792 850 208, annatarnawska@o2.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-15 20:28:16

sprawdz jakość ludzkiej spermy h t t p://s e k s b a z a.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-21 22:45:55

Cóż, to i tak "lepiej", bo moją ciotkę mąż właśnie zostawił po 25 latach. Miło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 18:58:03

Dlatego ja nigdy nie wezmę ślubu. Nie chcę mieć problemów z sądami, podziałem majątku itp. Miłość na całe życie zdarza się bardzo rzadko. Uważam też, że w życiu człowiek może mieć wiele miłości. Warto brać pod uwagę to, że każda miłość może się skończyć. Prędzej lub później. Dlatego moim zdaniem lepiej żyć "na kocią łapę", łatwiej się wtedy rozstać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 19:16:51

Popieram ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-21 16:20:57

''Dlatego moim zdaniem lepiej żyć "na kocią łapę", łatwiej się wtedy rozstać. '' Tak, ale dlaczego z gory zakladasz, ze sie rozstaniecie. Z takim podejsciem to nigdy spokojnego, pelnego milosci zwiazku nie stworzysz. Wiecej optymizmu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 18:48:50

Frustrują mnie wypowiedzi typu, "nikt kto tego nie przeżył nie będzie wiedział jaki wielki to ból"Bo to jest nie prawda. Każdy z nas ma różne poziomy bólu inaczej reaguje, każdemu z nas dzieje się jakaś krzywda.Cierpienie jest wpisane w życie codzienne i to nie dlatego,że tak chciał bóg, tylko takie są efekty upływającego czasu. Najlepiej przestać się użalać i biadolić, bo tzw."wielki ból" nikogo nie minie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 09:52:24

Nic dodać nic ująć... większość z zachowań porzuconej żony to prawda.... Jednak kto tego nie przeżył nigdy nie będzie wiedział jaki ten ból jest wielki! Łatwo można mówić wszystkim dookoła, że skoro zostawił to trzeba zapomnieć bo to drań... Drań niestety którego kochamy. To życie na skraju snu i jawy to prawda.... zmiana wizerunku również i te poczucie winy! Kobieta potrafi sobie wmówić wszystko wtedy.... Nic gorszego! Często traci się sens wszystkiego! Największy ból jaki może być to usłyszeć: nie kocham cię... nigdy nie kochałem. Jako osoba która to wszystko przeżyła mogę poradzić wszystkim kobietom w takiej sytuacji przede wszystkim: po 1 WIZYTY U PSYCHOLOGA! Nikt Was nie postawi na nogi jak on! po 2 dość proszenia się o powrót i tłumaczenia że było wam razem tak dobrze po 3 dość płaczu po 4 dość poczucia winy! po 5 nie zaśmiecania sobie głowy poradnikami w stylu "umysł mężczyzny od a do z" po 6 Więcej uśmiechu chociaż będzie on czasami przez łzy! po 7 Dać sobie trochę czasu... nabrać dystansu do wszystkiego! po 8 Wiara czyni cuda ! po 9 dość szukania doradców wyjścia z sytuacji u ludzi obcych (np sąsiadów czy też kolegów z pracy ) po 10 dość dzwonienia do niego - jesteś samodzielna dasz sobie radę! Telefon działa w obie strony! Ja przeszłam prawie przez wszystkie stany opisane wyżej i niestety taka mądra to nie byłam. Nic oprócz rozwodu nie jest mi obce! Gdy stanęłam na nogi i stałam się kobietą pewną siebie i uśmiechniętą oraz zupełnie nie zależną od niego - ON WRÓCIŁ! Jednak Twoja przemiana nie może być udawana - musi być prawdziwa i szczera! Musisz ją zrobić sama dla siebie i na jakiś moment o nim zapomnieć! Mi się udało! Zajęło mi to 7 miesięcy! Mogę powiedzieć jestem teraz szczęśliwa i nadal jestem sobą... a on teraz robi wszystko dla mnie.... Wiem łatwo się mówi, ale przekonasz się sama o tym już wkrótce! DASZ RADĘ ! UWIERZ W TO !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 10:10:36

Bardzo mnie zainteresowała twoja historia. A powiedz- czy teraz on cię kocha i ty jego? On cię zdradził z inną, tak? A jak to jest gdy po takim rozstaniu idzie się pierwszy raz do łóżka? Życzę szczęścia dla ciebie i twojego związku!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 10:24:27

rozumiem ze po tych 7 miesiacach lez jak gdyby nigdy nic do niego wrocilas? pokazalas mu ze jestes zabawka w jego rekach wiec lepiej nikomu nic nie radz kobieto.... jak mozna wrocic do kogos przez kogo swiat sie zawalil.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 11:10:26

Nie do końca tak było... Musiał się wiele napracować ale nasza sytuacja była o wiele bardziej skomplikowana... nie da jej się opisać w paru słowach... Co do moich rad - przeżyłaś coś takiego, że mnie atakujesz? Podejrzewam, że nie! Znałam wiele takich, które się zarzekały, że jeśli odejdzie, zdradzi etc. nigdy nie pozwolę mu wrócić! A W ŻYCIU BYŁO INACZEJ... Jedną z nich byłam kiedyś ja. I nie ja do niego wróciłam tylko on do mnie! Poza tym ja sobie zaczęłam powoli układać na nowo życie. Mieć nowych znajomych, swój nowy świat. Nie wróciliśmy do siebie od razu. Przez okres 3 miesięcy spotykaliśmy się przyjacielsko... koncerty, wyjście na zwykłe piwo itp. nic w tym czasie między nami nie było... potem zaiskrzyło. A pierwszy seks - niesamowity - nigdy wcześniej nie było tak dobrze. Wyprowadziliśmy się do innego miasta. I jest dobrze. Zresztą całą swoją historię kiedyś opisywałam dzień po dniu na pewnym forum...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 12:40:06

Mialłam niemalże identyczą sytuacje;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 13:26:00

własnie zgdzam się z tym, że jeśli sie kocha, to sie naprawdę wraca do kogoś. Bo niestety, a może stety, uczucie i świadomość, że ON znowu bedzie, że znów zagości radość i szczęście jest silniejsze. Sama tak zrobiłam, i wiem jak jest. Aczkolwiek, druga szansa nic nie zmieniła, bo nadal jest taki sam..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 14:56:44

o wiele częściej jest tak, że mąż wraca, bo jest dziecko. i dwoje dorosłych ludzi męczy się i udaje szczęście tylko i wyłącznie dla dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-20 15:10:04

my nie mamy dzieci... może kiedyś... ale uważam ze dziecko nie jest lekiem na całe zło... będzie owszem jak dojrzejemy do tego...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-08 18:22:30

witaj nie wiem kim jestes ale jakbym czytala o sobie wlasnie moj ukochany moz zostawil mnie po 7 latach cudowniego malzenstwa mamy wszystko co potrzeba nic nam nie brakuje ,pojechal nan kurs ,wracal dziwny i oddalal sie ode mnie??!! dlaczego? odpowiedz poznalam po miesiacu............ poznalem kogos ale to tylko kolezanka!!!!!! i sie zaczelo telefon pod poduszka wyciszony szukanie pretekstu zeby wyjechac jak najszybciej do nie ,ona go oczywiscie rzoumie ona jest bardzo wyrozumial a ma tatuarz i slucha gotyku!!!!!!żenada jak znalazlam gumke ,to wzial torbe i sie wyprowadzil ,chcial wracac po 3 dniach ale ona go skusila czym??!! alkoholem!!!! i zostal ,potem znow awantura odszedl ale znow wrocil ,koszmar i beznadzieja wyje co dzien nie umiem sie pozbierac kocham go ,on wie ale honor mu nie pozwala wrocic!!!! jasne glupie gadanie po znajomych opowiadaz e rozwod ,ale mamy duzy kredyt na 20 lat i co i co mam zrobic??!!!! ja nie mam gdzie pojsc on wynajmuje z nia kawalerke kobieta ktora rozbila mi malzenstwo zawsze gardzila facetami a on tanczy jak ona mu zagra!!!! co robic?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-02 00:07:07

Nas 9mnie i syna)mąż zostawił po kolejnej kłótni wszczętej przez niego o rachunek telefoniczny za 25zł.Wyprowadziliśmy się do innego mieszkania.Chodził przepraszał prosił żeby wrócić.Zdecydowałam się na separację.Trwa 10 miesiąc.Gdy zdecydowałam się i powiedziałam że możemy jeszcze raz spróbować z pomocą poradni on zdecydował się na rozwód.Z jednej strony wiemże to będzie lepsze ale nie umiem się z tympogodzić.Boli to.Miłość jest beznadziejna jeżeli naprawdę kogoś pokochasz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz